
Elbląska firma OPEGIEKA we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni będzie monitorowała trzcinowiska na Zalewie Wiślanym. Wykorzysta w tym celu nowoczesne technologie. Badania będą prowadzone trzy razy w roku przez cztery lata. Zebrane dane pomogą określić miejsca pozyskiwania trzciny oraz sprawdzić, czy odbywa się to zgodnie z zasadami ochrony obszaru Natura 2000.
Umowę z OPEGIEKA Urząd Morski w Gdyni podpisał w kwietniu, opiewa ona na ponad 1,2 mln zł brutto. Monitoringiem objętych zostanie 322 km kw. powierzchni Zalewu Wiślanego, czyli obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Do badań wykorzystane będą między innymi analizy zdjęć satelitarnych, naloty z użyciem samolotów wyposażonych w kamery RGB, RGBN, termalne, hiperspektralne oraz skanery laserowe, a także algorytmy uczenia maszynowego do klasyfikacji szaty roślinnej i tworzenie cyfrowych map zasięgu i zmian szuwarów.
- Efektem będzie pozyskanie wiedzy o zasięgu i stanie szuwarów na Zalewie Wiślanym, dostarczone zostaną informacje o skali i sposobie pozyskiwania trzciny. Powstanie również narzędzie do zautomatyzowanego określania w przyszłości powierzchni szuwarów na podstawie obrazów satelitarnych, zdjęć lotniczych lub tych wykonanych bezzałogowym statkiem powietrznym – informuje Urząd Morski w Gdyni.
Badania pozwolą na opracowanie map przedstawiających pozyskiwanie trzciny na Zalewie Wiślanym.
- Dzięki nim można będzie też na opracować metodykę monitoringu trzcinowisk z wykorzystaniem teledetekcji lotniczej i satelitarnej oraz przeprowadzić coroczne analizy zasięgu i stanu trzcinowisk – podkreśla Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Jaka obecnie jest kondycja siedlisk ptaków na Zalewie Wiślanym? Monitoring trzcinowisk zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni wykazał w 2023 roku, że powierzchnia wykosów wynosiła 432 ha, w 2024 roku było to już tylko ok. 262 ha. Obecnie gromadzone są również dane inwentaryzacyjne i monitoringowe ornitofauny Zalewu Wiślanego.
- Wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby opracowania raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - lokalizacja Nowy Świat”, późniejszego monitoringu wynikającego z decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia, monitoringu realizowanego w ramach nadzoru nad obszarem Natura 2000 Zalew Wiślany, danych jakie zostaną zebrane na temat jakości siedlisk szuwarowych w omawianym projekcie, pozwolą dokładniej zanalizować stan siedlisk i ornitofauny oraz skutki bądź możliwości regulowania powierzchni obszarów pozysku trzciny. Dokładniejsze dane uzyskamy w trakcie projektu – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska.