
Prezydent Elbląga zaplanował w projekcie budżetu miasta na 2022 rok 8 milionów złotych, które mają być przeznaczone na rewitalizację kąpieliska przy ul. Spacerowej. Władze miasta nie chcą na razie zdradzać szczegółów, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to zupełnie nowy pomysł, niezwiązany z dotychczasowym projektem modernizacji. Zobacz zdjęcia.
- W związku z tym, że nie otrzymaliśmy dofinansowania w ramach Polskiego Ładu na rewitalizację kąpieliska miejskiego, prezydent poszukuje innych możliwości przywrócenia tego miejsca do użytku. Przygotowywane jest pewne rozwiązanie, stąd ujęta została kwota 8 mln złotych w projekcie przyszłorocznego budżetu. Szczegóły inwestycji, harmonogram i koszty zostaną zaprezentowane przez prezydenta, kiedy propozycja ta zostanie przygotowana, zaakceptowana do realizacji i omówiona z radnymi – tylko taki komunikat w odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy od Joanny Urbaniak, rzecznika prasowego prezydenta Elbląga. Koncepcja ma być przedstawiona w najbliższych tygodniach.
Z projektu budżetu Elbląga na 2022 rok, który został przekazany Radzie Miejskiej, wynika że inwestycja ma w sumie kosztować 50 mln złotych i być realizowana etapami od 2022 aż do 2028 roku. Pierwszy etap – wartości 8 mln złotych – ma być finansowany ze środków miasta.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to ma być zupełnie nowa koncepcja rewitalizacji tego miejsca. Dotychczasowy projekt przygotowany przez firmę z Gliwic, który wygrał prezydencki konkurs, został odłożony na półkę (patrz wizualizacja obok).

Zgodnie z tamtą koncepcją przy ul. Spacerowej miały powstać baseny o łącznej powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych ze zjeżdżalniami, rwącą rzeką, plażą, kompleksem boisk i bulwarami spacerowymi. Wokół miały powstać budynki z szatniami, natryskami, sanitariatami, pomieszczeniami dla pracowników i częścią kasową dla odwiedzających.
Przypomnijmy również, że swój pomysł na zagospodarowanie tego miejsca w 2018 roku zgłosiła grupa mieszkańców. Proponowali, by na terenie po kąpielisku utworzyć zbiornik retencyjny z miejscem do kąpieli. Pomysł nie zyskał wówczas uznania ani prezydenta, ani radnych, którzy odrzucili propozycję zmian w Lokalnym Programie Rewitalizacji.
Ile budżet miasta kosztował ostatecznie projekt firmy z Gliwic? Przy podpisywaniu umowy z projektantem była to kwota 600 tys. zł brutto, ale nie wszystkie punkty umowy w związku z brakiem dofinansowania zostały zrealizowane. Czekamy na odpowiedź z ratusza w tej kwestii.