Implantologia to dziedzina stomatologii, która wzbudza coraz większe społeczne zainteresowanie, a jednocześnie budzi wiele emocji. Zanim jednak porozmawiamy o jej pozycji w polskiej stomatologii, sięgnijmy do początków. Przeczytaj wywiad na ten temat i pobierz kupon rabatowy na usługi Kliniki Implantologii Stomatologicznej.
Powstanie implantologii stomatologicznej należy kojarzyć ze stworzeniem technologii gwarantującej trwałą i skuteczną integrację elementów zastępujących utracone zęby z organizmem pacjenta oraz umożliwiającej przeprowadzenie estetycznej, funkcjonalnej i równie trwałej odbudowy protetycznej. Momentem przełomowym stały się wyniki badań dotyczących procesów gojenia się ran kostnych w obecności tytanu, prowadzone przez szwedzkiego lekarza Bränemarka. Tytan - bardzo dobrze tolerowany przez organizm, umieszczony w sposób jak najmniej urazowy w kości trwale do niej przywiera, a zjawisko bezpośredniego połączenia żywej tkanki kostnej z tytanową powierzchnią wszczepu nazwano osseointegracją.
A więc to stąd pochodzi dosyć tajemniczo brzmiąca nazwa Central European Osseointegration Centre Klinika Implantologii Stomatologicznej?
Nazwa naszej Kliniki jest wyznacznikiem jej rynkowej orientacji. Z jednej strony działalność dydaktyczna i naukowo – badawcza w zakresie implantologii - stąd pierwszy człon nazwy - Central European Osseointegration Centre czyli Środkowoeuropejskie Centrum Osseointegracji - identyfikowana głównie przez lekarzy z całego świata, dla których prowadzimy kursy praktyczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii oraz wyróżniająca nas jako ośrodek biorący udział w prestiżowych programach naukowo – badawczych.
Dla naszych Pacjentów to przede wszystkim Klinika Implantologii Stomatologicznej, czyli działalność kliniczna oparta o najnowocześniejszą technologię i procedury terapeutyczne. Połączenie tych funkcji to fenomen Kliniki CEOC, która w każdym momencie oferuje Pacjentowi najnowsze i najlepsze rozwiązania istniejące w stomatologii. Dotyczy to również innych jej dziedzin takich jak stomatologia zachowawcza i estetyczna, endodoncja, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna oraz protetyka zarówno ta oparta na implantach jak i konwencjonalna - wykorzystująca własne zęby pacjenta. Należy pamiętać, że nie wszyscy pacjenci zgłaszający się celem uzupełnienia brakujących zębów będą poddani leczeniu implantologicznemu. Tradycyjna protetyka, przy wykorzystaniu nowoczesnej endodoncji, może się bowiem okazać rozwiązaniem funkcjonalnie i estetycznie bardziej satysfakcjonującym zarówno pacjenta jak i lekarza. W każdym przypadku staramy się wypracować optymalne rozwiązanie uwzględniające warunki anatomiczne Pacjenta oraz jego potrzeby.
Na czym polega zabieg implantologiczny?
Standardowe wprowadzenie implantu polega na nacięciu i odwarstwieniu dziąsła w miejscu brakującego zęba, wykonaniu za pomocą specjalnych wierteł otworu w kości i osadzenia w nim tytanowego implantu, czyli sztucznego korzenia na którym mocuje się koronę porcelanową, most lub protezę. Przy odpowiedniej ilości kości usuwamy tylko mały fragment dziąsła o średnicy odpowiadającej rozmiarowi wszczepu, przez co unikamy konieczności zakładania szwów, skracamy czas zabiegu i zmniejszamy dyskomfort pacjenta po zabiegu.
W jaki sposób możemy sprawdzić, czy nasza kość nadaje się do implantacji?
Ilość tkanki kostnej ocenia się głównie na podstawie badania radiologicznego. Umożliwia ono zarówno zaplanowanie zabiegu, jak i ocenę integracji implantu z kością. Metodą bardziej zaawansowaną, ale stosowaną tylko w uzasadnionych przypadkach jest badanie tomokomputerowe. W praktyce klinicznej ilość i jakość kości oceniana jest przez lekarza przede wszystkim podczas zabiegu preparacji łoża kostnego pod implant.
Czy pacjenci u których stwierdza się deficyt kości, mogą poddać się zabiegowi implantologicznemu?
W zasadzie nie istnieją ograniczenia w tym zakresie. Dzięki zaawansowanym technologicznie chirurgicznym metodom zabiegowym, jesteśmy w stanie odpowiednio dostosować podłoże kostne. Przy uzupełnianiu ubytków kostnych stosujemy różnego rodzaju materiały regeneracyjne. W większości przypadków istnieje możliwość pobrania dostatecznej ilości kości własnej pacjenta z obszaru jamy ustnej i jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ kość autogenna nie stwarza żadnych problemów biologicznych. Do dyspozycji mamy również dużą gamę substytutów kostnych pochodzenia naturalnego i syntetycznego oraz stosujemy metody przyspieszające regenerację kości.
Co jest przyczyną zaniku kości i czy można temu przeciwdziałać?
Resorpcja kości wyrostka zębodołowego występuje po utracie zębów i jest procesem ciągłym i postępującym. Zanik kości doprowadza do zwężenia i skrócenia wysokości wyrostka, aż do obserwowanego w niektórych przypadkach prawie całkowitego zaniku kości. Szybkość tego procesu jest cechą indywidualną zależną od czynników biologicznych, mechanicznych i genetycznych. Stąd też u niektórych pacjentów nawet po kilku latach od usunięcia zęba stwierdza się dobre warunki do implantacji, u innych już po kilku miesiącach dochodzi do zaniku kości. Aby utrzymać odpowiedni wymiar kości w miejscu planowanej implantacji, bezpośrednio po ekstrakcji zęba wprowadza się do zębodołu odpowiedni materiał regeneracyjny, który powoduje odbudowę kości i zapobiega jej zanikowi.
Czy istnieje możliwość wprowadzenia implantu bezpośrednio po usunięciu zęba?
Tak, jest to metoda tzw. natychmiastowej implantacji, z powodzeniem przez nas stosowana, ale pod warunkiem istnienia odpowiedniej ilości kości dla uzyskania stabilizacji implantu.
Pacjent najczęściej bywa niecierpliwy w oczekiwaniu na efekt końcowy. Czy jest to możliwe, aby zęby na implantach uzyskać w 1 dzień?
Tak, jest to możliwe. Jesteśmy prekursorami tej metody zarówno w Polsce jak i w Europie. Pierwszy taki zabieg, tj. natychmiastowej odbudowy protetycznej na implantach całkowicie bezzębnej szczęki i żuchwy przeprowadziliśmy wiele lat temu. Zabieg trwa kilka godzin, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, umiejętności i doświadczenia oraz zaawansowanego technologicznie wyposażenia. Po wnikliwej diagnostyce klinicznej i radiologicznej z zastosowaniem komputerowego planowania przestrzennego nawet pacjent całkowicie bezzębny może więc otrzymać stałe, czyli przykręcane do implantów uzupełnienie protetyczne odbudowujące utracone zęby. Już na 4 implantach można odbudować kilkanaście zębów w szczęce lub żuchwie. Gdy mamy do czynienia z deficytem kości lub jej złą jakością, zasadą jest nieobciążanie funkcjonalne implantu w okresie wgajania wynoszącym od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie implant przykryty jest dziąsłem, a pacjent korzysta z tymczasowych uzupełnień protetycznych. W ostatnim etapie następuje zamiana i trwałe osadzenie precyzyjnie i wzorowo przygotowanej odbudowy protetycznej.
Panuje powszechne przekonanie, iż implanty są drogie i nie każdy z nas może się od razu zdecydować na taki zabieg. Jak jest naprawdę?
Zaawansowana technologia implantacyjna nie należy do najtańszych, jednakże w efekcie jej zastosowania Pacjent otrzymuje nieporównanie lepszy produkt, który wyróżnia się niezwykłą estetyką, trwałością i walorami użytkowymi. Uzupełnienie protetyczne oparte na implantach lepiej odzwierciedla zęby naturalne, jest ładniejsze, nie powoduje konieczności ingerencji w zęby sąsiadujące i nie wymaga kleju do protez. W rzeczywistości inwestujemy nie tylko w zdrowie i własny wizerunek, ale także i komfort. Decydując się na implanty wybieramy korzystniejsze rozwiązanie w zamian za dopłatę do tradycyjnej protezy ruchomej lub mostu, która i tak w wielu przypadkach może okazać się niewielka. Niezależnie od tego, Klinika CEOC współpracując z Kredyt Bankiem, oferuje możliwość sfinansowania zabiegów w oparciu o uproszczoną procedurę kredytową.
Obecnie w ofercie niemal większości praktyk znajduje się leczenie implantologiczne. Czy faktycznie ta metoda leczenia jest już tak powszechnie stosowana w Polsce?
Rzeczywiście, pacjent który decyduje się na odbudowę brakującego uzębienia za pomocą implantów ma coraz większy wybór. Klinika CEOC ma w tym swój udział, ponieważ sami szkolimy w niej coraz więcej lekarzy. Trzeba mieć jednak świadomość, że w większości praktyk wykonuje się zabiegi polegające na prostych implantacjach, przy współistnieniu bardzo dobrych warunków anatomicznych, czyli odpowiednim wymiarze kości. Niestety u większości zgłaszających się pacjentów stwierdzamy zanik kości w miejscu planowanej implantacji, co wymaga zastosowania bardziej skomplikowanych metod zabiegowych, opartych o zaawansowane i kosztowne technologie, które wykorzystywane są przez nieliczną grupę doświadczonych implantologów. Zatem decyzja o wyborze implantologa powinna być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z możliwościami, umiejętnościami, potencjałem lekarza i jego praktyki. Zdrowie jest wartością nadrzędną, bezcenną, dlatego potrzeby z nim związane powinno się powierzać najlepszym specjalistom, tym bardziej, jeżeli oprócz poprawy zdrowia i komfortu spodziewamy się efektów estetycznych i uzyskania jeszcze ładniejszego uśmiechu.
Na koniec zachęcamy Państwa do bliższego poznania możliwości implantologii stomatologicznej z nadzieją, iż odnajdą w niej Państwo drogę do spełnienia swoich marzeń o pięknym uśmiechu. Zapraszamy na stronę edukacyjną www.implantypolska.pl oraz na stronę Kliniki CEOC w Sopocie www.ceoc.pl, w której stomatologia przeistacza się w sztukę, piękno ewoluuje w doskonałość, a marzenia stają się rzeczywistością, zaś metamorfoza uzębienia i wykreowanie perfekcyjnego uśmiechu dokonywane są bez jakichkolwiek ograniczeń.
Specjalnie dla Czytelników portElu przygotowaliśmy kupon rabatowy zapewniający 20 procent zniżki na nasze usługi.
Wywiadu udzielili:
Dr n. med. Violetta Szycik
Specjalista Chirurgii Stomatologicznej
Dr n. med. Maciej Dijakiewicz
Specjalista Chirurgii Stomatologicznej
A więc to stąd pochodzi dosyć tajemniczo brzmiąca nazwa Central European Osseointegration Centre Klinika Implantologii Stomatologicznej?
Nazwa naszej Kliniki jest wyznacznikiem jej rynkowej orientacji. Z jednej strony działalność dydaktyczna i naukowo – badawcza w zakresie implantologii - stąd pierwszy człon nazwy - Central European Osseointegration Centre czyli Środkowoeuropejskie Centrum Osseointegracji - identyfikowana głównie przez lekarzy z całego świata, dla których prowadzimy kursy praktyczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii oraz wyróżniająca nas jako ośrodek biorący udział w prestiżowych programach naukowo – badawczych.
Dla naszych Pacjentów to przede wszystkim Klinika Implantologii Stomatologicznej, czyli działalność kliniczna oparta o najnowocześniejszą technologię i procedury terapeutyczne. Połączenie tych funkcji to fenomen Kliniki CEOC, która w każdym momencie oferuje Pacjentowi najnowsze i najlepsze rozwiązania istniejące w stomatologii. Dotyczy to również innych jej dziedzin takich jak stomatologia zachowawcza i estetyczna, endodoncja, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna oraz protetyka zarówno ta oparta na implantach jak i konwencjonalna - wykorzystująca własne zęby pacjenta. Należy pamiętać, że nie wszyscy pacjenci zgłaszający się celem uzupełnienia brakujących zębów będą poddani leczeniu implantologicznemu. Tradycyjna protetyka, przy wykorzystaniu nowoczesnej endodoncji, może się bowiem okazać rozwiązaniem funkcjonalnie i estetycznie bardziej satysfakcjonującym zarówno pacjenta jak i lekarza. W każdym przypadku staramy się wypracować optymalne rozwiązanie uwzględniające warunki anatomiczne Pacjenta oraz jego potrzeby.
Na czym polega zabieg implantologiczny?
Standardowe wprowadzenie implantu polega na nacięciu i odwarstwieniu dziąsła w miejscu brakującego zęba, wykonaniu za pomocą specjalnych wierteł otworu w kości i osadzenia w nim tytanowego implantu, czyli sztucznego korzenia na którym mocuje się koronę porcelanową, most lub protezę. Przy odpowiedniej ilości kości usuwamy tylko mały fragment dziąsła o średnicy odpowiadającej rozmiarowi wszczepu, przez co unikamy konieczności zakładania szwów, skracamy czas zabiegu i zmniejszamy dyskomfort pacjenta po zabiegu.
W jaki sposób możemy sprawdzić, czy nasza kość nadaje się do implantacji?
Ilość tkanki kostnej ocenia się głównie na podstawie badania radiologicznego. Umożliwia ono zarówno zaplanowanie zabiegu, jak i ocenę integracji implantu z kością. Metodą bardziej zaawansowaną, ale stosowaną tylko w uzasadnionych przypadkach jest badanie tomokomputerowe. W praktyce klinicznej ilość i jakość kości oceniana jest przez lekarza przede wszystkim podczas zabiegu preparacji łoża kostnego pod implant.
Czy pacjenci u których stwierdza się deficyt kości, mogą poddać się zabiegowi implantologicznemu?
W zasadzie nie istnieją ograniczenia w tym zakresie. Dzięki zaawansowanym technologicznie chirurgicznym metodom zabiegowym, jesteśmy w stanie odpowiednio dostosować podłoże kostne. Przy uzupełnianiu ubytków kostnych stosujemy różnego rodzaju materiały regeneracyjne. W większości przypadków istnieje możliwość pobrania dostatecznej ilości kości własnej pacjenta z obszaru jamy ustnej i jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ kość autogenna nie stwarza żadnych problemów biologicznych. Do dyspozycji mamy również dużą gamę substytutów kostnych pochodzenia naturalnego i syntetycznego oraz stosujemy metody przyspieszające regenerację kości.
Co jest przyczyną zaniku kości i czy można temu przeciwdziałać?
Resorpcja kości wyrostka zębodołowego występuje po utracie zębów i jest procesem ciągłym i postępującym. Zanik kości doprowadza do zwężenia i skrócenia wysokości wyrostka, aż do obserwowanego w niektórych przypadkach prawie całkowitego zaniku kości. Szybkość tego procesu jest cechą indywidualną zależną od czynników biologicznych, mechanicznych i genetycznych. Stąd też u niektórych pacjentów nawet po kilku latach od usunięcia zęba stwierdza się dobre warunki do implantacji, u innych już po kilku miesiącach dochodzi do zaniku kości. Aby utrzymać odpowiedni wymiar kości w miejscu planowanej implantacji, bezpośrednio po ekstrakcji zęba wprowadza się do zębodołu odpowiedni materiał regeneracyjny, który powoduje odbudowę kości i zapobiega jej zanikowi.
Czy istnieje możliwość wprowadzenia implantu bezpośrednio po usunięciu zęba?
Tak, jest to metoda tzw. natychmiastowej implantacji, z powodzeniem przez nas stosowana, ale pod warunkiem istnienia odpowiedniej ilości kości dla uzyskania stabilizacji implantu.
Pacjent najczęściej bywa niecierpliwy w oczekiwaniu na efekt końcowy. Czy jest to możliwe, aby zęby na implantach uzyskać w 1 dzień?
Tak, jest to możliwe. Jesteśmy prekursorami tej metody zarówno w Polsce jak i w Europie. Pierwszy taki zabieg, tj. natychmiastowej odbudowy protetycznej na implantach całkowicie bezzębnej szczęki i żuchwy przeprowadziliśmy wiele lat temu. Zabieg trwa kilka godzin, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, umiejętności i doświadczenia oraz zaawansowanego technologicznie wyposażenia. Po wnikliwej diagnostyce klinicznej i radiologicznej z zastosowaniem komputerowego planowania przestrzennego nawet pacjent całkowicie bezzębny może więc otrzymać stałe, czyli przykręcane do implantów uzupełnienie protetyczne odbudowujące utracone zęby. Już na 4 implantach można odbudować kilkanaście zębów w szczęce lub żuchwie. Gdy mamy do czynienia z deficytem kości lub jej złą jakością, zasadą jest nieobciążanie funkcjonalne implantu w okresie wgajania wynoszącym od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie implant przykryty jest dziąsłem, a pacjent korzysta z tymczasowych uzupełnień protetycznych. W ostatnim etapie następuje zamiana i trwałe osadzenie precyzyjnie i wzorowo przygotowanej odbudowy protetycznej.
Panuje powszechne przekonanie, iż implanty są drogie i nie każdy z nas może się od razu zdecydować na taki zabieg. Jak jest naprawdę?
Zaawansowana technologia implantacyjna nie należy do najtańszych, jednakże w efekcie jej zastosowania Pacjent otrzymuje nieporównanie lepszy produkt, który wyróżnia się niezwykłą estetyką, trwałością i walorami użytkowymi. Uzupełnienie protetyczne oparte na implantach lepiej odzwierciedla zęby naturalne, jest ładniejsze, nie powoduje konieczności ingerencji w zęby sąsiadujące i nie wymaga kleju do protez. W rzeczywistości inwestujemy nie tylko w zdrowie i własny wizerunek, ale także i komfort. Decydując się na implanty wybieramy korzystniejsze rozwiązanie w zamian za dopłatę do tradycyjnej protezy ruchomej lub mostu, która i tak w wielu przypadkach może okazać się niewielka. Niezależnie od tego, Klinika CEOC współpracując z Kredyt Bankiem, oferuje możliwość sfinansowania zabiegów w oparciu o uproszczoną procedurę kredytową.
Obecnie w ofercie niemal większości praktyk znajduje się leczenie implantologiczne. Czy faktycznie ta metoda leczenia jest już tak powszechnie stosowana w Polsce?
Rzeczywiście, pacjent który decyduje się na odbudowę brakującego uzębienia za pomocą implantów ma coraz większy wybór. Klinika CEOC ma w tym swój udział, ponieważ sami szkolimy w niej coraz więcej lekarzy. Trzeba mieć jednak świadomość, że w większości praktyk wykonuje się zabiegi polegające na prostych implantacjach, przy współistnieniu bardzo dobrych warunków anatomicznych, czyli odpowiednim wymiarze kości. Niestety u większości zgłaszających się pacjentów stwierdzamy zanik kości w miejscu planowanej implantacji, co wymaga zastosowania bardziej skomplikowanych metod zabiegowych, opartych o zaawansowane i kosztowne technologie, które wykorzystywane są przez nieliczną grupę doświadczonych implantologów. Zatem decyzja o wyborze implantologa powinna być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z możliwościami, umiejętnościami, potencjałem lekarza i jego praktyki. Zdrowie jest wartością nadrzędną, bezcenną, dlatego potrzeby z nim związane powinno się powierzać najlepszym specjalistom, tym bardziej, jeżeli oprócz poprawy zdrowia i komfortu spodziewamy się efektów estetycznych i uzyskania jeszcze ładniejszego uśmiechu.
Na koniec zachęcamy Państwa do bliższego poznania możliwości implantologii stomatologicznej z nadzieją, iż odnajdą w niej Państwo drogę do spełnienia swoich marzeń o pięknym uśmiechu. Zapraszamy na stronę edukacyjną www.implantypolska.pl oraz na stronę Kliniki CEOC w Sopocie www.ceoc.pl, w której stomatologia przeistacza się w sztukę, piękno ewoluuje w doskonałość, a marzenia stają się rzeczywistością, zaś metamorfoza uzębienia i wykreowanie perfekcyjnego uśmiechu dokonywane są bez jakichkolwiek ograniczeń.
Specjalnie dla Czytelników portElu przygotowaliśmy kupon rabatowy zapewniający 20 procent zniżki na nasze usługi.
Wywiadu udzielili:
Dr n. med. Violetta Szycik
Specjalista Chirurgii Stomatologicznej
Dr n. med. Maciej Dijakiewicz
Specjalista Chirurgii Stomatologicznej
---------------- Tekst sponsorowany --------------
CEOC