22 września (środa) w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu odbyła się uroczysta ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy Dębie Pamięci zasadzonym w hołdzie podpułkownikowi Karolowi Rudnickiemu zamordowanemu w 1940 roku w Charkowie przez NKWD. Tym samym szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Katyń-ocalić od zapomnienia”, którego celem jest przywrócenie Ofiar Zbrodni Katyńskiej pamięci zbiorowej narodu.
Nasze Miasto również zgłosiło gotowość przystąpienia do akcji; wysyłano informacje do wszystkich elbląskich szkół. Honorowy patronat objęli Wiceprezydent Miasta Elbląga Artur Zieliński oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu Krzysztof Guzek.
Zespół Szkól Zawodowych jest pierwszą szkołą ponadgimnazjalną, która pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie. W czerwcu, przy okazji zakończenia roku szkolnego w ZSZ Nr 1 w Elblągu, odbyła się uroczystość sadzenia Dębu Pamięci. W ostatnią środę 22 września na apelu połączonym z zaprzysiężeniem nowego pocztu sztandarowego oraz zaprzysiężeniem na sztandar szkoły uczniów klas pierwszych odsłonięto tablicę pamiątkową przy dębie poświęconemu pamięci podpułkownika Karola Rudnickiego. Na uroczystość przybyli Prezes Stowarzyszenia Sybiraków w Elblągu Kazimierz Kotowski oraz Inspektor Wydziału Edukacji UM Krystyna Wiśniewska.
Na apelu przedstawiono sylwetkę podpułkownika Rudnickiego zamordowanego w 1941 roku w Charkowie. Tak samo jak w przypadku tysięcy innych ofiar z Listy Katyńskiej, wiadomo o nim niewiele. Jednak projekt obliguje uczestników do poszukiwania informacji na temat bohaterów. Przemawiał także Kazimierz Kotowski. Opowiadając o swoim zesłaniu na Sybir w 1941 roku, udzielił obecnym żywej, przejmującej lekcji historii. Głos zabrała również Dyrektor ZSZ Nr 1 w Elblągu pani Iwona Ciechorska: Nasza szkoła, jako najstarsza z placówek edukacyjnych założonych po 1945 roku w Elblągu, przez cały okres swojego istnienia zbudowała tradycje, dzięki którym z pokolenia na pokolenie wychowuje młodzież w duchu patriotyzmu, łącząc umiejętnie wartości propaństwowe z nowoczesnym kształceniem zawodowym. Każdy rocznik młodzieży opuszczający mury naszej szkoły to obywatele Rzeczypospolitej Polskiej gotowi dbać o rozwój i godność ojczyzny. Będąc w zgodzie z tradycją oraz zasadami wychowania i kształcenia, nie mogło zabraknąć naszej szkoły w projekcie, którego celem jest przekazywanie pamięci historycznej.
Prowadzącym i koordynatorem uroczystości na Zamkowej był pracownik szkoły, historyk i pedagog Piotr Imiołczyk znany w Elblągu między innymi jako organizator różnego rodzaju akcji happeningowych promujących miasto. Apel został dobrze przygotowany zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym, a zaproszeni goście byli pod bardzo pozytywnym wrażeniem. Oczywiście na wysokości zadania stanęli przede wszystkim uczniowie, wszyscy w pełnej gali zaprezentowali musztrę, nadając uroczystości stosowny ton.
Cały program „Katyń-ocalić od zapomnienia” godny jest zainteresowania. Do tej pory przystąpiło do niego kilka elbląskich szkół, szykują się również kolejne. Warto nadmienić, iż do akcji mogą się zgłaszać nie tylko szkoły, ale także inne placówki państwowe.
Skorzystać warto, ponieważ wszystkie działania wynikające z realizacji projektu kształtują poczucie przynależności do Narodu i Państwa oraz świadomość, iż pamięć o przeszłości jest wyrazem naszego zaangażowania w przyszłość.