UWAGA!

Radni wyszli z ratusza

 Elbląg, Debata
Debata (fot. PS)

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - z tej formy wpływu mieszkańców na życie lokalnej społeczności korzystać mogą już obywatele wielu polskich miast - tych dużych i tych małych. Być może już wkrótce możliwe to będzie także w Elblągu.

W czwartkowy wieczór 6 listopada Elbląskie Forum Obywatelskie* zaprosiło na debatę pod nieco prowokacyjnym tytułem: „Po co nam Rada Miejska?” elbląskich radnych i mieszkańców miasta. Do Galerii „Nobilis” w Światowidzie przyszło ok. 60 osób, w tym sześciu radnych: Robert Falkenberg, Edward Stasiuk, Witold Strzelec, Wojciech Tabiszewski, Jerzy Wcisła i Ryszard Zgirski.
     Miałem przyjemność tę debatę prowadzić. Choć nie unikano trudnych tematów, takich jak np. nie zawsze dobre konsekwencje obowiązującej ustawy o samorządzie gminnym i ordynacji wyborczej, ograniczenia w pracy radnego, ale też samoograniczenie inicjatywy radnych na rzecz prezydenta Elbląga Henryka Słoniny, niezbyt czysty sposób stworzenia proprezydenckiej koalicji tuż po wyborach 2006 r., wszyscy wyrazili chęć kontynuowania takich spotkań. Dyskusja była bowiem konstruktywna, a radni przyznali, że było to ich pierwsze takie spotkanie z mieszkańcami w tej kadencji.
     Temat debaty wziął się stąd, że wielu elblążan odnosi wrażenie, iż w ostatnich latach kreowanie lokalnej polityki (zadanie Rady Miasta) Rada scedowała na Prezydenta Elbląga, ograniczając się do akceptowania przedkładanych przez niego programów i nie wykazując własnej inicjatywy.
     W § 29 Statutu miasta Elbląg czytamy: „Z inicjatywą podjęcia określonej uchwały mogą wystąpić:
     1. co najmniej 3 radnych,
     2. Przewodniczący Rady,
     3. Klub radnych,
     4. Komisje Rady,
     5. Prezydent.
     Tymczasem w praktyce z wystąpieniami podmiotów wymienionych w pkt. 1-4 nie mamy do czynienia w ogóle albo mamy niezmiernie rzadko.
     Być może skutkiem tego m.in. w ostatnich wyborach samorządowych mieliśmy w Elblągu najniższą frekwencję w całym regionie. Aby to zmienić, trzeba odbudować przekonanie, że radni mogą i chcą mieć wpływ na rozwój swojego miasta, a więc nie jest bez znaczenia, kogo wybieramy do Rady.
     

 


     Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza
     Ale w dyskusji posunęliśmy się jeszcze dalej. W wielu polskich miastach - m.in. w Warszawie, Katowicach, Szczecinie, Opolu, Lublinie, Toruniu, Płocku, Kwidzynie, Sokółce, Legnicy, Ciechanowie, Słupsku i Białymstoku - istnieje coś takiego jak obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.
     Idea obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej znajduje swoje uzasadnienie w zapisach Ustawy o samorządzie gminnym. Skoro takie narzędzie demokracji istnieje na szczeblu państwa (obywatele mogą przecież zgłaszać projekty ustaw, poparte 100 tysiącami podpisów), dziwna byłaby sytuacja, gdyby obywatele zostali pozbawieni możliwości zgłaszania uchwał na szczeblu lokalnym.
     Wystarczy tylko dopisać w Statucie miasta Elbląg odpowiednio brzmiący punkt 6. Wówczas dana grupa mieszkańców (np. co najmniej 100 osób) będzie mogła złożyć projekt uchwały w biurze Rady Miejskiej. Taki projekt przed wniesieniem go pod obrady Rady powinien być skierowany do radcy prawnego i właściwych komisji, a Rada byłaby zobowiązana rozpatrzyć projekt na najbliższej lub kolejnej sesji.
     Nadanie elblążanom inicjatywy uchwałodawczej jest jednym z elementów budowania w naszym mieście społeczeństwa obywatelskiego, a to jest głównym celem Elblaskiego Forum Obywatelskiego. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli wpływać na pracę samorządu terytorialnego nie tylko w dniu wyborów.
     Obecni na czwartkowym spotkaniu radni myślą chyba podobnie, bo zadeklarowali poparcie w realizacji tego pomysłu.
     
     ***
     
     *Elbląskie Forum Obywatelskie to grupa elblążan, którym leży na sercu rozwój miasta we wszystkich dziedzinach życia. Sygnatariusze EFO są przekonani, że rozwój Elbląga uwarunkowany jest aktywnością jego obywateli - osób indywidualnych, zrzeszonych w organizacjach pozarządowych i zawodowych, a także ich reprezentantów w organach samorządowych. Aktywność ta powinna obejmować zarówno osobistą działalność zawodową i społeczną, jak i udział w życiu publicznym. Sygnatariusze Forum uważają, że obywatele Elbląga powinni mieć wpływ na lokalną politykę społeczną i gospodarczą, która kształtuje warunki ich życia oraz dobrobyt i prestiż miasta.
     Elbląskie Forum Obywatelskie chce stać się platformą dialogu obywateli naszego miasta z radnymi i Prezydentem. Sygnatariusze Forum mają nadzieję, że demokratycznie wybrane władze samorządowe przyjmą tę propozycję, mającą na celu wspólne dobro.

Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wszystko fajnie ale czemu na 6 radnych 5 było z PO???gdzie inni radni inne ugrupowania??
  • Bo kampania wyborcza PO własnie się rozpoczęła.
  • uważam, że to skandal, żeby ktoś smiał założyć, że wie lepiej co jest dla miasta dobre niż Nasz Najjaśniejszy Pan Prezydent, to inicjatywa to zamach na dobrobyt i rozwój naszego miasta, to psucie jedynie słusznej drogi obranej przez Pana Prezydenta, drogi, dzięki której mieszkańcy osiagna szczęście wieczne amen.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zdruzgotany antywywrotowiec(2008-11-12)
  • Trudno jest dyskutować z głuchoniemymi lub tymi, którzy puszczają do nas oko lub są obrażeni jakimkolwiek innym pojmowaniem świata oprócz tego, który sami reprezentują. Partyjnictwo i oportunizm to dwie ciężkie choroby, które trawią nasze społeczeństwo i nie pozwalaja wyzwolić się samorządom z okowów jedynie słusznych decyzji i programów. Jaki jest tego efekt widać - kompletna mizeria przedsiębiorczości, samorządności i programów rozwoju przy udziale miejscowej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem tych najmłodszych o młodzieńczym zapale i burzy pomysłów. Wypalone i przebrzmiałe intencje o fasadowym wręcz charakterze to nie program dla samorądów chcących się wyzwolić z choroby minionej epoki. A może to nieuleczalne? DŻUMA?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Aborygen Miejscowy(2008-11-12)
  • ale zapłon. .. na info, to juz dawno było
  • "Elbląskie Forum Obywatelskie chce stać się platformą dialogu obywateli naszego miasta (. .. )" Dobre, dobre. Zastanawia mnie tylko czy obywatele naszego miasta potrafią prowadzić dialog? Z tego, co widzę elbląski dialog obywatelski odbywa się pod roszczeniowymi hasłami: Mi się należy! Ja chcę! Ja płacę podatki! Itp. – żenada
  • Aborygenie nie pij tyle! Takie ciekawostki jak ty zawsze będą narzekać! Zawsze świat nie w tę stronę się kręci dla ciebie! Podnieś tyłek z fotela od komputera i weź swoje sprawy w swoje ręcie, weź się chłopie do roboty! Podobny jesteś do W. ławrynow. .. widocznego na foto - dużo gę. .bą gadania, mało łapą działania. Malkontenci!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wyborca007(2008-11-12)
  • Tak rozumiem cię anonimku. Wam zawsze sen z powiek spędzać będą ludzie o innych poglądach niż wasze. Ale tak prawdę powiedziawszy wy macie jakieś poglądy i zdanie na temat, czy jesteście powolna szarą masą toczoną przez władzę. Bylejakość waszej dyskusji jest tak samo prymitywna a właściwie żadna, jak dokonania waszych oblubieńców. I opluwanie nas, którzy się z tym nie zgadzają nic nie pomorze, bo każdy osobnik z odrobiną rozumu i rozsądku widzi małość i ślepy zaułek tej postępującej już w postępie geometrycznym degrengolady przewodniej siły narodu. Jak można ciągle żyć iluzją minionej epoki i innym wciskać potrzebę jej zachowania?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2008-11-13)
  • Aborygenie nik cie nie opluwa tylko prosi bys wzial do roboty a nie płakal jaka to wladza jest be. Impreza ktora miala miejsce byla niczym innym tylko reklama nowego ugrupowania ktore startowac bedzie w wyborach samorzadowych. Mowilo sie tez o nieczystej koalicji prezydenckiej. Dlaczego nie czystej? Bo pani Gelert nie zostala przewodniczaca rady miejskiej? Dzieki Bogu ze elblaski SLD nie poszedl w koalicje z PO, dzieki temu moge spokojnie powiedziec ze SLD wypelnia swoj lewicowy program wyborczy.
  • Anonimku - kłamiesz, mówiło się o nieczystej koalicji pro prezydenckiej, która powstała wskutek podkupywania radnych zarówno w tej jak i poprzedniej kadencji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    seniorek(2008-11-13)
  • Łaskawco, gdybym ja spuścił sie na władzę we wszelakich przejawach egzystencji to marny by był los - mój i mojej rodziny (tym się chyba różnimy). Tak że nie nie ucz księdza pacierza, a zacznij wymagać od twoich oblubieńców standardów 21 wieku i efektów nie koniecznie rodem z jedynie słusznej epoki (ona mam nadzieję się już skończyła - jeśli nie zauważyłeś) wszak dokonania wasze są wielce mizerne w odniesieniu do możliwości i potencjału który dzierżycie od wielu dziesiątków lat. I nie partyjny aspekt sprawy mnie tu interesuje, bo jaki jest jego efekt rozsądny człowiek widzi a partyjniak konfabuluje. Interesuje mnie jedynie jedno. Kiedy na elbląskim stolcu pojawi się profesjonalizm i samorządność, a skończy się prymitywna konfabulacja, którą zowią "zarządzaniem".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2008-11-13)
  • Aborygenie, objawiasz się tu jako mądrość ludu, lud jest mądrzejszy od ciebie potrafi pisać słowo "pomorze" w tym kontekście, to zaległości ortograficzne! Polecam wcześniej kopiuj-wklej do worda. Weź się do roboty - nadal aktualne, lecz zacznij od siebie! Potem jak każdy z wyborców możesz brać sprawy w swoje ręce! Zresztą jak wybrali kiedyś Leppera, Giertycha czy Kaczyńskiego to może tym razem wybiorą ciebie, naród łatwo oszukać, wy na prawicy doskonale to wiecie!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wyborca007(2008-11-13)
Reklama