UWAGA!

O województwie elbląskim na dużym ekranie

 Elbląg, O województwie elbląskim na dużym ekranie

Kolejny seans cyklu „Elbląg na dużym ekranie”, w środę 2 kwietnia, poświęcony będzie historii i znaczeniu województwa elbląskiego, które powstało 1 czerwca 1975 r. Wyświetlone zostaną archiwalne już filmy promujące to województwo, a gościem seansu będzie były prezydent Elbląga i wieloletni parlamentarzysta Witold Gintowt-Dziewałtowski. Początek spotkania o godz. 18, wstęp wolny.

Reformę wprowadzającą nowy podział administracyjny Polski wdrożono 1 czerwca 1975 roku, zaledwie cztery dni po jej ogłoszeniu na XVIII Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i uchwaleniu przez Sejm PRL. Zlikwidowano powiaty, a w miejsce 17 dotychczas istniejących województw wprowadzono 49.

Oficjalnie dwustopniowa struktura władz terenowych miała poprawić jakość życia i usprawnić pracę administracji, a przede wszystkim być „kolejnym ważnym etapem umacniania państwa socjalistycznego", ale nieoficjalnie chodziło o wzmocnienie przywództwa Edwarda Gierka i jego ekipy i osłabienie potencjalnych konkurentów. Niewątpliwym skutkiem tej reformy było ożywienie polskiej prowincji i rozwój mniejszych miast. Będąc stolicami województw stały się siedzibami wojewódzkich władz partyjnych i administracyjnych. Organizowano w nich instytucje takie, jak wojewódzkie komendy milicji i straży pożarnej, sądy wojewódzkie, różne jednostki administracji rządowej oraz wojewódzkie dyrekcje państwowych przedsiębiorstw. Skutkiem był wzrost zatrudnienia na wyższych i średnich stanowiskach administracyjnych, a co za tym idzie transfer ówczesnej młodej inteligencji do nowych ośrodków wojewódzkich.

Dużo więcej emocji towarzyszyło kolejnej reformie administracyjnej. Z końcem 1999 roku powrócono do dużych województw (teraz jest ich tylko 16) i do powiatów. Mieszkańcy wielu miast, w tym Elbląga poczuli się skrzywdzeni i ograbieni. Zwłaszcza, że powiaty nie odniosły wielkiego sukcesu.

Może lepiej byłoby nam w Pomorskiem? Dlaczego Olsztyn nie podzielił się z Elblągiem władzą, jak to jest w woj. lubuskim i kujawsko-pomorskim? Co dostaliśmy na osłodę i czy myśli się już o kolejnej reformie administracji kraju? Na te i inne pytania szukać będziemy odpowiedzi podczas spotkania w kinie Światowid.

Na seans pt. „Województwo elbląskie – fakty i mity po 50 latach” zapraszamy w środę, 2 kwietnia o godz. 18:00 do kina „Światowid”. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny.

Juliusz Marek, organizator cyklu Elbląg na Dużym Ekranie

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czy Pan Witold nie był przypadkiem jednym z tych którzy nie obronili pozycji Elbląga ćwierć wieku temu? Po mówić o narodzinach województwa elbląskiego - Pana Witolda przy nich nie było. Lepiej porozmawiajmy o wydarzeniach sprzed 26 lat i roli jaką wówczas odebrał zaproszony na spotkanie gość
  • Gintowt? Człowiek, który ne obronił elbląskiej racji stanu i byl za eElblągiem w wojewódwei szuwarowo-bagiennym, ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami? Człowiek, ktory jako Elblążann (?) nie bronł nas jako miasta w pomorskim - gdzie nasze mejsce. Przez takcih ludzi wylądowalismy w tzw. Polsce B, w wojewodztwie kojarzonym z biedą i brakiem perspektyw, a do tego ze stolcą, która ma nas za nic i rzuca kłody pod nogi. Takiego człowieka, który się do tego przyczynił, zapraszacie? Ten człowiek powinien być wyrzucony odruchowo z jakichkolwiek konferencji o naszym mieście. Elbląg w tym zapyziałym wojewodztwei to swoiste działanie na szkodę miasta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    39
    5
    Zawsze Pomorze!(2025-03-31)
  • Warto też porozmawiać o tym kogo przysłano do Elbląga do obsadzenia eksponowanych stanowisk w instytucjach powołanych do życia w Elblągu po powstaniu województwa elbląskiego - w komitecie wojewódzkim oraz urzędzie wojewódzkim. Jestem tu bardzo ciekawy opinii gościa programu
  • 50 lat temu powstało województwo elblaskie. Dobrze, że ktoś o tym jeszcze pamięta.
  • W. Gintowt-Dziewałtowski był ostatnim prezydentem Elbląga. kiedy nasze miasto miało jeszcze statut miasta wojewódzkiego. Niestety przyłączam się do sceptycznej opinii poprzedników. Ta kadencja przypadła na czas powrotu do władzy w Polsce SLD (następczyni PZPR po rynkowo-demokratycznej metamorfozie) czyli formacji, którą reprezentował Pan Witold. Mimo to nie powstrzymał degradacji Elbląga jaka miała miejsce po reformie administracyjnej w roku 1999.
  • Powinno zostac woj elblaskie, jak zostalo opolskie. Tracimy na tym duzo... Hashtagi: #Mnowat5@gmail.com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    23
    0
    Elblaskie(2025-03-31)
  • Bym wolał, żeby wróciło 49 województw
  • Elbląg pod okupacją olsztyna od 1999roku. HAŃba.
  • Była szansa zrobić z Elbląga drugą stolicę woj. warmińsko-mazurskiego. Przenosząc Urząd Marszałkowski z Olsztyna do Elbląga. To zaraz Olsztynowi się to nie spodobało
  • Od lat czytam i słyszę, że Witold Gintowt - Dziewałtowski był zwolennikiem włączenia Elbląga do obecnego województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nie jest to prawdą, a jego późniejsza wypowiedź, że może to być szansa, bo będziemy drugim co do wielkości miastem została zinterpretowana jako popierwanie takiej decyzji. Rządząca wtedy koalicja skupiona wokół Solidarności pana Krzaklewskiego jako cel podstawowy miała na uwadze rozbicie siły lewicowego elektoratu. Po pierwsze było to zlikwidowanie województwa koszalińskiego. Stąd podzielono je między zachodniopomorskie i pomorskie. Ponieważ Słupsk był uważany obok Koszalina za bastion lewicy włączono go do Pomorskiego. Drugim bastionem lewicy w tym regionie uważano Elbląg, stąd zdecydowano o włączeniu go do Warminsko- Mazurskiego. Miało to osłabić ten elektorat w tym rejonie Protesty elbląskich polityków były ignorowane, a ponieważ w większości byli to parlamentarzyści związani z SLD, więc w ogóle ich nie uwzględniano. Zresztą Krzaklewski wręcz zabronił parlementarzystom z koalicji wtedy rządzącej zgłaszać takie protesty. Takie protesty nie miały poparcia u innych wpływowych polityków, a wtedy premier Buzek całkowicie poparł takie rozwiązania. Stąd jednoznaczne obwinianie o to tego polityka jest przesądne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    11
    11
    Też byłem przeciw.(2025-03-31)
  • Ja tyż bym woloł ! Byliśmy jak USA, tyz 49 stanów... oni jesce Alaskę, a my ZSRR !!! Po reorganizacji 1999r. władza przeszła w ręce władz " sołeckich. Jedyny plus, to że Mańkut jako wojewoda stracił robotę...
  • Komuna wiecznie żywa w Elblągu. Jak to miasteczko może się rozwijać skoro głos należy do podobnych....
Reklama