Pamięć elbląskich ofiar Grudnia 70 uczczono w środę (18 grudnia) mszą świętą oraz miejską uroczystością, która odbyła się przed pomnikiem na placu Solidarności. Oddano hołd tym, którzy zginęli w czasie starć z wojskiem i milicją zimą 54 lata temu. Wieczorem oddzielne obchody organizuje Solidarność. Zobacz zdjęcia.
18 grudnia to symboliczna data w historii Elbląga. 54 lata temu, na schodach baru przy ulicy 1 Maja, zginął 22-letni Marian Sawicz, zastrzelony przez milicjanta. Był przypadkową ofiarą wydarzeń Grudnia. Drugą śmiertelną ofiarą był Waldemar Rebinin, trzecią Zbyszek Godlewski. Według oficjalnych danych w wydarzeniach Grudnia 1970 roku zginęło 45 osób, a ponad 1100 zostało rannych. Aresztowano niemal 3 tysiące osób. Winni tych wydarzeń nigdy nie ponieśli odpowiedzialności.
- Przez pamięć dla pomordowanych i prześladowanych musimy budować przyszłość na miarę oczekiwań kolejnych pokoleń. Musimy budować ją sami, gdyż nikt tego za nas nie zrobi. Bogatsi o doświadczenia wygranych, ale i przegranych batalii musimy pamiętać o ofiarach, ale także i o przyczynach porażek. Odpowiadamy za los własny, ale i za los naszych dzieci i wnuków. Musimy zabezpieczyć im spokojną i bezpieczną przyszłość. Musimy oszczędzić im tragedii własnych, ale także tragicznych historii naszych ojców i dziadów – mówił podczas uroczystości Tadeusz Chmielewski, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych.
Piotr Kowal, wiceprezydent Elbląga, podkreślił, że pamięć o ofiarach Grudnia 70 przetrwała przede wszystkim dzięki ich rodzinom, znajomym i współpracownikom.
- Ówczesne komunistyczne władze zamiast prowadzić dialog użyły siły i w brutalny sposób rękoma wojska i milicji próbowały stłumić krzyk tych, którzy chcieli lepszej Polski. Usiłowano zamieść te karty historii pod dywan, ale na szczęście pamięć o ofiarach przetrwała dzięki rodzinom, znajomym i współpracownikom poległych. Kolejny raz przypominamy tamte wydarzenia, mówiąc wprost: to była wielka tragedia. W tym miejscu chciałbym przywołać pamięć o elblążanach, którzy polegli w tym mieście: Zbyszku Godlewskim, Waldemarze Rebininie, przywołuję również Mariana Sawicza – mówił Piotr Kowal.
- Mimo, że od tamtych wydarzeń minęły 54 lata, to pamięć o nich pozostaje w nas żywa. Dzisiaj, wspominając Grudzień 70, oddajemy hołd i szacunek wszystkim, którzy z narażeniem życia stawili czoła totalitarnemu reżimowi, aby walczyć o godność człowieka, będącą niezbywalnym prawem każdego z nas – dodała Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu.
Pod pomnikiem złożono wieńce, była wojskowa salwa honorowa i apel pamięci. Uroczystości zorganizowały władze miasta. Osobno rocznicę Grudnia 70 będą obchodzili związkowcy NSZZ Solidarność. Organizowane przez nich uroczystości rozpoczną się w środę (18 grudnia) mszą w katedrze (godz. 18), po której uroczystości przeniosą się pod pomnik Ofiar Grudnia 70.
Informacje o Wydarzeniach Grudniowych dostępne są na stronach IPN