
Wszyscy, którzy liczyli na to, że w zamykanej odlewni GE mogłaby się rozpocząć produkcja na potrzeby polskiej zbrojeniówki, będą rozczarowani. Nie ma rozmów między rządem a GE w sprawie odkupienia odlewni. Amerykanie do końca czerwca zamkną tę część przedsiębiorstwa i nie chcą zdradzać swoich planów wobec tego miejsca.
Obecnie na terenie odlewni pracuje jeszcze około 40 osób.
– Mamy jeszcze pracę z naprawami komór. Pracujemy do końca czerwca – mówi jeden z pracowników odlewni. – Większość wyposażenia jest zinwentaryzowana, czeka prawdopodobnie na sprzedaż lub wywóz do innych zakładów GE – twierdzi.
Do naszej redakcji zwrócili się przedsiębiorcy z branży odlewniczej, apelując o nagłośnienie kwestii przyszłości tej części zakładu.
– Przecież mógłby on z powodzeniem być wykorzystywany przez polski przemysł na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Tyle się mówi o potrzebach, tu jest gotowa infrastruktura, którą można by wykorzystać. Próbujemy zainteresować tym tematem polityków, ale nie mamy konkretów – powiedział nam jeden z przedsiębiorców.
Zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy toczą się jakiekolwiek rozmowy z GE na temat przejęcia odlewni przez skarb Państwa. Odpowiedź otrzymaliśmy tylko z MAP.
- Temat potencjalnego włączenia odlewni w Elblągu do łańcucha produkcyjnego którejś z nadzorowanych przez MAP spółek obronnych był przedmiotem analizy tychże spółek we wrześniu ubiegłego roku. Analiza, o której mowa powyżej, uwzględniła zarówno ówczesną sytuację finansową Odlewni, jak też perspektywy jej poprawy w krótkim oraz dłuższym okresie, a także zdolności produkcyjne i infrastrukturę odlewni. W wyniku analizy stwierdzono, że posiadane przez odlewnię zdolności, choć unikatowe, nie są one możliwe do absorpcji w ramach produkcji obronnej – pisze we odpowiedzi na nasze pytania Departament Komunikacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.
W odpowiedzi czytamy także:: „Ocena ryzyka inwestycyjnego, przy założeniu modyfikacji tychże zdolności, tak aby wpisywały się w produkcję zbrojeniową, wykazała, że istnieje zbyt wiele czynników, które stanowią istotne zagrożenia dla takiej potencjalnej inwestycji. W szczególności wolumen zamówień związanych z odlewami, jakie te spółki mogłyby potencjalnie wygenerować na rzecz Odlewni, jest zbyt niski, aby uzasadnić inwestycję i efektywnie wykorzystać potencjał produkcyjny spółki”.
MAP zaznacza, że właściciel Odlewni, czyli spółka GE Power nie zwracał się bezpośrednio do ministerstwa z ofertą nabycia udziałów w Odlewni.
- Analiza, która została przytoczona powyżej, powstała na skutek zwrócenia się z prośbą o jej wykonanie do Ministerstwa przez przedstawicieli związków zawodowych działających w Odlewni. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie ma wiedzy, aby toczyły się jakiekolwiek rozmowy dotyczące zaangażowania Skarbu Państwa w nabyciu udziałów w Odlewni – czytamy w odpowiedzi.
Zapytaliśmy biuro prasowe GE o dalsze plany związane z zamykaną wkrótce odlewnią. Chcieliśmy wiedzieć m.in.:
1. Na jakim etapie jest obecnie proces wygaszania odlewni? Czy czerwcowy termin jest zamknięcia jest aktualny?
2. Czy GE Power prowadzi jakiejkolwiek rozmowy z zainteresowanymi kontrahentami, którzy chcieliby odkupić tę część firmy od GE?
3. Czy prowadzicie Państwo rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej na temat ewentualnego kupna odlewni przez rząd w celu rozpoczęcia w tym miejscu produkcji na potrzeby zbrojeniówki? A jeśli nie, czy bylibyście zainteresowani taką ofertą z MON?
4. Czy to prawda, że GE Power wyprzedaje funkcjonujące w odlewni wyposażenie i planuje zalanie tzw. kesonów?
5. Jakie są dalsze plany GE związane z budynkami i wyposażeniem odlewni po jej zamknięciu?
W odpowiedzi otrzymaliśmy jedynie lakoniczny komunikat z agencji medialnej 247.com, która pełni rolę biura prasowego dla GE Power.
- Kontynuujemy prace związane z zamknięciem odlewni w naszym zakładzie w Elblągu. Działalność odlewni została przedłużona o kilka miesięcy, aby umożliwić nam ukończenie kilku ważnych projektów. Przewidujemy, że zakończymy je do połowy 2025 r. – informuje w odpowiedzi Agnieszka Kulbat-Skowronek z 247.com