Silnik z amerykańskiej Latającej Fortecy, wyposażenie z niemieckiego pancernika – to tylko niektóre obiekty znalezione podczas prac na torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Wystawę pokazującą znaleziska otwarto w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Zobacz zdjęcia.
Urząd Morski w Szczecinie przeprowadzał inwestycję pn. „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Przed inwestycją podwodni archeologowie sprawdzili co spoczywa na dnie toru. - Wyciągnęliśmy prawie 100 ton obiektów zabytkowych. Tego się nikt z nas nie spodziewał. Wydobyto ponad 44 tysiące przedmiotów o masie powyżej 20 kg, z tego prawie 1700 obiektów niebezpiecznych – mówił Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, który kierował pracami archeologicznymi podczas inwestycji. - Bywały dni, kiedy na wodzie było dziesięć jednostek pobierających tony przedmiotów z dna.
Wśród znalezisk warto zwrócić uwagę na elementy niemieckiego pancernika kieszonkowego Lutzow zbombardowanego przez brytyjskie samoloty w kwietniu w porcie w Świnoujściu. Dumą są pozostałości amerykańskiej „Latającej Fortecy” Boeninga B-17: silnik lotniczy oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning. Wiadomo, że pochodzą one z bombowca o numerze 44-8046 zestrzelonego w październiku 1944 r. podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
Z dna udało się wyciągnąć około 100 kotwic różnej wielkości m.in. unikatowe kotwice Admiralicji, boje morskie, a także... dwa harpuny na wieloryby. A to tylko niektóre eksponaty...
W pracach archeologicznych przy kanale uczestniczył Lech Trawicki, dziś dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. - Uczestniczyłem w nadzorze archeologicznym nad pracami. Polegał na identyfikacji obiektów znalezionych przez nurków – mówi Lech Trawicki.
Wystawę posterową dokumentującą obiekty znalezione podczas modernizacji toru wodnego na trasie Szczecin – Świnoujście można oglądać na wystawie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu. Będzie ona czynna do końca lutego.
Liczymy, że w elbląskim muzeum doczekamy podobnej wystawy pokazującej co znaleziono podczas budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga.