- Rozpoczęta przed kilku tygdniami przez Centralę Mięsną akcja opasu bydła na terenie powiatu elbląskiego przyniosła efekt zadawalający – pisała prasa w 1950 r.
Dzisiejszy odcinek Głosu z przeszłości zabiera nas poza Elbląg, ale ku tematom mimo wszystko z Elblągiem związanym. Zapraszmy na podróż w czasie.
Studnie w gminie Żurawiec muszą być jak najszybciej naprawione
"We wrześniu ub. roku z elbląskiego oddziału SPD przybyła do Żurawca ekipa robotników dla dokonania naprawy okolicznych studni artezyjskich. Mimo czteromiesięcznej pracy ekipy, studnie nie zostały jednak naprawione, a nawet niektóre z nich zostawiono w gorszym stanie niż były poprzednio, przy czym członkowie ekipy stwierdzili, że "naprawy nie opłaca się dokonywać".
M. in. w stanie nie do użytku pozostawiono studnie w pobliżu szkół w gromadach Węgle i Wojciechowo. W szkole, w gromadzie Wojciechowo, gdzie prowadzone jest dożywianie dzieci, kierownictwo napotyka w związku z tym na trudności w czerpaniu czystej wody. Wydatek na roboty studzienne okazał się bezcelowy. Dziwne się wydaje podobne traktowanie przez SPB najżywotniejszych potrzeb ludności Żurawca".
Centrala Mięsna prowadzi akcję opasu bydła
"Rozpoczęta przed kilku tygodniami przez Centralę Mięsną akcja opasu bydła na terenie powiatu elbląskiego przyniosła efekt zadawalający.
W dniu 16 bm. doprowadzono na miejsce opasu letniego pięćsetną sztukę.
W akcji tej przodujące miejsce zajmuje gromada Adamowo. Dobry przebieg akcji notuje się również w gminie Nowakowo, Gronowo i Milejewo.
Małe zainteresowanie opasem letnim bydła wykazuje natomiast gmina Pomorska Wieś, mimo, że posiada ona tereny państwowe. W gminie tej znajduje się stosunkowo duża ilość bogaczy, sabotujących każdą akcję gospodarczą.
Centrala Mięsna obejmie akcją opasów letnich w najbliższym okresie i spółdzielnie produkcyjne. Już z początkiem kwietnia br. Spółdzielnie produkcyjne otrzymają pierwsze partie bydła i owiec opasowych.
Niezależnie od dotychczasowej akcji w najbliższym czasie CM zorganizuje własne punkty opasu bydła".
Najlepsza gazetka ścienna
"W gdańskiej Wojewódzkiej Komendzie PO "SP" zakończony został konkurs gazetek ściennych, w którym w dziale hufców szkolnych I miejsce zdobył hufiec "SP" przy Państw. Szkole Żeglugi Śródlądowej (w Elblągu – red.).
Gazetka hufca "Z prądem" wyróżniła się starannością opracowania i udanymi rysunkami".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 79, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.