UWAGA!

Uwaga na kleszcze!

 Elbląg, źródło: wikipedia
źródło: wikipedia

Niestety, nasze województwo przewodzi w niechlubnym rankingu zachorowań na boreliozę. Od początku roku już niemal 250 osób padło ofiarą odkleszczowej choroby. Jej charakterystycznym objawem jest tzw. rumień wędrujący, czyli duża czerwona plama na skórze. Diagnozę potwierdza badanie krwi.

Jak podaje sanepid województwo warmińsko-mazurskie ma bardzo wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (sześciokrotnie wyższy niż w kraju). Dlatego tak ważna jest profilaktyka – osłanianie gołych ramion i nóg podczas spacerów po lesie, stosowanie preparatów odstraszających i wspomagających usuwanie kleszczy (np. Mugga, A SIO, Moabito Tic-Off, OFF Active, Floslek STOP itp.). Bo prawidłowość jest taka, że im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na boreliozę.
      
       Można się zaszczepić
       Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) można się zaszczepić, przeciw boreliozie szczepionki na razie nie wymyślono, a choroba ta powoduje m.in. zmiany zapalne stawów, przewlekłe zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne i pamięci, zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, bóle głowy (zwykle części potylicznej), bóle i kurcze mięśni. A do chorób przenoszonych przez kleszcze zalicza się jeszcze: tularemię, babeszjozę, gorączkę Q i dur powrotny. Toteż ukąszeń kleszczy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one zakazić naszą krew różnymi rodzajami bakterii, wirusów lub pasożytów.
      
       Jak diagnozują
       Jeśli przegapimy okres rumienia, konieczne będzie badanie specjalistyczne, gdyż zwykła morfologia w takim przypadku nie wystarczy. Pełna diagnostyka dokonuje się w laboratoriach, gdzie po pobraniu krwi przeprowadza się test ELISA i test western blot, które potwierdzają zakażenie boreliozą i wykrywają swoiste przeciwciała przeciwko konkretnym antygenom Borelii. Natomiast kleszczowe zapalenia mózgu diagnozuje się poprzez wykrycie swoistych przeciwciał przeciw wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu w klasie IgG i IgM.
      
       Leczenie odbywa się poprzez podawanie przez okres nawet kilku miesięcy antybiotyków – zazwyczaj jest to doksycyklina oraz wspieranie organizmu dodatkowo preparatami zawierającymi cynk, kwas foliowy, jod, magnez i witaminy: A, B, B12, C, D3 i E. Ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta pokarmowa, która została opracowana przy zaangażowaniu Stowarzyszenia Chorych na boreliozę, prowadzącego specjalny portal poświęcony walce z tą chorobą.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • A które to nasze województwo?
  • w Bażantarni jest dużo kleszczy, uważajcie pod dębami J.
  • UWAGA na. .. Nowaczyka!!!Znów coś knuje PO cichu by "umilić"życie Elblążanom :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kokospoko(2012-06-21)
  • Elisa jest testem niewiarygodnym, niemiarodajnym. W przerażającym procencie wychodzi fałszywie ujemny. Dobrym jest tylko test Western-Blot ale w doświadczonym Labie!!! (albo PCR Real Time-mniej znany). Pamiętajcie jednak aby testu Western-Blot nie robić wcześniej niż 6-8 tygodniu po ugryzieniu bo organizm musi mieć czas na wytworzenie przeciwciał. Istnieje też już możliwość zbadania kleszcza którego wyjmiesz! I pamiętajcie rumień to 100% zarażenie, nie potrzeba testów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    chora na boreliozę(2012-06-22)
  • Niedawno mojej corce wszedl kleszcz, wyciagnelam go, a w szpitalu wojewodzkim lekarka nas wysmiala, po co mi ten kleszcz?????
  • Lekarze mają tak wysoką świadomość boleriozy że idzie się pociąć by nie umierać długo, powoli i boleśnie. Zwłaszcza jeśli idzie o leczenie z kochanego NFZ.
  • W Bażantarni załapałem 7 kleszczy
  • Jak cię walnie kleszcz to najpierw szybko jak możesz zaaplikuj antybiotyk. Potem dopiero badaj rumień i miano - za 50 zł w laboratorium na Nowowiejskiej. Jak coś będzie to dopiero do Pani dr Hajer ( zakażny na Żeromskiego). Ale to jeszcze nie wyrok, bo wiele ugryzień jest bezobjawowe. "Doświadzczony".
  • fajnie, tylko że bezobjawowe są ostatecznie najniebezpieczniejsze (brak pierwszej fazy tzn. rumienia - wykrycie tego syfu dopiero w drugiej lub trzeciej fazie jest najgorsze), a poza tym jaki antybiotyk?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kleszczyk(2012-06-24)
Reklama