UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Matko i córko - co za kicz i tandeta! Naprawdę odetchnąłem z ulgą czytając komentarze urzędników, którzy w tym przypadku zupełnie słusznie temperują fantazję domorosłych " artystów" . Żeby nie było, że krytykuję dla samej krytyki - pomysł tablic z herbami uważam za rozsądny i niekolidujący z estetyką Starówki. Ale pomników-koszmarków już dość: wystarczy ten jeden Piekarczyk
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    2
    Łukasz23(2014-04-24)
  • Azael Swoja droga, galeon to aspekt z duzym potencjalem i osobiscie nie sprowadzalbym go do jakiegos ' pomniczka' , ktory an nie odda jego oryginalnego uroku i wielkosci, ani nie wzbudzi wiekszego zainteresowania, zwlaszcza turystycznego. Turysci nie przyjezdzaja w zasadzie ogladac pomnikow, mijaja je jak kazdy zwykly przechodzien. Czasem moze zwroca uwage, popatrza przez chwile i ida dalej. Jesli chciano by cos zrobic z galeonem to wedlug mnie jako replika w stosownej skali z mozliwoscia wejscia na poklad itp. atrakcjami. Wtedy sa tworzone przy okazji miejsca pracy do obslugi obiektu, a takze jest przychod do kasy z biletow dla zwiedzajacych. Nie mowie, zeby robic cos w rodzaju muzeum galonu Waza w Sztokholmie, gdzie dookola wydobytego i odremontowanego wraku oryginalnego galeonu wybudowano muzeum (okret znajduje sie wewnatrz w olbrzymiej hali). Na sam okret wejsc nie mozna, ale w pozostalej czesci zrekonstruowano pewne miejsca okretu tak, ze wchodzac do jednej z takich lokacji czujemy sie jakbysmy znajdowali sie np. pod pokladem gdzie sa armaty, kule armatnie, liny i inne wyposarzenie okretu (sa rowniez tam rzezby marynarzy w pozycjach kiedy np. laduja kule do armaty) - takie rekonstrukcje fragmentaryczne. Poza tym zdjecia, dokumenty, eksponaty znalezione we wnatrzu wraku itd. W google mozna znalezc duzo zdjec i informacji pod haslami ' museum vasa stockholm' Na zdjeciu przykladowa rekonstrukcja jednego z pokladow
  • @ zastanawia mnie czy Łukasze, potrzebni są miastu i czy nie warto przyjrzeć się im bliżej i ich radosnej twórczości.
  • No cóż niektórzy ludzie z prowincjonalnego miasta mają wielkie ambicje, a tak naprawdę to zaścianek jeśli nie podrózują po europejskich miastach z wielką historią to niech to zrobią chociaż wirtualnie, zobaczą co ustawia się tam na ulicach. Przy takim podejściu nic się nie zmieni. Sprawdzić należy kwalifikacje Tych którym ńic się nie podoba. Panowie sztuka przez duże, ,S, ,do naszego miasta raczej nie trafi więc pozwólcie na elementy dekoracyjne miłe dla oka. Wydaje się że sztukę to znacie tylko z albumów !!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    znamnietylkoalbumy(2014-04-24)
  • ustawić to wszystko w Bażantarni albo na Gęsiej Górze, jeśli jeszcze taka jest.
  • Nie wiem, czy pomysłodawcy pomnika czytają te komentarze, ale jeśli tak, to moja sugestia do Państwa: przeczytajcie wydaną w 2012 roku książkę " Okręt Jego Królewskiej Mości Zygmunta II Augusta Historia galeonu, który nie był galeonem" Bohdana Andrzeja Kulińskiego. Mam do niej wprawdzie trochę zastrzeżeń, ale mimo wszystko jest ważna i uważam, że źle się stało, że przeszła w Elblągu bez debaty. Z teoriami autora można się zgadzać lub nie, ale jedno jest pewne - znana nam i nadal powielana rekonstrukcja okrętu królewskiego nie ma właściwie oparcia w źródłach i jest bardzo ryzykowne odwoływanie się do niej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bramka(2014-04-29)
  • Herby miast hanzeatyckich są już na starówce w Toruniu. Ktoś zobaczył i papuguje ?
  • a moim zdaniem Pan Grzegorz Stasiełowicz jednoznacznie pokazał kompletny brak profesjonalizmu, nie wspominając o wiedzy historycznej. Słowa tego Pana, przytoczone w artykule świadczą o tym aż nadto dobitnie. Trochę smuci fakt iż mieszkający w Elblągu nie mając zielonego pojęcia o historii tego miasta silą się na opinie w tym temacie. Osobiście nie pochodzę z Elbląga ale miasto owo, od dzieciństwa kojarzyło mi się właśnie z galeoną Zygmunta Augusta a nie z kogą(pewnie dlatego że marynistyka była zawsze moim hobby). Swoją drogą, pomysł o pomniku-odlewie jest nienajszczęśliwszy moim zdaniem. Polecałbym przyjrzeć się dokonaniom Holendrów np. (budowa " Batavii" i " De Seven Provincien" ). Gdyby wystarczyło chęci, Elbląg stać byłoby na wybudowanie prawdziwej repliki " Smoka" , choćby z udziałem funduszy unijnych a to byłaby " kura znosząca złote jajka" . Zamiast marzeń o przekopaniu się przez Mierzeję Wiślaną, co nie jest jednak(mimo zapewnień władz)za bardzo uzasadnione ekonomicznie, choćby w świetle umowy z Federacją Rosyjską, dotyczącej wykorzystania istniejącego przesmyku; być może pomysł wybudowania repliki pięknego okrętu poruszyłby marazm elbląski? Takie repliki to swoiste " Mekki" dla miłośników marynistyki z całego Świata(" Golden Hind" , " Batavia" , " Shtandart" , etc. , etc, co wiąże się z niebagatelnymi dochodami- turystyka, gastronomia, reklama, film itd. , itd. (cdn. )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    KonradJ.Pisarczyk(2014-09-01)
  • c. d. Co do domniemanej wg Pana Stasiełowicza " legendarności" " Smoka" - polecam choćby internet, można w nim znaleźć m. in. pracę doktorską, próbę naukowej rekonstrukcji tej jednostki, model okrętu wykonany na podstawie tej pracy znajduje się w Centralnym Muzeum Morskim, w Gdańsku. Nie rozumiem również słów o " klęsce" . Jaka to niby klęska??? Okręt wybudowano, to że nie uczestniczył w żadnej potyczce nie świadczy o jakiejkolwiek klęsce! Bo na tej zasadzie istnienie jakichkolwiek środków wojskowych w Polsce najczęściej musielibyśmy nazwać klęskami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    KonradJ.Pisarczyk(2014-09-01)
  • a tu coś, co pokazuje, jak to zrobić www.youtube.com - budowa fregaty "L'Hermione" i jej wodowanie 6 lipca 2012 www.youtube.com można? można :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    KonradJ.Pisarczyk(2014-09-01)
Reklama