Branża morska oferuje naprawdę sporo stanowisk pracy. To nie tylko wakaty dla marynarzy czy monterów statków. Gdańsk jest bardzo dobrym miejscem do poszukiwania pierwszej pracy w tym sektorze, jak i miastem, w którym atrakcyjna praca czeka także na już doświadczonego kandydata. Sprawdź pełnię możliwości, jakie daje praca w sektorze morskim.
Gdańsk — tu czeka praca i przygotowanie do kariery w branży morskiej
Branża morska bywa pociągającą ścieżką kariery i to nie tylko dla mieszkańców nadmorskich miejscowości. Wiele osób kojarzy ją z pracą marynarza, a tym samym z ekscytującymi podróżami. Praca na statku to jednak niejedyna droga zawodowa, jaką znajdziemy w branży morskiej. Z tym sektorem mogą związać się pracownicy o naprawdę różnych kompetencjach, niekoniecznie kojarzonych z gospodarką morską. Gdańsk to także jeden z największych ośrodków położonych nad Bałtykiem.
Jako duże miasto wojewódzkie z wysoko rozwiniętym zapleczem, związanym właśnie ze strategiczną bliskością morza, jest idealnym miejscem do poszukiwania pracy dla marynarza i innych specjalistów, bardzo potrzebnych dziś w sektorze. Stolica województwa pomorskiego zapewnia również adekwatne zaplecze edukacyjne. W tutejszych uczelniach wyższych, ale także szkołach średnich i branżowych, kształcą się przyszli specjaliści, do których kieruje się liczne oferty pracy z branży morskiej.
Praca w branży morskiej, czyli praca dla marynarza?
Można pomyśleć, że polska branża morska czasy świetności ma już za sobą. Przemysł stoczniowy nie jest przecież rozwinięty jak niegdyś. Są to jednak błędne założenia. Aktualne oferty pracy z Gdańska (sprawdzisz je tutaj: gowork.pl/praca/gdansk;l) doskonale pokazują, ile możliwości zawodowych wciąż stwarza ten sektor. Nie warto też myśleć, że z branżą morską związani są dziś wyłącznie marynarze, choć oczywiście to pierwszy zawód przychodzący na myśl o pracy na morzu.
Zatrudnienie na statku może mieć różną specyfikę. Do wyboru są m.in. jednostki pasażerskie, towarowe, platformy wiertnicze albo służące do połowu ryb. Załoga każdego statku działa zgodnie ze ściśle ustaloną hierarchią. Marynarze mają jasno określoną ścieżkę kariery. Mogą starać się o awans o kolejne stopnie, a pewnego dnia zostać nawet kapitanem własnej jednostki.
Na statkach zatrudnienie znajdują również osoby odpowiedzialne nie tyle za samą obsługę całej maszyny, bądź ładunku, ile także gości. Jednostki pasażerskie, zwłaszcza te bardziej luksusowe, oferujące różne atrakcje na pokładzie, zapraszają do pracy również pracowników gastronomii, masażystów czy animatorów czasu wolnego. Sektor morski jest dla tych osób okazją do przeżycia ciekawej przygody zawodowej i znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia na przykład na okres trzech miesięcy.
Spedycja, logistyka i magazynowanie, czyli perspektywy w branży morskiej
Poza pracą na otwartych wodach branża skupia mnóstwo pracowników, którzy działają z lądu. Można tu wymienić między innymi pracowników obsługujących porty. Głębokowodny terminal kontenerowy Balic Hub Portu w Gdańsku to jeden z najszybciej rozwijających się terminali w skali światowej. Zapewnia bezpośrednie połączenie z krajami dalekiego wschodu i gości ogromne kontenerowce z Azji.
Zatrudnienie w Porcie Gdańskim czeka na wielu pracowników o różnych specjalizacjach, w tym m.in. na inspektorów, maszynistów doków i dyspozytorów ruchu kolejowego. Branża morska to w istocie główna działalność licznych pracowników z sektora transportu, spedycji oraz magazynowania. Gospodarka oparta na transporcie wodnym wymaga zaangażowania różnych specjalistów ds. planowania, spedycji i logistyki.
Co ciekawe, często mogą oni pracować nawet zdalnie i wcale nie mieszkać w Gdańsku czy okolicach tego miasta, aby znaleźć zatrudnienie w jeden z lokalnych firm. W międzynarodowym transporcie morskim jedną z docenianych kompetencji jest doskonała znajomość różnych języków obcych. To właściwie wspólna kompetencja dla niemal każdej z osób, która chce znaleźć pracę na statku lub przy obsłudze ruchu jednostek pływających.
Przemysł stoczniowy i pozostałe stanowiska pracy w branży morskiej
Sektor morski skupia również pracowników zupełnie niekojarzonych z pracą na morzu. Mogą to być na przykład księgowi, specjaliści kontaktu z klientem czy fachowcy ds. IT i cyberbezpieczeństwa. Ponadto oferty zatrudnienia nie omijają doświadczonych fachowców technicznych. Na przykład, wciąż obecne, także w Gdańsku, usługi stoczniowe, jak budowa statków i naprawa różnych jednostek pływających skupiają takich pracowników jak monterzy, spawacze, mechanicy czy elektrycy.
Jeśli interesuje Cię sektor morski i oferty pracy z Gdańska, odwiedzaj regularnie serwis GoWork.pl. Każdego dnia znajdziesz tu dziesiątki aktualnych ogłoszeń o pracę z różnych firm i na różnych stanowiskach, także tych, związanych z gospodarką morską. Praca dla marynarzy, w porcie, w przemyśle stoczniowym, dla spedytorów, magazynierów i logistyków — wszystko to czeka na Ciebie na GoWork.pl.
--- artykuł sponsorowany ---