Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu rozpoczęła kolejny rok akademicki. Inaugurację poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy PWSZ z Rządowym Centrum Legislacji. Zobacz zdjęcia.
Jak informuje PWSZ, przedmiotem porozumienia jest "współpraca partnerska w zakresie działalności dydaktycznej i rozwojowej oraz działalności naukowej i badawczej, a także realizacji wspólnych projektów z zakresu tematyki techniki prawodawczej i praktyki legislacyjnej". Studenci mają mieć też możliwość odbywania stażów i praktyk w RCL, porozumienie zakłada organizowanie szkoleń dla pracowników PWSZ w zakresie techniki prawodawczej i praktyki legislacyjnej.
- Czuję się wyróżniony, że mogę podpisać porozumienie z uczelnią w mieście, z którego pochodzę – mówił prezes RCL, dr Krzysztof Szczucki.
- Rozpoczynamy 23. rok akademicki w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu - mówił podczas uroczystości dr inż. Jarosław Niedojadło, rektor PWSZ Elblągu. Przypomniał o realizowanych w PWSZ projektach, takich jak Centrum Kompetencji Społecznych czy IV edycji Startup House, inicjatywie mającej na celu pomoc młodym przedsiębiorstwom. Rektor mówił także o otwieraniu nowych kierunków technicznych. Odniósł się też do podpisanego dziś z Rządowym Centrum Legislacji porozumienia.
- Jest to dla nas cenna współpraca, szczególnie w kontekście kształconych w uczelni kadr administracji – podkreślał rektor.
- Warmia i Mazury jest w kręgu zainteresowań inwestorów rodzimych i zagranicznych i zawsze w tych kontaktach jest pytanie o kadry - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, w odniesieniu do roli PWSZ w kształtowaniu takich kadr w regionie.
- Inauguracja to swoiste zameldowanie, że uczelnia jest gotowa rozpocząć nauczanie - zaznaczył Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. W imieniu elbląskiego samorządu życzył pracownikom i studentom PWSZ pomyślności w nowym roku akademickim. - Szeroka działalność (PWSZ – dop. red.) ma również swoje odniesienie do społeczności lokalnej i sprzyja rozwojowi naszego miasta i regionu – podkreślał.
Obecny na inauguracji rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr hab. Jerzy Przyborowski, mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed instytucjami szkolnictwa wyższego
- Powinniśmy być wierni tym ideałom, które są z tymi instytucjami związane. Mamy jednak do czynienia, szczególnie w ostatnim czasie, z bardzo niepokojącym i rozszerzającym zjawiskiem. Mianowicie podważa się opinie naukowców, podważa się opinie ekspertów, zastępuje się je jakimiś, przepraszam za słowo, idiotyzmami pseudoekspertów. Głosi się też i rozszerza teorie, które mają zastąpić myśl naukową i osiągnięcia naukowe – podkreślił. Mówił w tym kontekście m. in. o braku odpowiedzialności społecznej i szczepieniach.
Dwoje pracowników PWSZ otrzymało ministerialne odznaczenie, jakim są Medale Komisji Edukacji Narodowej. Przyznano je dr Oldze Filaszkiewicz i dr. Robertowi Fidytkowi "za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania”. W czasie uroczystości pracownikom naukowym i administracyjnym PWSZ przyznano również nagrody rektorskie.
„Pierwszoroczniaków” witała Julia Socha, przewodnicząca Rady Studentów PWSZ.
- Dobrze jest rozpocząć rok akademicki w sposób stacjonarny – podkreślała. - Cieszę się, że będziecie mogli w sposób bezpośredni poznać naszych wykładowców i uczelnię – dodała. - Mam nadzieję, że okres studiów będzie kojarzyć się wam z samorealizacją, rozrywką, a także z tworzeniem więzi, które mogą przerodzić się we wspaniałe znajomości na lata.
Zgodnie z akademicką tradycją, nowi studenci złożyli ślubowanie, zabrzmiał też śpiew „Gaudeamus igitur”. Wykład inauguracyjny przypadł w udziale dr. Krzysztofowi Szczuckiemu. Prezes Rządowego Centrum Legislacji swoje wystąpienie oparł o sentencje: „Wszelkie prawo powinno być stanowione ze względu na człowieka” i „Sprawiedliwość jest trwałą i niewzruszoną, aby oddać każdemu, co mu się należy”.
Jak podkreślił w czasie uroczystości rektor PWSZ, nowy rok akademicki rozpoczyna ponad 1200 studentów. Zajęcia mają odbywać się w trybie stacjonarnym, z podwyższonymi wymogami sanitarnymi.
- Nie wiemy jak rozwinie się pandemia, jednak jesteśmy technicznie i organizacyjnie przygotowani do przejścia w tryb hybrydowego nauczania - zaznaczył dr inż. Jarosław Niedojadło.