UWAGA!

----

Wkrótce kolejna elbląska pielgrzymka do Częstochowy

 Elbląg, Wkrótce kolejna elbląska pielgrzymka do Częstochowy
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl

Elbląska Pielgrzymka Piesza 28 lipca wyruszy po raz 33. na Jasną Górę. Tym razem odbędzie się pod hasłem „Nadzieja zawieść nie może”.

- To hasło pielgrzymki wybrano ze względu na trwający rok jubileuszowy (ten rok, przypadający w kościele zwykle raz na ćwierć wieku, tym razem odbywa się pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" - red.). Świat potrzebuje nadziei, jest dużo niepokojów i wojen – wyjaśnia ks. Marek Sadłocha, dyrektor elbląskiej pielgrzymki.

Duchowny podkreśla, że podczas kolejnej drogi na Jasną Górę nie zabraknie odniesień do nowego papieża Leona XIV, który swój pontyfikat rozpoczął od słów „Niech pokój będzie z wami”, co przy trwających niepokojach na świecie wpisuje się w kontekst nadziei i hasła tegorocznej pielgrzymki.

Trasa pielgrzymki i liczba grup pozostaje w tym roku bez zmian, będzie ich sześć, dwie z samego Elbląga. Organizatorzy spodziewają się na trasie pielgrzymki elbląskiej ok. 350-400 pątników.

- Na Jasną Górę wejdziemy jak zawsze 11 sierpnia – podkreśla ks. Sadłocha.

Jak przypomina strona internetowa pielgrzymki, wyjście poszczególnych grup odbywa się z kilku miejscowości: Elbląga, Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Morąga oraz Iławy. Trasa podzielona jest na cztery nitki: elbląską, morąską i malborską i sztumską. Wszystkie grupy łączą się w Jabłonowie Pomorskim oraz Kruszynach.

- Chrześcijanie od wieków praktykują pielgrzymowanie jako jeden ze sposobów pogłębienia wiary w Boga, przede wszystkim zaś jako swoiste przeproszenie za grzechy. Najstarszą formą pielgrzymowania jest piesze kroczenie do sanktuariów, stąd od wielu wieków ta forma pobożności i pokuty jest istotnym elementem duchowości. Już od 1992 r. znajduje się w drodze Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę zrzeszająca pątników diecezji elbląskiej. Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia pielgrzymi pokonując ponad 500 kilometrów zanoszą do Jasnogórskiej Pani intencje swoje, mieszkańców diecezji oraz wszystkich, którzy o to proszą. Elbląska Pielgrzymka Piesza jest jedną z najdłuższych pielgrzymek, gdyż idziemy „od morza” aż do samej Jasnej Góry - przypomina strona pielgrzymki elbląskiej.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • To na pielgrzymki chodzą grzesznicy, trzeba się zatem baczniej przyglądać pielgrzymom. Zrobią coś złego, pochodzą sobie i jest git. Oto genialna zasada wiary.
  • A w tramwaju dwa przystanki ciężko ustać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    16
    6
    Dziwna jest ta Polska(2025-07-09)
  • Czy portEl może zamienić sztuczną inteligencję Chat GPT4 na sztuczną inteligencję Grok ? Bo ta portElowa inteligencja za bardzo ingeruje w pisane komentarze. W końcu w rubryce „A moim zdaniem” każdy wyraża swoją opinię i za nią odpowiada. A ten chat GPT4 to niech na szczaw spada.
  • Pielgrzymują wierni a myślą tylko o sobie, zapytajcie jak tacy religijni czy pomagają potrzebującym, czy pomogli komuś w potrzebie bo tego biblia uczy, a nie tylko myśleć o sobie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    14
    Mirek12(2025-07-09)
  • @Czy - "A ten chat GPT4 to niech na szczaw spada. " - doprawdy? Bardzo dobrze jednak cenzuruje rozjuszonych, wręcz doskonale. Mając wiedzę, można napisać dosłownie wszystko to, co się chce, ale do tego jest potrzebna wiedza z języka, wysławiania i budowania zdania. Wielu komentujących nawet języka na dostateczny nie zna. Dlatego lament.
  • Tylko drogi blokują.
  • A właśnie Pani idąca w drugim rzędzie bardzo mi pomogła. Jeszcze raz dziękuję.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    4
    Pamietam(2025-07-09)
  • Każdy niech robi co chce i płaci komu chce, tylko za swoje pieniądze...
  • Przysłowia :" Nadzieja matką głupich"...
  • A ten pan w ósmym rzędzie bardzo mi pomógł. Dziekuje.
  • Przegląd od AI „Przekleństwa w języku polskim pełnią różnorodne funkcje, choć ich użycie często wiąże się z negatywnymi emocjami.  Z jednej strony,  mogą służyć jako kanał do wyrażania silnych emocji, takich jak złość, frustracja czy zaskoczenie.  Z drugiej strony, przeklinanie może być elementem budowania więzi w grupie, szczególnie wśród bliskich osób, gdzie wulgaryzmy mogą być używane do wyrażania solidarności czy poczucia humoru.  Ponadto, przekleństwa mogą wzmacniać wypowiedź, dodając jej ekspresji i emocjonalnego nacechowania. ” Język polski się zmienia. Żeby dotrzeć z przekazem do szerokiej grupy czytelników i tych inteligentnych i tych innych najczęściej z PiS-u często trzeba używać zwrotów, których Chat GPT nie puszcza. Inteligencja to by puszczała inteligentne komentarze i potrafiła ocenić kiedy przekleństwo jest przekleństwem a kiedy wzmocnieniem ekspresji i emocji itd. Ten Chat GPT, ta sztuczna inteligencja jest zwykłym zacofanym durniem. Tylko szkodzi i zniechęca.
Reklama