UWAGA!

Miodowe cuda

 Elbląg, źródło
źródło fot. internet

Wiele osób wybiera się w najbliższą sobotę i niedzielę na IX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności, które odbędą się w Karczowiskach. Tam też będzie można zakupić większe ilości miodu, z którego można przygotować wiele nie tylko zdrowych, ale i smacznych potraw.

Miód to zdrowie, ale i kalorie. 100 gramów tego zdrowego i cennego produktu pszczelej pracy dostarcza organizmowi aż 319 kcal. Miód lipowy wspaniale smakuje na pieczywie i jako środek słodzący przeciwgrypową herbatę. Stanowi też główny składnik ciasta zwanego miodownikiem. Najlepsze właściwości antyrodnikowe i antyoksydacyjne posiadają miody spadziowe i gryczane, a wrzosowy często używany jest do deserów.
       Istnieją znakomite staropolskie receptury na miodowe przysmaki, które można przygotować dla siebie, domowników i gości…
      
       Jako danie główne wspaniale smakują:
      
       Żeberka w miodzie
       Składniki: kilogram żeberek wieprzowych, olej do smażenia. Marynata: 3 łyżki miodu, 2 łyżki octu winnego, 2 łyżki wódki, 1/2 łyżki musztardy, 2 ząbki czosnku, łyżka mąki ziemniaczanej. Osoby, które lubią i mogą spożywać ostrzejsze potrawy mogą dodać kilka kropel sosu chili.
       Przygotowanie: W dużym garnku zagotować wodę. Żeberka wrzucić do wrzątku na 3-5 minut, po czym wyjąć je i zahartować pod zimną wodą. Następnie żeberka pokroić na kawałki. Czosnek obrać i drobno posiekać. Wsypać mąkę ziemniaczaną, po czym dodać wódkę, ocet winny, musztardę, miód i ewentualnie kilka kropel sosu chili. Dokładnie wymieszać i połową marynaty zalać żeberka i odstawić je mniej więcej na 45 minut.
       Na patelni z grubym dnem rozgrzać olej. Wyłożyć na nią żeberka i smażyć je ok. 5-10 minut, w zależności od wielkości porcji. Przekręcać od czasu do czasu, aby mięso się zrumieniło ze wszystkich stron. Po zdjęciu z ognia obsmażone żeberka ułożyć na blaszce i wstawić do nagrzanego do 190 stopni piekarnika. Piec 15-20 minut, smarując od czasu do czasu marynatą.
      
       Miodowa pierś z kurczaka
       Składniki: pierś kurczaka, 4-5 łyżek miodu, 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżeczki ostrej musztardy, 1 czubata łyżeczka curry, 2 łyżeczki ziół prowansalskich, sól, pieprz, 2 łyżki wódki, 3 ząbki czosnku, obrany ananas surowy lub pół puszki ananasów.
       Przygotowanie: Pierś wyczyścić, pokroić i wrzucić do miski. Dokładnie wymieszać miód, oliwę, musztardę, curry, zioła prowansalskie, sól, pieprz i wódkę. Powstałym sosem polać pokrojonego kurczaka i dokładnie wymieszać tak, aby wszystkie kawałki kurczaka były dokładnie obtoczone w sosie. Ząbki czosnku pokroić wzdłuż na cztery i wrzucić do miski z kurczakiem. Miskę przykryć i wstawić do lodówki na około 6 godzin. Po wyjęciu z lodówki wrzucić kurczaka na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju. Następnie dodać sos i pokrojonego na kawałki ananasa. Całość dusić przez ok. 20 minut.
      
       Miodowa surówka z marchewki
       Składniki: 2 duże surowe marchwie, garść orzechów laskowych, posiekana kolendra, 2 łyżki majonezu, 2 łyżki miodu, sok z 1/2 cytryny.
       Przygotowanie: Marchew zetrzeć na drobnej tarce, orzechy rozbić tłuczkiem, dodać pozostałe składniki i wszystko wymieszać.
      
       Napój na lato
       Do 2 litrów wody dodać pół szklanki miodu lub taką ilość, aby płyn był dla nas wystarczająco słodki. Dodać do mikstury ok. 5 gramów suszonego chmielu i 1 opakowanie drożdży instant. Gdy napój postoi w ciepłym miejscu dwie doby, zlać go do butelek i zanieść do piwnicy.
      
       A na deser…
      
       Piernik Staropolski
       Składniki: 500 g miodu pszczelego, 2 szklanki cukru, kostka dobrego masła, 1 kg mąki, 3 jajka, 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczanej, pół łyżeczki soli, 2 torebki przyprawy korzennej do pierników, 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich, 2 łyżki drobno posiekanej skórki pomarańczowej smażonej w cukrze, 3-4 drobno posiekane figi, 2 łyżki posiekanych migdałów, powidła śliwkowe do przekładania.
       Przygotowanie: Miód, masło i cukier podgrzewać wolno na małym ogniu do za wrzenia.
       Do przestudzonej, letniej masy dodawać stopniowo mąkę, jajka, rozpuszczoną w małej ilości przegotowanego mleka sodę i przyprawę korzenną, cały czas wyrabiając dokładnie ciasto. Dodać bakalie i wyrabiać dalej. Starannie wyrobione ciasto zawinąć w czystą lnianą ściereczkę i umieścić w chłodnym miejscu (nawet na kilka tygodni), żeby dojrzało.
       Dojrzałe ciasto podzielić na 2-3 części i po rozwałkowaniu ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 60 minut na małym ogniu. Po ostygnięciu przełożyć placki podgrzanymi lekko powidłami śliwkowymi, ułożyć na desce, przykryć papierem i drugą deską, obciążyć równomiernie, przechowywać w chłodnym miejscu. Piernik należy upiec kilka dni przed podaniem.
      
       Miodownik Starolitewski
       Składniki: 3 jajka, szklanka gęstej śmietany, 500 g mąki, 200 g cukru, 300 g miodu, 2 łyżeczki przyprawy korzennej do pierników, łyżeczka sody oczyszczanej.
       Przygotowanie: Na wolnym ogniu zagotować miód, przestudzić. Do utartych z cukrem do białości żółtek dodać śmietanę i dokładnie wymieszać. Następnie, cały czas mieszając, dodać miód, przyprawę oraz sodę wymieszaną z mąką. Wszystko razem dobrze utrzeć. Ubić białka na sztywną pianę, dodać do porządnie utartego ciasta, delikatnie wymieszać. Ciasto wlać do wysmarowanej masłem formy, wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok. 60 minut na wolnym ogniu.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama