UWAGA!

Czego brakuje w Elblągu? Weźcie udział w głosowaniu!

 Elbląg, Od lewej: Łukasz Werecik i Amadeusz Michałowski
Od lewej: Łukasz Werecik i Amadeusz Michałowski (fot.AD)

Remont parku Modrzewia? A może letni tor saneczkowy? Trzynaście pomysłów, trzy szkoły i około 60 osób zaangażowanych w projekt „Miasto dla młodych”, który początkowo miał być obowiązkowym projektem edukacyjnym, a stał się inicjatywą, która wyszła poza szkolne mury. ZAGŁOSUJ I TY

„Miasto dla młodych” to inicjatywa, która początkowo miała być projektem edukacyjnym obowiązkowo realizowanym w gimnazjum, a stała się projektem, w który zaangażowane zostały trzy elbląskie placówki. Dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wilkomirskiego, Gimnzjum nr 3 im. Kazimierza Jagiellończyka oraz Zespołu Szkół Techniczno- Informatycznych połączyli siły w projekcie, którego ideą jest pokazanie inicjatywy młodych elblążan, a także zachęcenie ich do brania czynnego udziału w życiu miasta.
       - W pewnym momencie dowiedzieliśmy się, że taki projekt edukacyjny, który jest obowiązkowy w gimnazjum zazwyczaj jest realizowany w drugiej klasie. W związku z tym moja klasa wyszła z pewną propozycją, ale ja stwierdziłem, że nie zaangażuję się w to, gdyż nie do końca podobał mi się pomysł. Zastanawiałem się kolejny tydzień, jak to zrobić, jak zebrać grupę. Wpadłem na pomysł i zapytałem się mojej opiekunki, pani Jolanty Wójcik, czy coś takiego miałoby sens, chodziło o sam podstawowy pomysł to znaczy o wizualizację, stwierdziła ona, że jest to fajny pomysł. Z czasem zmieniła się formuła, bo najpierw mieli to być wszyscy elblążanie, a później grupą docelową stali się młodzi – opowiada Łukasz Werecik, jeden z organizatorów projektu, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im Kazimierza Wilkomirskiego w Elblągu. – Doszedłem do wniosku, że jeżeli mam przyjaciela w Gimnazjum nr 3 to można coś z tym zrobić. Po skończonych zajęciach spotkałem się z moim kolegą, Amadeuszem i zapytałem co o tym wszystkim sądzi. Stwierdził, że to fajna inicjatywa i porozmawia ze swoją wychowawczynią. Poczekałem trzy dni, trochę się to rozwinęło i pierwsze spotkanie, jakie mieliśmy odbyłem z p. Agnieszką Grunau, wychowawczynią Amadeusza, która powiedziała, że jest to dobry pomysł. Później się to wszystko rozwinęło, te dwie szkoły nawiązały kontakt i tak to się zaczęło. Uzyskaliśmy przychylność pani wiceprezydent Kluge oraz pana prezydenta Elbląga.
       Później dołączył Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych.
       - Na początku pomysł był taki, żeby grupa informatyków potrzebna do projektu wizualizacji wyszła od Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Muzycznej, ale jeśli jest w Elblągu Technikum Informatyczne to pomyśleliśmy, że można zaangażować w to Technikum. Udało nam się od dyrektora uzyskać pozytywną odpowiedź. Pomógł nam również nauczyciel tej szkoły,informatyk, pan Jarosław Trojakowski, który zgodził się nam pomóc, gdyż my takiej wiedzy specjalistycznej nie mamy – dodaje Amadeusz Michałowski, uczeń elbląskiego Gimnazjum nr 3, również jeden z organizatorów.
       Projekt składa się z czterech części. Pierwszym etapem jest wizualizacja, która będzie polegała na zorganizowaniu ankiet dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalanych. Na propozycje zawarte w pierwszej z nich „Czego brakuje Ci w Elblągu?” można głosować m.in. na stronie PortElu, a także Gimnazjum nr 3 oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Głosowanie potrwa do 30 listopada.
       – Pomysły wyszły od nas, od naszego środowiska młodzieżowego. Jako, że poruszamy się w kręgach towarzyskich między 14 a 18 rokiem życia często słyszymy o tym, czego brakuje w Elblągu. Pomysły zostały również skonsultowane z 40- osobową grupą uczniów, która była na pierwszym spotkaniu i pomogła nam wybrać te pomysły – wyjaśnia Łukasz Werecik.
       Następnie 6 najpopularniejszych pomysłów z 13 podanych propozycji przejdzie do ankiety papierowej, która zostanie przeprowadzona od 7.12.2012 r. w 12 elbląskich szkołach: Gimnazjum nr 2, 3, 8, 9, Zespole Szkół Gastronomicznych, Zespole Szkół Turystyczno- Hotelarskich, Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych oraz w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, a także w Liceach Ogólnokształcących: I, II, III, IV. Sumowanie wyników potrwa do 1.01.2013 r. , a następnie odbędzie się wizualizacja najpopularniejszego pomysłu, nad którą prace mają potrwać do końca kwietnia 2013 r. Jej prezentacja odbędzie się najprawdopodobniej w maju 2013 r.
       Kolejnym elementem projektu jest Debata, gdzie zaplanowane jest uczestnictwo włodarzy miasta. Do dyskusji poddane zostanie 16 najpopularniejszych pytań ludzi młodych skierowanych do Prezydenta Elbląga, które zostaną wyłonione na podstawie wcześniej zebranych ankiet. Termin debaty planowany jest na maj 2013 r.
       Trzecią częścią projektu jest organizacja Dni Młodzieży w Elblągu. W ankiecie, która zostanie rozdana w szkołach znajdzie się kilka pomysłów na to, jak te dni miałyby wyglądać. Wśród propozycji znajdują się m.in. mistrzostwa gier komputerowych, kino na świeżym powietrzu czy koncerty.
       – Chcemy na pewno, żeby udało się nam zorganizować Dni Młodzieży, ponieważ takiej imprezy nie ma i takiej brakuje. Są na przykład Dni Elbląga, które odbywają się w okresie wakacji, ale w tym czasie wiele osób wyjeżdża. Poza tym atrakcje są tak ułożone, że z jednej strony są dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, a z drugiej strony  imprezy w klubach. Z jednej strony jest coś dla dzieci, a z drugiej coś dla dorosłych, nie ma tych "pośrednich" atrakcji – mówią zgodnie dwaj elbląscy uczniowie, Łukasz Werecik i Amadeusz Michałowski.
       Czwartym elementem całego projektu jest Komórka Informacyjna.
       – Z Urzędu Miejskiego oraz różnych organizacji przekaz informacji do szkół jest nieco utrudniony, wiele informacji nie dociera na czas. Nasza propozycja jest taka, aby raz na tydzień, między godziną 16 a 18 spotykała się grupa pięciu, sześciu uczniów między 14 a 18 rokiem życia. Uprzedzimy wcześniej szkoły, kluby sportowe, organizacje non profit i Urząd Miejskie, że można przychodzić w konkretnym dniu, o konkretnej godzinie, udostępnimy również adres e-mailowy. Byłby to taki łącznik pomiędzy szkołami, a różnymi organizacjami. Komórka miałaby informacje i wysyłałaby to do wszystkich szkół. Zgodę i aprobatę pana Prezydenta oraz pani wiceprezydent mamy – mówią dwaj uczniowie.
       Czego spodziewają się po projekcie?
       – Mamy nadzieję, że coś ruszymy. Dzięki temu można będzie też pokazać, że młodzież nie tylko narzeka. Wyszliśmy z taką inicjatywą po to, żeby nie było to coś zwykłego, normalnego, po to, żeby pokazać, że młodzież też może coś w Elblągu zrobić – dodają na koniec.
      
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama