UWAGA!

Marzenia o Muzeum Techniki i Przemysłu

 Elbląg, Marzenia o Muzeum Techniki i Przemysłu
fot. Anna Dembińska

- Karton po butach z Spółdzielczych Zakładów Obuwniczych im. M. Buczka w Elblągu, pamiątkowy medal z okazji 35-lecia Spółdzielni Przemysłu Skórzanego "Plastyk" to tylko niektóre eksponaty, które można oglądać w elbląskiej Kaponierze prowadzonej przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar“. Te i inne eksponaty mogą być początkiem kolekcji planowanego Muzeum Techniki.

Wczorajsze (10 lutego) „Spotkanie z Historią“ zorganizowane klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia w Elblągu przy ul. Królewieckiej było też okazją do zaprezentowania licznie zgromadzonej publiczności idei powstania Muzeum Techniki i Przemysłu w Elblągu. Dyskusja na temat powstania placówki trwa od kilku lat. Głównym kołem napędowym są osoby związane ze Stowarzyszeniem Historyczno- Poszukiwawczym „Denar“.

- Muzeum Techniki i Przemysłu jest to marzenie moje, ludzi związanych ze stowarzyszeniem „Denar“. Wiadomo, że jest proces. Kwestia lat, a nie miesięcy - mówił Grzegorz Nowaczyk, kustosz Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar“

- Przyświeca myśl o tym, żeby powstało Muzeum Techniki. Ale za nim powstanie , to trzeba coś do niego „nazbierać“ - dodał Juliusz Marek, pasjonat elbląskie historii. - I właśnie to się dzieje.

Co mogłoby się znaleźć w Muzeum, można zobaczyć w Kaponierze - wystawie prowadzonej przez Stowarzyszenie „Denar“ . Na wystawie można zobaczyć m. in. opakowanie po butach z elbląskiej spółdzielni im. M. Buczka, dyplom uznania dla pracownicy Zamechu, męską pidżamę wyprodukowaną w elbląskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego Truso, damską nocną koszulę (również produkcji ZPO „Truso“). To z czasów „polskich“. Z okresu niemieckiego pochodzą m. in. akcje firm, narzędzia, pamiątkowy talerz z logo Komnicka, pamiątki po fabryce cygar...

  Elbląg, Marzenia o Muzeum Techniki i Przemysłu
fot. Anna Dembińska

Tu osobista dygresja autora: Kaponiera powoli zaczyna pękać w szwach. Mimo wszystko elbląscy pasjonaci historii proszą o więcej.

- Zwracamy się z apelem do wszystkich elblążan, żeby nie wyrzucać, żeby pozostawiać wszystko, co może mieć jakąkolwiek wartość „pamiątkarsko-historyczną“ związaną z elbląskimi zakładami. Od podziękowań, świadectw począwszy poprzez wyroby, maszyny, narzędzia, które z nich pochodzą - mówił Juliusz Marek. - Czas ucieka i niektórych rzeczy już nie da się odtworzyć. Nie znaleziono do tej pory kompletnego samochodu z Komnicka, ciągniki tak, samochodu nie.

- Ucieszył nas jeden niepozorny przedmiot, bardzo banalny: karton po butach. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że w Elblągu były zakłady obuwnicze im. Buczka. [Spółdzielcze Zakłady Obuwnicze im. M. Buczka - przyp. SM] - opowiadał Grzegorz Nowaczyk. - Butów nie udało się zorganizować, może ktoś ma. Karton z oryginalną nalepką - dziś banalna rzecz, ale za 50 lat ten karton będzie miał przeogromną wartość. Dziś te rzeczy trafiają na śmietnik, do piwnicy. A można z tego zrobić fantastyczną rzecz.

Przypomnijmy, że do Urzędu Miejskiego trafiła petycja w sprawie utworzenia Muzeum Techniki w Elblągu.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ta obywatelska inicjatywa powinna zostać jak najszybciej objęta patronatem elbląskiego muzeum. Nie wolno jej zaprzepaścić ani odwrócić się od niej plecami. Czekamy na salomonową odpowiedź Prezydenta na petycję w sprawie powołania do życia muzeum elbląskiego przemysłu. Liczymy też na pomysły nowego dyrektora muzeum
  • No nie, tego jeszcze nie grali - sprzęt z odlewni GE też już wylądował w muzeum obok butów ze spółdzielni M. Buczka i piżam z Truso?!!
  • zamiast muzeum techniki proponuję stworzyć muzeum komuny i postkomuny, jako eksponaty pidżamy komuchow I postkomuchow
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    28
    Khvx(2025-02-11)
  • Mam fajny plecaczek Zamechowski z naszywką klubu TupTuś. Chętnie przekażę, Jest nieużywany!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    14
    1
    Słodkii(2025-02-11)
  • Muzeum historii elblaga juz mamy. Te koszule nocne i pudelka po butach, ktore Denar promuje, pokazuje ich proincjonalizm.
  • Jeśli zbudują i będą utrzymywać za swoje, to dlaczeg nie? Ale coś się zdaje że kilku kolesiów chce podrzucić ma barki elbląskiego podatnika kolejną instytucję, jakby ich było mało w tym zubożałym mieście. Oni z tego PO coś mają że lubią jak ludzkie podatki idą na jakieś dziwne rzeczy. Wystarczy spojrzeć na różne wynalazki Rafała Trzaskowskiego w Warszawie albo na nasz port, który staraniem Wcisły i Wróblewskiego utrzymują mieszkańcy zamiast państwa. Bez wskazania źródeł finansowania takiego museum pilnujmy swoich pieniędzy bo znowu ktoś wyciaga po nie ręce...
  • Muzeum zdecydowanie TAK, pod warunkiem sensownej jego organizacji. W mieście z tak dużymi tradycjami przemysłowymi to powoli zakrawa na skandal, że czegoś takiego tu nie ma - w większości większych "przemysłowych" miast jest od dawna (np. super w Szczecinie, nawet "elbląski" tramwaj-symulator tam stoi) - wszystko git, pod warunkiem, że będzie to na jasnych prostych zasadach, na co można zagospodarować jakiś fajny nieużytek we w miarę dobrej lokalizacji.
  • W Elblagu wielu rzeczy nie ma a powinny być a nie ma bo nie ma zapotrzebowania np. Studenkcie Radio Akademickie - dlaczego nie ma pomimo kilku uczelni? Bo nie umieją się zgrać, rywalizacja, mniejsze miasta mają nawet przy jednej uczelni! Brak lokalnego Radia Elbląg. Pewne rzeczy moga robić pasjonaci, instytucje typu muzuem MAH czy biblioteki tylko gromadzą pewne informacje i tez nie wszystkie i nic z tym nie robia opórcz wypozyczania i okazjonanych wystaw. Biblioteka nie jest od wszystkiego. Nie ma Archiwum Elbląskiego jest, ale w Malborku/Gdańsku a to bzdura żeby takie miasto nie miało własnego archiwum państwowego tylko trzeba jeździć, a tradycje, historie mamy, Mówi wam to co? Totalny upadek instytucjonalny, komuś na tym zalezy, pewnie od podziału województw aby Elblag był wsią z potencjałem i zasił inne miasta ale nie Elblag... Tylko pasjonaci trzymaja pewne sprawy w ryzach i tak bć powinny. Vivat!
  • Następne muzeum ? Poszerzyć w eksponaty pamiątkowe już istniejące.
  • MariuszLewandowski-Fc Mój drogi obecne Muzeum już się dusi z braku miejsca na eksponaty. Skoro zatem trzeba mu przekazać kolejne budynki to o wiele prościej powołać nowe muzeum niż zmieniać statut który się uzgadnia z Ministerstwem i powinny to być budynki które sama w sobie w historii przemysłowej Miasta brały udział. I chodzi o to żeby była to instytucja na tyle atrakcyjna bu rozwijała miasto a nie była dla niego obciążeniem i kosztem. I chodzi o taką konstrukcję prawną żeby pozyskiwać środki unijne z wieli źródeł a nie tylko z konkursów dla instytucji muzealnych. Spraw jest sporo bo osobiście wolę żeby zrobić coś raz z porządnie a nie co chwilę zajmować się detalami. A szybko to się tylko ślepe koty rodzą....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    1
    MariuszLewandowski-Fc(2025-02-12)
Reklama