UWAGA!

Kompost z odpadów kupisz za półtora roku

 Elbląg, Kompost z odpadów kupisz za półtora roku
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

- Zakład Utylizacji Odpadów od dłuższego czasy zbiera odpady organiczne i przetwarza je na kompost. Wciąż jednak mieszkańcy Elbląga nie mogą go kupić i trzeba jeździć po niego do Gdańska. Kiedy to się zmieni? — pyta nasza Czytelniczka. Sprawdziliśmy, jak się sprawy mają.

Jak się dowiedzieliśmy, instalacja Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu przy ul. Mazurskiej jest w stanie przerobić ok. 12 tysięcy ton kompostu rocznie. W 2023 roku trafiło tam ok. 8 tys. ton odpadów organicznych, z których ten kompost powstaje (ok. 5,5 tysiąca z Elbląga i ok. 2,5 tys. z gmin powiatu elbląskiego i braniewskiego). Z tego materiału po odpowiedniej obróbce powstaje tzw. polepszacz do gleby, który może być przeznaczony do sprzedaży.

- Wciąż brakuje decyzji, by można było ten środek sprzedawać mieszkańcom Elbląga. Mimo że ZUO od długiego czasu zbiera odpady organiczne i przetwarza je na kompost. Jedyną opcją pozyskania kompostu jest obecnie zakup w Gdańsku, w Szadółkach. Niestety, trzeba tam specjalnie pojechać, mieć własny transport, sporo z tym problemów. Kiedy będzie to możliwe w Elblągu? – pyta nasza Czytelniczka, pani Magdalena.

Dyrektor ZUO Andrzej Lemanowicz informuje, że spółka rozpoczęła procedurę „uzyskiwania środka poprawiającego właściwości gleby” w 2023 roku.

- Proces uzyskania polepszacza glebowego, jest wieloetapowy i wymaga przeprowadzenia badań i wydania opinii różnych organów administracyjnych. Obecnie jesteśmy po etapie poboru i badań prób oraz pierwszej pozytywnej opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii w Elblągu dotyczącej przetwarzania odpadów kuchennych ulegających biodegradacji i odpadów kuchennych. Ponadto jesteśmy w trakcie opracowania dokumentacji, instrukcji i procedur, które są niezbędne do złożenia wniosku w celu uzyskania decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie do obrotu kompostu wyprodukowanego w zakładzie ZUO jako środka poprawiającego właściwości gleby – informuje Andrzej Lemanowicz. - Uzyskanie opinii różnych organów administracyjnych oraz decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie warunkuje produkcję środka poprawiającego właściwości gleby. Normą jest, że proces ten może trwać od 18 do 24 miesięcy.

ZUO planuje, że sprzedaż takiego glebowego polepszacza będzie możliwa w Elblągu na przełomie lat 2025/2026. Dodajmy, że budowa kompostowni w ZUO kosztowała 19 mln złotych.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Słuszną linię ma bruksela. Będziemy jeść - wiadomo co - a zaczyna się na literę g
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    24
    niegłosujący(2024-07-08)
  • Ale jaja. Nowobogackim niedługo to tyłki będą podcierać, by pańcia czasem tipsów nie uszkodziła. Jeszcze nie tak dawno, średnio rozgarnięty człowiek kompost robił sobie samodzielnie we własnym ogrodzie, a dziś... procedura na miarę lotu na księżyc.
  • @niegłosujący - To na g jemy już i Bruksela niczego nie zmieni. Jak stosowano dawno temu nawóz z g jedzenie było o wiele zdrowsze, teraz rolnicy walą chemię i chcą walić jej coraz więcej. Taką ma linię polski rolnik. Smacznego.
  • @Elbąk - A kto tu mówi o "procedurze na miarę lotu na księżyc", kompost to możesz robić sobie na działce albo w swoim ogrodzie. gospodarstwo rolne jest nieco większe.
  • Jeżeli czytając ten artukuł nie dostrzegłeś kuriozum opisanych procedur by kompost wprowadzić na rynek, a z drugiej strony potrzeby ludu, zapewne do kilku kwiatków w ogrodzie, no cóż. Twoja sprawa jakie wnioski wyciągasz. Co do wspomnianych gospodarstw, no tak, szczególnie w PGR-ach MPO zajmowało się odbieraniem odpadków kuchennych i przerabiało na potrzeby tych PGR-ów. Pierwsze słyszę by duże gospodarstwa rolne bawiły się we wzbogacanie ziemi kompostem. Obornik, gnojówka i nawozy jak najbardziej. A odnośnie podpisu, ja przynajmniej potrafię jakiś. Ba! Nawet analfabeci stawiali choćby krzyżyk, a Ty?
  • @Elbąk - Mam wrażenie, że działa tu zasada nie wiem to się wypowiem. Warto może trochę wiedzy zaczerpnąć na temat kompostu, jego stosowania itd. Jak najbardziej można i należy produkować kompost na działkach, w gospodarstwach przydomowych itp. , nie zawsze jednak jesteśmy wyprodukować tyle ile jest nam potrzeba, wtedy można korzystać z zakupionego w ZUO.
  • wymyślił tęgi umysł na czym tu jeszcze można ludzi op.....
  • @Elbąk - Mam 3 kompostowniki w tym jeden tak wielki że gdyby był wanną to mógłbyś się z kimś pluskać po szyję - ale to jest MAŁO. Pozdrawiam
  • Najpierw płacimy za odbiór odpadów, żeby je później z powrotem odkupić...
  • @Elbąk - A odnośnie podpisu, ty potrafisz jakiś, a ja potrafię wiele Justyna, Elżbieta, Danusia, Mariola i co lepiej ci? Co to ma wspólnego z analfabetyzmem? i ogólnie z podpisem. Jak widzę te bzdurne podpisy: emblonk, Elbąk i temu podobne zastanawiam się co chcecie w ten sposób wyrazić. Jeśli Elbląg jest wam tak obcy i może nieprzyjazny, łatwo to zmienić, tylko trzeba być odrobinę rozgarniętym.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    7
    0
    Maryśka od Zdziśka(2024-07-10)
  • @Maryśka od Zdziśka - @Maryśka od Zdziśka - spokojnie, proponuję dwa wdechy. Po pierwsze. Jak jest podpis, to przynajmniej można się odnieść do konkretnej osoby w dyskusji, a ta staje się dzięki temu czytelniejsza. Po drugie - to ty zamieściłaś przytyk: "jak ktoś jest Elbąkiem, to co się dziwić" zamiast merytorycznie się odnieść i tylko stąd moja reakcja co do analfabetyzmu. Co ciekawe, usunęłaś tę uwagę ze swojego postu, przez co obecnie zakłamujesz tę dyskusję. Po trzecie - parafrazując pewien cytat, historii mojego podpisu i tak byś nie zrozumiała. Zapewniam jednak, nie ma on absolutnie pejoratywnego odniesienia do miasta, a wręcz przeciwnie. To tyle. Co do meritum, już chyba umknęło, jak w większości komentarzowych dyskusji na Portelu; ) Udanego weekendu wszystkim... i kompostowania! Hashtagi: #Elbak
  • Dziękuję postoję
Reklama