... ale spokojnie, nie na kogo, tylko jak prawidłowo uczestniczyć w wyborach od czysto technicznej strony. Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Tylko do 15 maja (włącznie) można w dowolnym urzędzie gminy uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, a także o zmianę miejsca głosowania. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Przed wyborami
Swój obwód wyborczy, a więc informację, gdzie możemy głosować, można sprawdzić na stronie wybory.gov.pl. Upewnić się, że jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców, możemy w urzędzie gminy lub w aplikacji mObywatel,.
- Jeśli nie jesteś - zamelduj się na pobyt stały lub złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w swoim urzędzie gminy lub skorzystać ze strony gov.pl. Ewentualnie, jeśli jesteś ujęty w innym obwodzie lub nie jesteś ujęty w żadnym, możesz też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania – podaje PKW.
Upłynął już czas zgłoszenia do głosowania za granicą w I turze. Jeśli chcemy to zrobić w II turze, między I a II turą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula – informacje na ten temat znajdziesz na stronie ewybory.msz.gov.pl.
- Drugi sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokonasz tego w dowolnym urzędzie gminy – przypomina PKW.
Jeśli chodzi o najbliższe dni w wyborczym kalendarium, do 15 maja nastąpi poinformowanie wyborców z niepełnosprawnościami oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, a którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.
Kampania wyborcza dobiega końca 16 maja o godz. 24, od tego momentu obowiązuje cisza wyborcza. Druga tura, jeśli się odbędzie, będzie miała miejsce 1 czerwca.
W trakcie wyborów
Na głosowanie przychodzimy z dokumentem ze zdjęciem, dowodem osobistym lub paszportem (lub mDowodem w aplikacji mObywatel), o który poprosi nas komisja wyborcza. Tożsamość wyborców korzystających z mDowodów będzie weryfikowana za pomocą najbezpieczniejszej metody: kryptograficznej. Polega ona na zeskanowaniu przez wyborcę specjalnego kodu QR okazanego przez członka komisji.
Odbiór karty potwierdzamy podpisem. Stawiamy znak x, dwie przecinające się linie w obrębie kratki, przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Jeśli postawimy więcej znaków x lub nie postawimy wcale, głos będzie nieważny. Wypełnioną kartę wrzucamy do urny. Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.
W wyborach na prezydenta RP kandydują:
Artur Bartoszewicz - 51 lat, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie wyższe, nauczyciel akademicki pracujący w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Magdalena Biejat - 43 lata, mieszkanka Warszawy, wykształcenie wyższe, senatorka RP
Grzegorz Braun - 58 lat, mieszkaniec Rzeszowa, wykształcenie wyższe, poseł do Parlamentu Europejskiego
Szymon Hołownia - 48 lat, mieszkaniec Otwocka, wykształcenie średnie, marszałek Sejmu RP
Marek Jakubiak - 66 lat, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie średnie, poseł na Sejm RP
Maciej Maciak, 54 lata, mieszkaniec Włocławka, wykształcenie średnie, dziennikarz portalu Włocławek
Sławomir Mentzen, 38 lat, mieszkaniec Torunia, wykształcenie wyższe, doradca podatkowy, właściciel Kancelarii Mentzen
Karol Nawrocki, 42 lata, mieszkaniec Gdańska, wykształcenie wyższe, urzędnik państwowy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Joanna Senyszyn, 76 lat, mieszkanka Warszawy, wykształcenie wyższe, dziennikarka w Tygodniku Fakty po Mitach
Krzysztof Stanowski, 42 lata, mieszkaniec Wilczej Góry, wykształcenie średnie, dziennikarz w Kanale Zero
Rafał Trzaskowski, 53 lata, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie wyższe, prezydent Warszawy
Marek Woch, 46 lat, mieszkaniec Kąkolewnicy, prawnik z KRP Kancelaria Rzecznika Przedsiębiorców Prosta Spółka Akcyjna
Adrian Zandberg, 45 lat, mieszkaniec Warszawy, wykształcenie wyższe, poseł na Sejm