UWAGA!

70-lecie Muzeum. Konferencja o tożsamości miasta

 Elbląg, 70-lecie Muzeum. Konferencja o tożsamości miasta

W sobotę, 16 listopada, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”. To jeden z elementów obchodów przypadającego w tym roku 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

- Rocznice to czas refleksji, dlatego wspólnie zastanowimy się nad zmianami, jakie zaszły w Elblągu przez ostatnie siedem dekad – co udało się zbudować i z czego możemy być dumni. Muzeum nie tylko strzeże materialnego dziedzictwa, ale również pamięci mieszkańców, bo to właśnie elblążanie – każdy z nas – tworzą historię tego miejsca – informuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Charakter miasta, które dzisiaj znamy, wykuwał się w niezwykle trudnych czasach, dzięki determinacji ludzi, którzy swoją pasją zmieniali lokalną rzeczywistość i odbijali w niej trwały ślad. Dzięki prelekcjom specjalistów i pasjonatów historii Elbląga przyjrzymy się najważniejszym przemianom miasta. Będzie to wyjątkowa okazja do poznania bogatej tożsamości Elbląga i roli Muzeum w jej kształtowaniu.

Konferencja odbędzie się w sobotę, 16 listopada, w Ratuszu Staromiejskim. Początek o godz. 10. Wstęp wolny.

 

Program konferencji

I SESJA

10:00 – Rozpoczęcie, przywitanie gości

10:15 – Muzeum? Ale z jaką historią! Grzegorz Stasiełowicz -kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

10:45 – Miastotwórcza rola Zamechu w powojennym Elblągu Daniel Lewandowski -popularyzator historii i osiągnięć Zakładów Mechanicznych ZAMECH

11:15 – Sport w Elblągu jako element tożsamości i wizerunku Michał Libuda – Express Elbląg

11:45 – Idzie nowe! Elbląg w dekadzie lat 60. Michał Kozłowski -kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

12:15 – Przerwa kawowa

 

II SESJA

12:45 – ETK w życiu kulturalnym Elbląga Teresa Wojcinowicz -Prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego

13:15 – Architektura powojenna w Elblągu – problemy i przykłady dr Jerzy Domino -konserwator zabytków, historyk sztuki

13:45 – 50 lat elbląskiej fonografii Krzysztof Bidziński -autor książek „Polskie firmy fonograficzne” oraz „Elbląskiej
       Encyklopedii Muzycznej”

14:15 – Dlaczego i dla kogo – archiwum społeczne Grzegorz Nowaczyk -kustosz Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar”

14:45 Dyskusja i zakończenie konferencji

informacja nadesłana

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • haha
  • A jaki jest program tej konferencji ?
  • redaktor Dołączyliśmy program.
  • @redaktor - To jeszcze brakuje informacji, czy wstęp wolny, czy zaproszenia, czy bilety, itd. , itp.
  • Niestety, trzeba powiedzieć sobie prawdę, że Elbląg nie ma tożsamości. I to jest główny problem tego miasta. Zaczynając od położenia na styku kilku regionów (z żadnym nie jest mocno kojarzony i sam do żadnego mocno się nie przywiązuje w jakichkolwiek akcjach) do braku lokalnego patriotyzmu, bo mamy tu dopiero ze 2-3 pokolenia, które się tu urodziły.
  • A jacy są mieszkańcy miasta? Może trochę danych historycznych, terazniejszości oraz perspektywicznych choćby w zakresie demografii. Samych grup religijnych czy wyznań jest 19.Grup etnicznych też jest kilkanaście. Punkty odniesienia to były elbląskie zakłady pracy, szkoły czy wojsko. Znika kolej, poczta, żegluga. Wszelki ludek garnie się do stołków administracji na pensje. Szczególnie politolodzy. Inżynierowie znikają w korporacjach wielkich miast. Dla młodzieży pozostały tylko szkoły, szkółki, ,wyższe, ,. Budownictwo przejmuje interes choćby z Ostródy czy Mławy... Co ma do zaoferowania kultura?
  • Sądzę iż nie jest to problem geografii lecz elementów spójności społeczeństwa. Ludzie szukają punktów odniesienia czy autorytetów. Pozostawieni sami sobie bez perspektyw rozwojowych czy możliwości zarobkowania stają się bezwładną masą do zagospodarowania wszelkiej maści, ,wodzom, ,. Nie sądzę aby nawet Leszek Sławoj Głódż był w stanie to zapełnić. Nie jest to tylko problem Elbląga. Mamy jakiś okres dewaluacji idei. Politycznych, społecznych i religijnych. Może trochę się wymądrzam lecz proszę zauważyć iż stoimy przed wielkim niewiadomym.
  • @akuku - A tos z generałem - biskupem Flaszką wyskoczył, pisiorze nawiedzony...
  • A ja byłam na tej konferencji i to nie był stracony czas. Masa ciekawych informacji i dobre prezentacje. Na koniec tylko pyskówka między obecnym i nowym dyrektorem muzeum o mało nie przerodziła się w bijatykę. Dobrze, że interweniował Pan Lewandowski, bo już zaczęli wyciągać rewolwery
  • O, to szkoda, że nie zostałam do końca.
  • chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem....
Reklama