UWAGA!

Zalew Wiślany pod nadzorem specjalnym

 Elbląg, Zalew Wiślany w okolicach miejscowości Piaski,
Zalew Wiślany w okolicach miejscowości Piaski, fot. Anna Dawid

Elbląska firma OPEGIEKA we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni będzie monitorowała trzcinowiska na Zalewie Wiślanym. Wykorzysta w tym celu nowoczesne technologie. Badania będą prowadzone trzy razy w roku przez cztery lata. Zebrane dane pomogą określić miejsca pozyskiwania trzciny oraz sprawdzić, czy odbywa się to zgodnie z zasadami ochrony obszaru Natura 2000.

Umowę z OPEGIEKA Urząd Morski w Gdyni podpisał w kwietniu, opiewa ona na ponad 1,2 mln zł brutto. Monitoringiem objętych zostanie 322 km kw. powierzchni Zalewu Wiślanego, czyli obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Do badań wykorzystane będą między innymi analizy zdjęć satelitarnych, naloty z użyciem samolotów wyposażonych w kamery RGB, RGBN, termalne, hiperspektralne oraz skanery laserowe, a także algorytmy uczenia maszynowego do klasyfikacji szaty roślinnej i tworzenie cyfrowych map zasięgu i zmian szuwarów.

- Efektem będzie pozyskanie wiedzy o zasięgu i stanie szuwarów na Zalewie Wiślanym, dostarczone zostaną informacje o skali i sposobie pozyskiwania trzciny. Powstanie również narzędzie do zautomatyzowanego określania w przyszłości powierzchni szuwarów na podstawie obrazów satelitarnych, zdjęć lotniczych lub tych wykonanych bezzałogowym statkiem powietrznym – informuje Urząd Morski w Gdyni.

Badania pozwolą na opracowanie map przedstawiających pozyskiwanie trzciny na Zalewie Wiślanym.

- Dzięki nim można będzie też na opracować metodykę monitoringu trzcinowisk z wykorzystaniem teledetekcji lotniczej i satelitarnej oraz przeprowadzić coroczne analizy zasięgu i stanu trzcinowisk – podkreśla Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jaka obecnie jest kondycja siedlisk ptaków na Zalewie Wiślanym? Monitoring trzcinowisk zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni wykazał w 2023 roku, że powierzchnia wykosów wynosiła 432 ha, w 2024 roku było to już tylko ok. 262 ha. Obecnie gromadzone są również dane inwentaryzacyjne i monitoringowe ornitofauny Zalewu Wiślanego.

- Wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby opracowania raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - lokalizacja Nowy Świat”, późniejszego monitoringu wynikającego z decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia, monitoringu realizowanego w ramach nadzoru nad obszarem Natura 2000 Zalew Wiślany, danych jakie zostaną zebrane na temat jakości siedlisk szuwarowych w omawianym projekcie, pozwolą dokładniej zanalizować stan siedlisk i ornitofauny oraz skutki bądź możliwości regulowania powierzchni obszarów pozysku trzciny. Dokładniejsze dane uzyskamy w trakcie projektu – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Pod patronatem > > > > >
  • i to jest to co akceptujecie obrażanie ludzi ich uczuć religijnych, politycznych a chcecie rozmawiać o HEJCIE, mowie nienawiści. W uczciwych mediach moderator tego forum już dawno by wyleciał z roboty, ale wam to jest na rękę nastawianie ludzi przeciw sobie, napuszczanie na siebie, polaryzacja społeczeństwa.
  • Ludzi to śmieszy. Obrazą religii jest bijatyka 70 na 70 a wieczorem zasypiam grzecznie z Biblią pod poduszką.
  • Tylko KTO to dzielenie zaczął. Powinniśmy w ciszy Was słuchać? PAMIĘTAJ, Kto sieje wiatr, burzę zbiera. Nie dziwię się normalnym ludziom, że mają już tego WASZEGO wszędobylskiego socjotechnicznego kitu dość, wiesz?
  • Za te pieniądze można by było wybudować coś trwałego. A nie tylko zaspokoić ambicje dwóch, czy trzech ciekawskich za niczyje. Przykładowo przystań dla motorówek i łodzi wędkarskich, gdzieś w rejonie Nowakowo-Jagodno. Albo zlikwidować niebezpieczne falowanie w marinie w Krynicy Morskiej, Tolkmicku i Fromborku. Bezsensowne wydawanie pieniędzy, tak jak betonowa przegroda między rzeką a Zatoką Elbląską. Nie będzie tu rozwoju turystyki wodnej, o ile nie da się bezpiecznie stać w przystani. A może o to chodzi?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    7
    entuzjasta(2025-05-26)
  • Naprawdę ?
  • Cudowna firma geodezyjna... patrz dokumentacja ulicy Lubelskiej. Garaże i domy wybudowane w jezdni ulicy... i tak od lat! Dziwności w aktach ! Popatrzcie w Google! Trzcinowiska będa dokumentować, a nie potrafią znaleść dokumentów w Elblągu!
  • za 1/5 tej kwoty mógłbym codziennie opływać ten rejon motorówką z GPS i robić notatki
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    4
    nie ma to jak budżetówka(2025-05-26)
  • jeszcze by się przydało monitorowanie podpaleń trzcinowisk...
  • " w kamery RGB, RGBN, termalne, hiperspektralne oraz skanery laserowe, a także algorytmy uczenia maszynowego do klasyfikacji szaty roślinnej i tworzenie cyfrowych map zasięgu i zmian szuwarów. "..... a znając życie skończy się na zwykłym dronie i danych wrzuconych do prostego programu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    4
    technolog konstruktor(2025-05-26)
  • A ryby zdrowe w Zalewie?
  • "Tylko KTO to dzielenie zaczął. Powinniśmy w ciszy" - jak to kto? Nie pamiętasz, 10 lat temu? W 2015 roku, po przegranych wyborach Schetyna (z PO) jasno się wypowiedział co będą teraz robić, po przejściu do TOtalnej oPOzycji. Coś z pamięcią nie teges.
Reklama