UWAGA!

Elbląg na dużym ekranie. Kolejny sezon czas zacząć!

 Elbląg, arch. organizatora
arch. organizatora

2 października rozpoczyna się kolejny sezon popularnego cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Ten niezwykły i nie mający odpowiednika w innych miastach projekt realizowany jest od 2006 roku i co miesiąc gromadzi w sali kina Światowid setki widzów.

W sezonie 2024/25 zaplanowano 9 seansów, zawsze w pierwszą środę miesiąca i zawsze o godz. 18.00, a pierwszy z nich zatytułowany jest „Elbląg we wspomnieniach dawnych mieszkańców”. Będzie to okazja do wysłuchania wielu ciekawych opowieści, anegdot i dykteryjek związanych z miastem, jakiego nie znamy oraz obejrzenia filmów i zdjęć dawnego Elbląga.

Na seans pt. „Elbląg we wspomnieniach dawnych mieszkańców” zapraszamy w środę, 2 października o godz. 18:00 do Kina Światowid. Gościem specjalnym seansu będzie Lech Słodownik, historyk, wybitny znawca przeszłości naszego miasta i autor bestsellerowych książek o nim. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Wstęp wolny.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portel.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Informacja organizatora

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Elbing widzę.
  • Nie ma przedwojennych zdjęć lub innych historycznych pamiątek Elbląga w języku polskim? Przecież było to polskie miasto i po wojnie 1945 wróciło do Polski.
  • Ciekawe są porównania zdjęć w albumie wyd. Uran pt. Elbląg wczoraj, Elbląg dziś autorstwa Zbigniewa Zajchowskiego.
  • Czy wspominać będą swoje życie w Elblągu także ci, których pan Lech Słodownik rozpracowywał w ramach swojej pracy w Służbie Bezpieczeństwa PRL? Można temu poświęcić któryś z następnych filmów, to może być ciekawy temat.
  • Przestańcie promować niemiecki Elbing. Tak Wam za nim tęskno? Wzdychają ciągle do tego jakby to była ich jakaś rodzina. Czas się z tego wyleczyć.
  • Nic nie poradzisz, że historia miasta wiąże się z Niemcami, nikomu nie tęskno, ale warto znać historię
  • Znamy historię faszystowskich Niemiec. Tu w Elbingu Hitler był honorowym obywatelem.
  • Wy anty elblingowcy, ludzie bez historii i przynależności do ziemi elbląskiej - przestańcie trolować!
  • Zgodnie z Dekretem KRN z września 1945 roku oraz ustawą Sejmu Ustawodawczego z 1947 roku wszystkie miasta, które do 9 maja 1945 roku należały do Niemiec i zostały przyłączone po tej dacie do Polski nie respektują wszelkich nadań honorowego obywatelstwa przyznanych kiedykolwiek przez władze niemieckie. Szczególnie dotyczyło to nadania w 1937 roku honorowego obywatelstwa Elbląga przywódcom nazistowskim z Hitlerem na czele. Zgodnie z aktami Konferencji w Poczdamie odnośnie powojennych Niemiec wszystkie poczynania III Rzeszy uznano za bezprawne, w tym też te tzw honorowe obywatelstwa. Jednoznacznie określono w nich, że na ziemiach przyłączonych do Polski państwo niemieckie nie ma żadnych praw i jej obywatele nie mogą występować z żadnymi roszczeniami. W 1949 roku z chwilą powstania RFN (NRF) władze tego kraju podporządkowały się tym decyzjom i uznały działania III rzeszy za bezprawne. Oczywiście nie dotyczyło to podziału Niemiec, stąd tamtejsi rewizjoniści kwestionowali w tym granicę na Odrze i Nysie. Rząd RFN granicę na tych rzekach uznał ostatecznie w 1970 roku. Więc żaden Hitler i jego kompani od 1945 roku nie byli honorowymi obywatelami nie tylko Elbląga, ale i tegoż miasta od 1933 do maja 1945 roku. Więc te fakty mają jedynie wartość historycxna, ale nie prawną.
  • Pan Juliusz mógłby opowiedzieć o elbląskim powojennym przemyśle i elbląskich przedsiębiorstwach - odzieżowy, skórzany, mięsny, mleczarski, obuwniczy, samochodowy, drzewny.... i jak to się wszystko od roku 1990 rozpadło oraz dlaczego
  • W Elblingu Hitler miał swoją ulicę, a w Elblągu Merkel na cmentarzu przy ul. Bema swojego dziadka w zarośniętym grobie o którym zapomniała.
  • Czekaj, czekaj. Elbing był przed '45 polskim miastem?!?!?!?!?! :D :D
Reklama