UWAGA!

----

Przestoje w robotach na 1 Maja. Co dzieje się w drogowych inwestycjach?

 Elbląg, Przestoje w robotach na 1 Maja. Co dzieje się w drogowych inwestycjach?
(fot. Anna Dembińska)

- Dlaczego od dwóch tygodni prace przy torowisku na 1 Maja praktycznie zamarły? – pytał radny Rafał Traks na posiedzeniu komisji gospodarki miasta i klimatu. Jak się okazuje, konieczne są dodatkowe uzgodnienia w sprawie kanalizacji deszczowej, co może spowodować, że prace na torowisku się przedłużą. Na jakim etapie są inne drogowe inwestycje w mieście?

Opóźnienie z torowiskiem

Raport na temat prowadzonych w Elblągu inwestycji drogowych na poniedziałkowe posiedzenie komisji gospodarki miasta przygotował Zarząd Dróg. Wynika z niego m.in., że podczas prac na 1 Maja wystąpiły nieprzewidziane trudności, które mogą spowodować opóźnienia.

– Listopadowy termin zakończenia inwestycji z powodu problemów z kanalizacją deszczową, może zostać lekko wydłużony. Nie mamy jeszcze aneksu do umowy z wykonawcą. Sieci na Mają są przebudoywwane po dodatkowych uzgodnieniach z gestorami sieci i projektantem. Część ich przebiegu nie pokrywa się z mapami, wykonawca musiał czekać na rozwiązania projektowe. Trwają ustalenia w sprawie kanalizacji deszczowej. Jeden z odcinków trzeba będzie wyjąć, zamówić nowy i go wykonać. Te rzeczy miały wpływ na przestój – informował radnych Marek Kuna, kierownik referatu inwestycji drogowych w Zarządzie Dróg. – Wykonawca wróci na plac budowy, monitorujemy na bieżąco prace, które wykonał.

Bez problemów przebiega za to inna tramwajowa inwestycja – budowa torów odstawnych w zajezdni przy ul. Browarnej. Tu termin zakończenia prac to wrzesień tego roku. Do września 2027 roku do Elbląga powinno też trafić 10 zamówionych w Turcji tramwajów, a jesienią miasto planuje ogłoszenie przetargów na ostatnie do modernizacji odcinki torowisk – przy ul. 3 Maja oraz na Al. Grunwaldzkiej na odcinkach od 3 Maja do Polnej i od Komeńskiego do pętli na Druskiej. Same prace mają się rozpocząć w przyszłym roku.

  Elbląg, Prace w zajezdni idą zgodnie z planem
Prace w zajezdni idą zgodnie z planem (fot. Anna Dembińska)

 

Co z pozostałymi inwestycjami drogowymi?

W styczniu 2027 r. ma się zakończyć przebudowa ulicy Portowej. Miasto kończy projektowanie dwóch rond, które mają powstać na Trasie Unii Europejskiej, w tym roku złoży wniosek o pozwolenie na budowę. Trwają również prace projektowe związane z przebudową ul. Mazurskiej od Obrońców Pokoju do granicy miasta, dokumentacja ma być gotowe do końca września.

W lipcu władze miasta planują ogłoszenie przetargu na wykonanie traktu pieszo-rowerowego wzdłuż Góry Chrobrego, który ma połączyć ul. Sybiraków ze Wschodnią (z dopuszczonym ruchem służb ratunkowych). Za to w październiku ma być już gotowy tymczasowy drogowy łącznik między al. Jana Pawła II a ul. Fromborską, dzięki czemu powstanie dogodny skrót z Modrzewiny. Do końca roku ma być w całości gotowa ul. Wieżowa, o czym pisaliśmy tutaj.

Miasto, o czym też już informowaliśmy, szuka wykonawcy ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Królewieckiej od Fromborskiej do granic Elbląga w Dąbrowie. Czeka na dofinansowanie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, specjalnej puli przeznaczonej dla miasta i subregionu. Jesienią ma być też ogłoszony przetarg na wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Nowodworskiej, a rozpoczęcie prac w 2027 r.

 

Zielona fala

Zarząd Dróg, jak zapewniał Marek Kuna, pracuje nad optymalnym ustawieniem sygnalizacji świetlnych na odcinku od ul. Hetmańskiej do płk. Dąbka. Ma tu funkcjonować, dzięki podłączeniu sygnalizacji do światłowodu i jej konfiguracji tzw. zielona fala.

– Jesteśmy na etapie obserwacji, korekt i weryfikacji, by ten system ustawić optymalnie – zapewnił. Rozbudowana ma być również sygnalizacja na skrzyżowaniu Dąbka z Królewiecka (dodatkowe światła dla pieszych przy Biedronce). – Skorygujemy ustawienia, by ruch był płynny – zapewniał Marek Kuna.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "Bez problemów przebiega za to inna tramwajowa inwestycja - budowa torów odstawnych w zajezdni przy ul. Browarnej. Tu termin zakończenia prac to wrzesień tego roku. " Niesamowite. Z taką organizacją i planowaniem, oby było tylko co, na nie odstawiać...
  • Poprawcie torowisko przy Ogrodach. Porażka, kto odebrał i dopuścił do użytkowania. Szukać winnego niech "buli".
  • Pan Turlej już nie raz obiecywał zieloną falę. Widziałem zielona fale na Zalewie jak woda kwitła.
  • Rafał Traka pewnie jest z PiS bo zadaje pytanie pod publikę jakby nie było dostępu do firmy ! Nie zauważyłem by któraś inwestycja szła pełną parą, to samo jest z nadbrzeżem ! Była cicha nadzieją że latem będzie deptak a tymczasem widzimy czekanie na jesień, ulewy które zablokują dalsze terminy i tak do lata ale następnego. Nie wypada mi jako staremu budowlańców i narzekać na innych w podobnym fachu ale krew zalewa kiedy marnują się dni i tygodnie pięknej pogody ! Kiedy widzę najpierw wykop na cztery metry pod osiedle na warszawskiej, potem zasypanie i czekanie bez końca to pozytywnie nie ma szans patrzeć na przyszłość ! Dzieje się sporo i trzeba przyznać pod wodzą obecnego prezydenta Elbląga ale te plany i zarysy przyszłych budowli jak hotel przy moście to to trochę na wyrost bo aż strach myśleć jak ta Warszawska będzie zablokowana. Tak czy inaczej pisze to okiem budowlańca a nie klakiera partyjnego by zaistnieć bez sensu....
  • @sebx - Ten znowu swoje, zacznij chodzić to nie będziesz narzekał w koło to samo. PiS by nawet torów do dzisiaj nie położył bo kasę by Ziobro plus ukradł.
  • No. co wakacje-:)
  • @sasiad z góry - Człowieku powtarzasz temat jak psychiczny i ograniczony bo kto by nie postulował projekt, zgłasza taką potrzebę to nie znaczy że sam to zrealizuje. Rada Miasta nie uchwali i po zamiatane. Dotarło w końcu ? Zakuty łeb....
  • A czy ktoś kiedyś zrobił coś za publiczne pieniądze, dobrze, tanio i w terminie? NIGDY!
  • kEdyś jakieś życie tętniło w tym mieście, wspomniana 1 go maja, fontanna, namiot koło fontanny wieczorami pełno ludzi, teraz ?? wszędzie tylko cud miód malina, ą ę tylko ludzi brak.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    3
    okoniowaty(2026-06-23)
  • Wyobraź sobie, że były takie czasy! Ale odkąd Polska dołączyła do kołchozu zwanym eu, sensowna legislacja, a wraz z nią zdrowy rozsądek poszły w π z du!!! Niestety w każdym sektorze gospodarki...
  • Zlikwidować tam tramwaj, jak to miało być kiedyś i będzie po problemie. Utrzymywanie tylu tak zagmatwanych linii w tym mieście to jakaś schiza. A ile przez to więcej kosztują wszelkie inwestycje uliczne, bo trzeba uwzględnić wszechobecne tramwaje. Dwie szybkobieżne linie w zupełności by wystarczyły. Przez to mamy miasto jakie mamy, korki, wąsko, ciasno i zero pozytywnego wrażenia dla przyjezdnych wjeżdżjących do miasta, obojętnie z której strony.
  • "Sieci na Mają są przebudoywwane po dodatkowych uzgodnieniach... " 🙆 pan redaktor chyba coś pił, pisząc ten artykuł 🍷🍸🥂
Reklama