UWAGA!

Zakupy internetowe – przedświąteczne porady policji

 Elbląg, Zakupy internetowe – przedświąteczne porady policji

Wybierając prezenty dla najbliższych nierzadko będziemy korzystać z internetowych zakupów, bądź to w sklepach wysyłkowych, bądź na portalach aukcyjno- ogłoszeniowych. Pamiętajmy: zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdarzały się przypadki, w sprawach, które prowadzili elbląscy policjanci, że ktoś oferował do sprzedaży np. oryginalną płytę z grą komputerową. Po zakupie okazywało się natomiast, że jest to piracka i w dodatku niesprawna kopia. Zdarzały się przypadki zakupu sztabek złota od nieuczciwych oferentów. Osoba wpłacała ok. 2-3 tysięcy złotych i po tym… kontakt ze sprzedającym się urywał. Oczywiście sprawca jest do ustalenia i ukarania, bo w Internecie trudno wbrew pozorom o anonimowość. Do tego potrzebny jest jednak czas i praca operacyjna.
       Są jednak sytuacje, w których sami możemy uniknąć możliwości zostania ofiarą podczas takich zakupów. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jednym z nich jest atrakcyjna cena towaru. Inni mają drożej, wiec tu można skorzystać z okazji. Nie zawsze oczywiście tak jest, że coś co jest tańsze może być oszustwem. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się takiej ofercie.
       Negatywne komentarze – to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę kupując towary na portalach aukcyjnych. Ich duża liczba to ostrzeżenie, że coś może być nie tak i jeżeli zdecydujemy się na transakcje warto dodatkowo ją zabezpieczyć.
       Inną metodą oszustwa jest ta na wpłacenie zaliczki. To właśnie na nią czeka np. sprzedający samochód. To zazwyczaj połączenie: okazji cenowej i dobrego stanu technicznego. Później gdy sprawę bada policja okazuje się, że fizycznie samochodu nie było a zaliczki w kwotach 2-3 tysięcy złotych wpłaciło np. 3 „kupujących”.
       Otrzymanie uszkodzonego sprzętu – to czasem zjawisko trudne do rozstrzygnięcia. Albo ktoś (nieuczciwie) wysłał już uszkodzony sprzęt, lub też uległ on uszkodzeniu podczas transportu. Prostym rozwiązaniem na wyeliminowanie tego czynnika jest ubezpieczenie przesyłki. Proste i skuteczne.
       Co ważne: Postępujmy zgodnie z regulaminem portali. Każdy portal ogłoszeniowy czy aukcyjny ma swój regulamin, a co za tym idzie sposób zabezpieczenia. Przestrzeganie tych reguł pozwoli nam bezpiecznie korzystać z zakupów a w razie czego odwołać się również poprzez właściciela portalu lub skorzystać z oferowanych bezpiecznych form zakupów.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ubezpieczenie przesyłki zabezpiecza nas w przypadku jej zaginięcia a nie uszkodzenia zawartości. Opcja OSTROŻNIE SZKŁO - czyli przesyłka na specjalnych warunkach to także żadna gwarancja że przedmiot ze szkła otrzymamy w całości. W tym przypadku nie otrzymamy rekompensaty. Dotyczy Poczty Polskiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    STARYDINO(2012-12-04)
Reklama