UWAGA!

Okulary czy soczewki? Co wybrać i nosić?

 Okulary czy soczewki? Co wybrać i nosić?

Po specjalistycznym badaniu wzroku może nadejść ta ważna chwila, w której konieczne jest podjęcie decyzji – okulary czy soczewki? Co lepiej wybrać? Jakie zalety skłaniają za wyborem soczewek kontaktowych, a jakie za okularami korekcyjnymi?

Okulary i soczewki – co zrobić, gdy stwierdzono wadę wzroku wymagającą korekcji?

Zupełnie inny tryb i warunki życia sprawiły, że występowanie refrakcyjnych wad wzroku stało się znacznie częstsze. Do jednej z nich, która notorycznie jest potwierdzana przez okulistów i optometrystów, należy krótkowzroczność. Na skutek sposobu życia, w którym patrzymy głównie na przedmioty bezpośrednio spoczywające przed nami, np. laptop, tablet, smartfon, a nie punkty bardziej oddalone, zauważa się, że układ optyczny oczu zaczyna się destabilizować. Oprócz krótkowzroczności występuje także wiele innych wad refrakcyjnych i nie tylko one.

W każdym przypadku po stwierdzeniu takiej konieczności przez specjalistę wymagane jest podjęcie działań. Wówczas należy zastanowić się, czy lepiej wybrać soczewki kontaktowe, czy okulary. Najgorszą z opcji jest brak podjęcia jakichkolwiek kroków, co może z czasem skutkować pogłębianiem się wady wzroku.

 

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki zostały opracowane już ponad sto lat temu, ale ich popularność zaczęła rozkwitać dopiero od lat 60. XX wieku. Stosowanie soczewek kontaktowych ma wiele zalet, dlatego współcześnie jest to rozwiązanie, na które decydujemy się coraz częściej.

Zastanawiając się, czy warto wybrać soczewki kontaktowe, warto przeanalizować ich najważniejsze cechy:

- nie zmieniają wyglądu ani rysów twarzy, nie wpływają na to, w jaki sposób osoba jest postrzegana,

- mogą być używane wraz z okularami przeciwsłonecznymi czy goglami narciarskimi, wciąż zapewniając prawidłowe widzenie,

- pole widzenia przy stosowaniu soczewek kontaktowych nie jest ograniczone – pływają one w filmie łzowym oka, przylegając do rogówki,

- soczewki kontaktowe nie parują, nie ciążą na nosie i nie muszą być zdejmowane w celu przeczyszczenia,

- przy spoglądaniu w inne kierunki nie są wytwarzane abberacje wizualne polegające na deformacji uzyskanego obrazu,

- patrzenie pozaosiowe bokiem jest wyraźniejsze niż w przypadku takiego sposobu patrzenia z założonymi okularami.

 

Soczewki kontaktowe często stosowane są przez sportowców, ponieważ nie utrudniają wykonywania jakichkolwiek czynności. Brak ograniczonego pola widzenia przekłada się na pełen komfort użytkowania. Atuty te doceniane są przez wszystkich, którzy pragną zachować dotychczasowy wygląd twarzy oraz jak najwięcej wygody.

 

A może jednak okulary? Wady soczewek kontaktowych

Jednym z najważniejszych mankamentów dotyczących użytkowania soczewek jest ich zakładanie i zdejmowanie. Osoby, które dotychczas nie używały tego rozwiązania, mogą mieć opory przed zakładaniem na oczy soczewek. Ta cecha nie jest jednak faktyczną wadą, lecz naturalnym etapem, który przechodzi wraz z pierwszymi udanymi próbami, gdy soczewki się już założy. Z czasem proces ten będzie stanowił wyłącznie rutynę, zupełnie nie wpływająca na przebieg naszego danego dnia.

W tym momencie warto także wskazać na to, że soczewki soczewkom nierówne. Wybierać można produkty jednodniowe, które zakładać i zdejmować należy w obrębie 24 godzin. Pragnąc uniknąć wykonywania tych czynności tak często, można zdecydować się na inne warianty, np. soczewki miesięczne (trzydziestodniowe).

Istnieją jednak okoliczności, w których lepszym rozwiązaniem będzie zakup okularów. Należą do nich np. dolegliwości medyczne takie, jak choroby i uszkodzenia rogówki czy zespół suchego oka. Brak wystarczającej ilości filmu łzowego oka może predestynować do noszenia okularów.

 

Co trzeba uwzględnić przy wyborze soczewek i okularów?

Duży wpływ na podjęcie decyzji ma dotychczasowy styl życia. Szczególnie zauważalne jest to u osób aktywnych fizycznie, dla których noszenie okularów może stanowić istotną przeszkodę w kontynuowaniu obranego trybu życia. Przy wybieraniu pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami uwzględnić należy także stan zdrowia, wykonywany zawód, wielkość wady refrakcyjnej oraz indywidualnego preferencje. Noszenie okularów od dawna już nie jest postrzegane jako coś nieatrakcyjnego, a wręcz przeciwnie – moda na okulary sprawiła, że często sięga się po tzw. zerówki.

Jeżeli wykonywane na co dzień działania wymagają bardzo dużej precyzji, to w takiej sytuacji należy zdecydować się na soczewki kontaktowe. Dobrym przykładem mogą być rzemieślnicze prace nad obróbką danych materiałów. Większy komfort i ostrość widzenia pod różnymi kątami uzyska się właśnie podczas noszenia soczewek.

 

----- materiał płatny ----


Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie