UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Kopać! A raczej odkopać cieśninę Bagijską. To gwarancja rozwoju gmin nadzalewowych nie tylko Elbląga tor wodny niech oczyszczają śruby statków tak jak czyniły to statki Niemyjskiego/przeszło 1mlntonw roku rozladunku towarów tzw cieśnina Piławska jest kanałem wykopanym przez krzyżaków, który rosjanie powiększyli w 1962r do 400m szerokości i co?
  • WojŁAwrynowicz napisała :URUK na tabliczce poświęconej budowie kanały przez mierzeje został umieszczony cytat : „ Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił” Edmund Burke (XVIII wiek), angielski filozof oby sie nie okazało, że na ruinach budynków portowych w Elblągu w 2030 r ktoś sparafrazuje Oskara Wilde i napisze : "Współcześni mówili projektantowi, że jest idiotą, ale przyjął to jako obelgę a nie diagnozę. "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rapaport_XXL(2008-04-12)
  • trzymam kamien pod jezykiem i za nim cos powiem dludo sie nad tym zastanawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    FILOZOF(2008-04-12)
  • zacieklosc z jaka xxl atakuje projekt przekopu zaczyna byc zastanawiajaca. nieprawdaz?
  • XXL ma rację. Co to za podejrzane interesy. Jakieś ukryte zamiary. A potem wszyscy będziemy za to płacić. Lepiej pogooglajcie sobie Jakub Łoginow - można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. XXL - dzięki za otwarcie mi oczu, sąsiedzie :)
  • Wowka portu oraz pracownicy od trzech lat dostają pieniądze, a cała spółka utrzymywana jest z naszych podatków. Dlaczego wybudowano tą parodie portów morskich w najgorszym miejscu bez „ obrotnicy” ? Dlaczego powstał Rezerwat Zatoka Elblaska ? W końcu dlaczego władze miasta nie chcą aby port morski nie był w miejscu przedwojennego portu czyli całej zatoce. Jak to możliwe, że do powstania portu w dwóch gminach( nie wzięto pod uwagę drugiej gminy?)BRAWO Raport_XXL pięknie ująłeś to w słowa. Jest wiele zapytań! Jak to jest, że zarząd
  • Wowka BRAWO Raport_XXL pięknie ująłeś to w słowa. Jest wiele zapytań! Jak to jest, że zarząd portu oraz pracownicy od trzech lat dostają pieniądze, a cała spółka utrzymywana jest z naszych podatków. Dlaczego wybudowano tą parodie portów morskich w najgorszym miejscu bez „ obrotnicy” ? Dlaczego powstał Rezerwat Zatoka Elblaska ? W końcu dlaczego władze miasta nie chcą aby port morski nie był w miejscu przedwojennego portu czyli całej zatoce. Jak to możliwe, że do powstania portu w dwóch gminach( nie wzięto pod uwagę drugiej gminy?)
  • WojŁawrynowicz rapaport_XXL jeżeli uważasz ze węgierski Balaton i jego okolice maja więcej atrakcji turystycznych, są ciekawsze i to tam, a nie u nas turyści powinni zostawiać pieniądze(a tam zostawiają) to masz racje twoja diagnoza co do mojej osoby jest słuszna. A swoja drogą, czy musisz zastępować argumenty osobistymi wycieczkami. Mogę się nie zgadzać z twoimi poglądami i argumentami, ale nie będę cię obrażał. Ja nie twierdze ortodoksyjnie ze przekop musi być. Chce zobaczyć profesjonalna diagnozę strat i zysków. Dla całego regionu. Ja nie widzę innego pomysłu na rozwój tej części polski jak turystyka. Jedna z najbardziej dochodowych branż gospodarki na świecie. No, ale może jestem idiotą, tak jak to diagnozujesz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2008-04-12)
  • WojŁawrynowicz Podczas podsumowania projektu „ Porozumienie na rzecz zatrudnienia” 10 na 10 powiatów regionu elbląskiego uznało ze największą szansa dla ich rozwoju jest turystyka. I CO ? Słowa, słowa, słowa. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2008-04-12)
  • Szanowny WojŁawrynowicz. Sparafrazowanie przeze mnie znanego aforyzmu Oskara Wilde " jeśli ktoś ci powie, że jesteś idiota, to nie jest to obelga, tylko diagnoza" w żadnej mierze nie odnosiłem do Pańskiej osoby. Jeżeli poczuł się Pan w jakikolwiek sposób urażony, to absolutnie nie było moim zamiarem. użyłem go w kontekście sytuacyjnym, wyobrażając sobie taką właśnie scenkę. Jeżeli chodzi o projekty zalewowe dotyczące rozwoju turystyki i rekreacji szeroko pojmowanej, to jestem absolutnym zwolennikiem takiej strategii rozwoju. Tylko rozsądne inwestycje w infrastrukturę turystyczną mogą spowodować rzeczywiste ożywienie terenów nadzalewowych. Jako człowiek, który żegluje od ponad 35 lat doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak marnowany jest fantastyczny akwen, jakim jest Zalew Wiślany i jego okolice. Jeżeli miałby powstawać przekop, to pozostałe pieniądze powinno się zainwestować właśnie w infrastrukturę turystyczną. W przystanie, porty jachtowe, ośrodki a nie w utopijne tajne projekty ukraińskich autonomicznych stref w Elblagu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rapaport_XXL(2008-04-13)
  • Wowka Mądry człowiek powiedział ". .. jeżeli poważnie myślimy o perspektywie doprowadzenia do „ dobrego stanu wód” w Zalewie, to już dawno powinna powstać infrastruktura blokująca, a przynajmniej minimalizująca dopływ ścieków i biogenów do Zalewu. Tu chodzi oczywiście, o sprawne, nowoczesne oczyszczalnie ścieków i kanalizację w miejscowościach nadzalewowych, ale również w zlewni Pasłęki, Nogatu i innych dopływów. Żadne działania rekultywacyjne i oczyszczające wody Zalewu nie przyniosą skutku, jeżeli nie odetniemy na początku dopływu zanieczyszczeń. Tu zaległości do odrobienia są bardzo znaczne. Jest to moim zdaniem o wiele bardziej strategiczna i potrzebna inwestycja dla Zalewu i nadzalewowej społeczności niż przekop przez Mierzeję!
  • Wowka Mówiąc w wielkim skrócie, na podstawie w latach 2006-2007 badań monitoringowych wykorzystujących innowacyjną technikę satelitarnych obrazów wielospektralnych (Projekt MONTRANSAT w ramach Programu UE INTERREG III a) okazało się, że stan trofii (przeżyźnienia) wód Zalewu jest w miesiącach maj-wrzesień z reguły sięga stanu wysokiej trofii i hipertrofii (wg ogólnie przyjętej klasyfikacji Carlsona są to wody nie nadające się użytkowania rekreacyjnego i chowu cennych gatunków ryb). Podstawowym mankamentem są znacznie podwyższone stężenia fosforu. Pierwiastek ten uruchamia żywiołowy wzrost fitoplanktonu, a przede wszystkim niepożądanych sinic, które dzięki możliwości wiązania azotu bezpośrednio z powietrza wygrywają konkurencję z innymi grupami glonów. Stan zanieczyszczenia, szczególnie zachodniej części akwenu, sąsiadującej z Żuławami, wynika z nagromadzenia na tym obszarze zawiesiny gromadzonej tam w efekcie dynamiki pływów. Jest to zgodne z kilkoma ogólnie przyjętymi modelami hydrodynamicznymi dla Zalewu Wiślanego. Innym czynnikiem powodującym pasmowe, wzdłuż Zalewu, zmiany stężeń chlorofilu a (wskaźnika produktywności glonów), zawiesiny, azotu i fosforu jest wiatr. Dla rejonu Zalewu Wiślanego charakterystyczne są wiatry prostopadłe do linii brzegowej i w związku z tym, często można zaobserwować strefowe nagromadzenia zawiesiny, fosforu i azotu wzdłuż Mierzeji Wiślanej. Szczegóły omawianych badań monitoringowych umieszczone są na stronie projektu: www. zalew-wislany. pl
Reklama