UWAGA!

Z Fromborka w kosmos

 Elbląg, Z Fromborka w kosmos
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, w kosmos wyślą jego mienie (intelektualne)" - chciałoby się napisać o planach Polskiej Agencji Kosmicznej. W tym roku odbędzie się pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jak podaje POLSA, celem jest przetestowanie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie firmy i uczelnie, a przy tej okazji na orbicie ma znaleźć się między innymi... heliocentryczny model świata z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Elbląg, Graf. POLSA
Graf. POLSA

Jak podaje POLSA, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który weźmie udział w misji, zabierze na orbitę naukowy dorobek kraju i symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego. Ma to podkreślić narodowy wymiar wyprawy. Na orbitę zostaną zabrane flaga Polski, oryginalna naszywka z misji gen. Hermaszewskiego, pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie, sól z Wieliczki, rękopis Mazurka-As-Dur Chopina twórczość Wisławy Szymborskiej, krajka z Państwowego Muzeum Etnograficznego, polskie litery (ą, ć, ę itd.), plakat misji IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

Elblążanom i mieszkańcom regionu elbląskiego najbliżej będzie do dwóch ostatnich rzeczy, które mają wyruszyć na orbitę, mowa o bursztynie z sobieszewskiej plaży i wspomnianym kopernikańskim diagramie, to wierna kopia pracy uczonego wykonana przez fromborskie muzeum.

- Znaczenie polskiej myśli naukowej zostanie podkreślone poprzez udostępniony przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła, prezentujący heliocentryczny model świata, który zmienił postrzeganie miejsca Ziemi w kosmosie. Będzie to nawiązanie do dziedzictwa polskiego astronoma i jego rewolucyjnych odkryć, które zapoczątkowały nową erę w astronomii - czytamy na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Po zakończeniu misji przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji, które je udostępniły.

Na koniec przypomnijmy, że Kopernik na Warmii spędził niemalże połowę swojego życia. Przez 29 lat mieszkał we Fromborku (tam zmarł w 1543 roku, tam również powstawało jego słynne dzieło "O obrotach..."), przez 7 lat w Lidzbarku Warmińskim, przez 4 lata w Olsztynie. Kilkakrotnie odwiedzał także Elbląg.

- Źródła historyczne mówią o tym, że Mikołaj Kopernik przebywał na pewno w Elblągu w 1504 roku. Pierwszy raz w styczniu, gdy brał udział w naradzie w sprawie wysłania posłów do polskiego króla, aby ten przybył do Prus. Narada odbywała się w Ratuszu przy Starym Rynku. Drugi raz Mikołaj Kopernik odwiedził Elbląg w dniach 18-20 maja podczas składania przez elblążan hołdu królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi. 20 maja astronom był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów - pisaliśmy w portElu.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama