Od 1 lipca Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wprowadza nową taryfę cen ciepła. W zależności od tego, czy odbiorca został objęty zapisami ustawy o rekompensatach dla odbiorców czy nie, podwyżka wyniesie albo 9,46 proc. albo 2,47 procent. To druga podwyżka w tym roku.
EPEC poinformował na swojej stronie internetowej, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę miejskiej spółki. Ceny ciepła produkowanego przez EPEC spadną o 36 procent, powodem jest spadek cen węgla, którym zasilana cały czas jest kotłownia przy ul. Dojazdowej. (średnia cena gigadżula spadnie z 100,85 zł na 64,55 zł). W związku jednak z tym, że 80 procent ciepła w Elblągu produkuje państwowa spółka Energa Kogeneracja, to końcowi odbiorcy podwyżek nie unikną.
- W nowych stawkach za przesył uwzględniono lutową podwyżkę cen EKO, tj. ciepła o 34 procent i nośnika (wody) o 269 procent .Wpływają one na koszty dystrybucji ciepła – informuje EPEC, dodając że ze względu na znaczącą obniżkę cen ciepła w obecnej taryfie miejskiej spółki całkowity wzrost stawek dla klientów końcowych został zminimalizowany.
- Aktualnie, w związku z dalszym obowiązywaniem ustawy mającej na celu ochronę odbiorców przed rosnącymi cenami energii, dzielimy naszych klientów na dwie grupy: uprawnionych i nieuprawnionych. Klienci, których zapisy ustawy nie obejmują – odczują zmianę ceny o +2,47%. Klienci objęci zapisami ustawy – odczują zmianę o 9,56%. Wynika to z faktu zmiany zapisów w ustawie – zwiększa się poziom ceny z rekompensatą oraz jeśli chodzi o taryfę rośnie średnia stawka za przesył (co ma związek z podwyżką EKO z lutego br.). By poprawnie obliczyć zmianę procentową, potrzebna jest średnia stawka wytwarzania z rekompensatą + średnia stawka za usługi przesyłowe, przed i po zmianach. Porównanie jednej kwoty z drugą – wykazuje zmianę 9,56 procent – precyzuje w odpowiedzi na nasze pytania Justyna Kotrys, szefowa działu handlu i marketingu EPEC.
Pisma z informacjami o podwyżkach od 1 lipca dotarły właśnie do zarządców nieruchomości w Elblągu. Przypomnijmy, że poprzednia podwyżka, na skutek nowej taryfy EKO została wprowadzona w lutym tego roku. Wyniosła dla obiorców końcowych około 25 procent.