UWAGA!

Ryzyka i korzyści inwestowania w metale szlachetne 

 Ryzyka i korzyści inwestowania w metale szlachetne 

Polacy coraz chętniej inwestują w metale szlachetne, w tym w złoto i srebro. Jakie korzyści mogą osiągnąć inwestorzy? Tego dowiesz się z artykułu, w którym przedstawiamy również wady inwestowania w metale szlachetne. Zapraszamy do lektury!

Korzyści inwestowania w metale szlachetne

  1. Inwestowanie w metale szlachetne, a w szczególności w złoto w postaci monet bulionowych i sztabek złota to niemalże 100% gwarancja trafnej decyzji. Wartość królewskiego kruszcu z roku na rok rośnie, a w 2024 może przekroczyć granicę 2100 USD za 1 uncję.
  2. Ekonomiści zgodnie uważają złoto – i to od wielu lat – za bezpieczną przystań w inwestowaniu. Metale szlachetne nie są silnie związane z walutami, w tym z dolarem amerykańskim, dlatego w okresach zawirowań gospodarczych i inflacji zachowują swoją wysoką wartość. Wiąże się to także z popytem i podażą: światowe złoża złota z roku na są coraz mniejsze!
  3. Cenny kruszec taki jak złoto, srebro, platyna czy pallad, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, a popyt na takie metale nigdy nie słabnie. Budowanie kapitału z takimi produktami inwestycyjnymi to doskonały sposób na ochronę majątku przed utratą swojej siły nabywczej.
  4. Warto wiedzieć, że inwestowanie w metale szlachetne, a w szczególności w złoto w formie sztabek lub monet bulionowych to doskonała metoda na pasywne księgowanie zysków. Przy kupnie i sprzedaży w większości przypadków nie trzeba martwić się również o kwestię podatków: tzw. podatku Belki, podatku dochodowego, a także podatku PCC.
  5. Złoto czy srebro doskonale spisują się przy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego zbudowanego już z innych aktywów np. nieruchomości. Stopień ryzyka utraty kapitału jest niski, dlatego inwestowaniem w kruszce zainteresowani są doświadczeni i początkujący inwestorzy. Warto przy tym podkreślić, że inwestowanie w metale szlachetne nie wymaga eksperckiej wiedzy.

 

Ryzyka inwestowania w metale szlachetne

  1. Metale szlachetne na ogół nie są wykorzystywane przy chęci osiągania szybkich zysków skupionych na tzw. spekulacji celowej. Stanowią one instrument inwestowania długoterminowego, nawet kilkuletniego.
  2. Metale szlachetne, w tym złoto, srebro, pallad i platyna wymagają bezpiecznego przechowywania (generuje ono koszty przy większych zbiorach), a w przypadku chęci sprzedaży potwierdzania ich autentyczności. Do budowania portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem monet bulionowych czy też sztabek złota lub sztabek srebra należy się dobrze przygotować.
  3. W przypadku chęci inwestowania w srebro czy platynę trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż kruszce te podatne są na rynkowe zmiany. Stosunkowo mocno powiązane są także z walutą USD, dlatego trzeba być przygotowanym na spore skoki ich wartości. Niekiedy ceny srebra spadają o kilkadziesiąt procent, by w kolejnych latach odrobić straty z dużą nawiązką.
  4. Wartość kruszcu przy późniejszej odsprzedaży jest mocno zależna od jego stanu fizycznego. W żadnym wypadku nie powinno się naruszyć opakowania CertiPack, w które opakowywane są sztabki złota czy monety bulionowe akredytowane przez LBMA.
  5. Złoto jest chętnie podrabianym kruszcem. Ryzyko inwestycyjne podejmują osoby, które kupują złote sztabki lokacyjne lub złote monety bulionowe z niesprawdzonych źródeł. Rekomendowane jest korzystanie z oferty tylko certyfikowanych spółek. Przykładem jest Mennica Skarbowa, która dystrybuuje złoto, srebro, platynę, pallad, a nawet diamenty inwestycyjne!

 

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

 

---artykul sponsorowany---


Najnowsze artykuły w dziale Strefa biznesu

Artykuły powiązane tematycznie