W elbląskim teatrze odbyły się dziś (13 października) obchody Dnia Edukacji Narodowej. - Możemy się poszczycić, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy nie tylko w trakcie edukacji szkolnej, ale także po jej zakończeniu - mówił w czasie uroczystości prezydent Witold Wróblewski. Zobacz zdjęcia.
- Dzień jest szczególny, to prawdziwe święto edukacji – mówił prezydent Witold Wróblewski podczas otwarcia obchodów. W swoim wystąpieniu odniósł się m.in. do trudności, jakie spowodowała w oświacie pandemia koronawirusa, a także do sukcesów, jakimi mogą cieszyć się uczniowie i szkoły w Elblągu.
- Mamy zwycięzców konkursów przedmiotowych, artystycznych, sportowych – podkreślał Witold Wróblewski. - Mamy absolwentów, cenionych fachowców, a także studentów renomowanych uczelni. Możemy się poszczycić, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy nie tylko w trakcie edukacji szkolnej, ale także po jej zakończeniu – dodał. - Nasi uczniowie także dziś osiągają sukcesy, mimo zdalnego nauczania nadal zdobywają laury w konkursach wojewódzkich i krajowych. Wysoko zdają też egzaminy – podkreślał. Przypomniał też o miejskiej inwestycji związanej z edukacją, czyli budowie przedszkola przy ul. Mielczarskiego. Odwołał się też w kontekście oświaty do rządowego projektu, jakim jest Polski Ład.
- Jestem po waszej stronie, gdy trwają dyskusje i przymiarki do tzw. Polskiego Ładu, w tym „nieładu edukacyjnego”. Niestety tak jak nikt nie pyta samorządu o zmiany, tak nikt nie pyta o zmiany pracowników oświaty, nikt nie konsultuje z wami ważnych spraw – mówił. - Róbmy swoje, nadal wykonujmy dobrze naszą pracę, nikt nam nie obieca, że będzie łatwiej, ale jesteśmy do wyzwań przygotowani. Znakomicie poradziliście sobie państwo w sytuacji pandemii – dodał prezydent Wróblewski.
W podobnym tonie wypowiedział się Edward Pietrulewicz, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.
- Robicie to z pasją i zaangażowaniem – mówił o pracy w elbląskich szkołach i przedszkolach. - Nie patrząc na to, że niekoniecznie stabilizacja finansowa czy organizacyjna istnieje – stwierdził. - 38 lat w zawodzie, cały czas jesteśmy w reformie, z małymi przerwami, ale naprawdę malutkimi, więc z większość z państwa też reformy odczuwa. Zapowiada się coś nowego, nie wiemy co, jak powiedział prezydent nikt tego nie konsultuje z samorządami ani nauczycielami – stwierdził. Życzył nauczycielom wytrwałości i odczytał list marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, Gustawa Marka Brzezina.
- Rozwój szkolnictwa to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed społeczeństwem - napisał marszałek. - Tak było historycznie, tak jest i współcześnie. Tylko jako społeczeństwo ludzi wykształconych mamy szansę na zajęcie należnego nam miejsca w rodzinie państw wspólnej Europy, dlatego tak ważne jest podkreślenie roli szkoły i pracy nauczyciela tak, jakbyśmy codziennie obchodzili Dzień Edukacji Narodowej.
- Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne, wiedza bez wyobraźni co najwyżej doskonałe. Myślę, że wszyscy, jak tu jesteśmy, mamy wielką wiarę, że te wartości są osiągalne jednocześnie - podkreślał w czasie swojego wystąpienia Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych. W swoim wystąpieniu mówił m. in. o współpracy między władzami miasta a szkołami. Tu nie zabrakło podziękowań, ale chyba również sporej dawki humoru, co dało się wyczytać z reakcji przedstawicieli nauczycielskiego środowiska zgromadzonych w teatrze.
Pracownikom elbląskich szkół przyznano w tym roku m. in. nagrody ministerialne i te przyznawane przez prezydenta miasta, listę wyróżnień można znaleźć tutaj. Oficjalną część obchodów w Teatrze im. A. Sewruka zamknęły występy artystyczne zespołu Diamenty działającego w MDK i uczniów I LO w Elblągu.