UWAGA!

O co radni pytają prezydenta?

Promocja miasta, sczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy, opłaty za remonty, których nie było, kto tu jest kłamczuszkiem?... Jednym z ciekawszych punktów każdej sesji Rady Miejskiej są interpelacje i zapytania radnych oraz wnioski. Podobnie było w czwartek (17 grudnia). Oto najciekawsze z nich.

O promocję, której nie ma
      
Radny Witold Strzelec regularnie w tej kadencji domaga się opracowania strategii promocji Elbląga.
       – Chciałbym zapytać Pana Prezydenta, czy w ogóle w tej kadencji Rady powstanie dokument pod nazwą „Strategia promocji miasta Elbląga”? – mówił w czwartek. – Pytam o to od 2007 roku. Kolejne budżety Elbląga pokazują, że nie ma zrozumienia potrzeb promocyjnych miasta. Jest mi przykro, że przez cztery lata takiego dokumentu nie dało się opracować, choć jest bez wątpienia potrzebny. Proszę o odpowiedź, czy powstanie jeszcze w tej kadencji, czy też nie.
      
       Czy będą szczepienia?
      
Radna Elżbieta Gelert, również od dłuższego czasu, postuluje, by miasto znalazło pieniądze na zaszczepienie dziewcząt przeciwko rakowi szyjki macicy (szczepienia te wykonuje się w młodym wieku).
       – Ponownie pytam o te szczepienia – stwierdziła. – Nie widać na to środków w budżecie na rok przyszły, a ja myślę, że należałoby się zastanowić – jeżeli nie stać miasta na objęcie szczepieniami całej populacji dziewczynek, to może warto zacząć od jakichś populacji mniejszych, np. dziewczynek z domów ubogich, z domów dziecka, z rodzin zagrożonych alkoholizmem, a środki na szczepienia przeznaczyć z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi. Jest już mnóstwo dowodów na to, że te szczepienia są skuteczne, pomagają i należałoby się zastanowić, czy nasze miasto również nie powinno przystąpić do takiej szczytnej akcji, wzorem innych miast.
      
       Skarga na ZBK
      
Interpelację dotyczącą lokatorów mieszkań komunalnych złożył radny Jerzy Wilk.
       – Na podstawie indywidualnej sprawy chciałbym poruszyć sprawę ogólniejszą – zaczął. – Podczas pełnionego przeze mnie dyżuru radnego zgłosił się pan – dysponuję jego danymi – który przedstawił mi wypowiedzenie wysokości czynszu, jaki przesłano mu z Zarządu Budynków Komunalnych. W piśmie tym poinformowano najemcę, że z dniem 1 stycznia 2010 r. będzie wprowadzona nowa stawka czynszu z tzw. zwyżką remontową, wyższą o 50 groszy za metr kwadratowy mieszkania. Sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że w budynku, w którym mieszka ten lokator, nie przeprowadzono dotychczas żadnego remontu. Jako podstawę takiej decyzji przywołano uchwałę Rady Miejskiej z 2007 r. w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Elbląga na lata 2007-2011”. Wydaje się, że przywołanie w uzasadnieniu podwyżki tej uchwały Rady Miejskiej jest pewnego rodzaju nadużyciem, ponieważ Rada nie wyrażała nigdy zgody na pobieranie opłat za prace, które nie zostały wykonane.
       I sprawa ogólniejsza: – Proszę też o wyjaśnienie zasadności wprowadzenia tej dodatkowej stawki w stosunku do lokatorów mieszkań komunalnym, podkreślam – lokatorów. Wydaje się, że uzasadnione jest pobieranie tej opłaty od właścicieli mieszkań, natomiast za lokatorów opłatę remontową powinien uiścić właściciel mieszkania, czyli miasto Elbląg.
      
       LOT bez Elbląga
      
Interpelację upominającą urzędników Ratusza, aby – mówiąc delikatnie – nie wprowadzali radnych w błąd, złożył Tomasz Lewandowski.
       – Na ostatnim posiedzeniu Komisji Współpracy Partnerskiej i Promocji Miasta RM padło pytanie dotyczące udziału, a właściwie nieobecności miasta Elbląga w tworzonej Lokalnej Organizacji Turystycznej Subregionu Zalewu Wiślanego – mówił. – Na pytanie, dlaczego Elbląg nie przystąpił do tej organizacji, dostaliśmy odpowiedź z Urzędu Miasta, że Miasto nie otrzymało informacji na temat, że taka organizacja się tworzy. Tymczasem z dokumentów Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu wynika, że taka informacja do Miasta trafiła.
       I tu cytat: „22 czerwca 2009 r. odbyła się konferencja, której uczestnicy zostali poinformowani o inicjatywie utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT). Poproszono też uczestników konferencji o składanie deklaracji przystąpienia do LOT jako członkowie-założyciele. W konferencji tej uczestniczył wiceprezydent miasta Witold Wróblewski oraz pani Irena Derewecka, co potwierdza lista uczestników konferencji.”
       – Elbląg nie przystąpił od tej organizacji – kontynuował Tomasz Lewandowski – i w mojej ocenie jest to decyzja niesłuszna. Chodzi mi jednak także o to, żeby urzędnicy nie wprowadzali nas, radnych w błąd, bo jak wynika z faktów, miasto miało stosowna wiedzę o LOT od 22 czerwca, a więc na pięć miesięcy przed konferencją założycielską.
       Spotkanie założycielskie Lokalnej Organizacji Turystycznej Subregionu Zalewu Wiślanego odbyło się 27 listopada w Elblągu („LOT w Elblągu” ). W gronie członków-założycieli są m.in. przedstawiciele instytucji (hotele, biura turystyczne, stowarzyszenia żeglarskie, pole golfowe) z Braniewa, Pasłęka, Malborka, a także obsługujące Kanał Elbląski. Są też samorządy: starostwa powiatów braniewskiego i elbląskiego, miasta Frombork i Tolkmicko oraz Malbork reprezentowany przez budżetową jednostkę zajmującą się turystyką.
      
       Miasto mecenasem
      
Radny Marek Gliszczyński złożył wniosek: – Trwają obecnie budowy Centrum Logistycznego na Modrzewinie i Ratusza na Starym Mieście, a więc gmachów użyteczności publicznej. Wnioskuję, żeby przyjąć taką zasadę, by przestrzenie publiczne w tych obiektach były dekorowane dziełami elbląskich twórców. Będzie to z jednej strony promocja elbląskich twórców, z drugiej – mecenat miasta nad środowiskami twórczymi Elbląga.
      
       W programie każdej sesji Rady Miejskiej, po rozpatrzeniu wszystkich zaplanowanych na daną sesję uchwał, jest punkt „Odpowiedzi na wnioski interpelacje”, kiedy głos ma Prezydent i jego urzędnicy. Od pewnego czasu jednak elbląską tradycją stało się, że prezydent Henryk Słonina w tym punkcie składa tylko krótkie oświadczenie: „na interpelacje i wnioski odpowiem na piśmie”. I po jakim czasie odpowiada radnemu – autorowi interpelacji. Nie ma jednak zwyczaju, by na następnej sesji radni prezentowali odpowiedź prezydenta całej radzie i publiczności – obserwatorom sesji. Wiele z tych spraw umiera śmiercią naturalną.
      
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • żenada
  • Po pierwsze - promocją miasta powinien kierować profesjonalista, a nie osoba przypadkowa, po drugie - o wiele większe są potrzeby pacjentów aniżeli szczepienia, po trzecie - interpelacja na temat udziału miasta w jakiejś pseudoorganizacji jest banalna. To są wszystko tematy zastępcze, by się nie narazić, a jednak istnieć. No i za co my, podatnicy, płacimy, za takie chaotyczne próby działania. .A prezydent nie jest zbyt błyskotliwy, trudno więc wiele od niego oczekiwać.
  • Nie ujmując nic Panu redaktorowi, zauważyłem krytykę nie tylko Radnych ale także Prezydenta. OK Prawo prasowe zezwala na krytykę, ale zawód dziennikarza obliguje reportera do obiektywizmu czego w tym artykule nie widzę. Szkoda tylko, że Pan redaktor nie napisał podsumowując "Gdyby w mieście rządził Elbląski Komitet Obywatelski nie byłoby tych problemów, a Elbląg byłby miastem miodem i mlekiem płynącym"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    TW BOLEK(2009-12-18)
  • od-zawsze na UM_Elastych posiadówach tak jest, ale żadne media-Ele dotychczas nie relacjonowały tego zbytnio. .nio ale prócz tradycyjnego rwelowskiego sarkazmu dorzucę szczere zadowolenie, że choć dopiero z okazji wyściguSzczurów, ale dobrze, że w końcu portel o takich sprawach pisze; )
  • Wowka Cholera naprawdę idzie ocieplenie klimatu, niedźwiedzie i świstaki jeszcze biegają po górach, a u nas rajcy miejscy przebudzili się z chocholego tańca i marazmu oraz beznadziei. Z werwą iście wiosenną przystąpili do działania. Widać nawet, że przysłowiowe obrażenie oblężonej twierdzy mija. To dobry znak tylko czy to symptom nadchodzenia normalności czy zbliżania się roku wyborczego?! Wszak teraz trzeba trzy lata spania nadrobić oczywiście nie wszyscy, lecz zdecydowana większość na pewno! Jest szansa, że przy uchwalaniu budżetu może być ciekawie! Ba okazać się może, że mędrcy nasi wcale nie są bezradni jak się okaże, że widmo utraty intratnego stanowiska i prestiżowego pozycji społecznej mogą utracić to grozi nam może prawdziwa powtórka z pod Grunwaldu w murach UM. Jak najbardziej zgadzam się z Fama co do LOTu.
  • Wieloletniradny Wilk powinien już wiedzieć że fundusz remontowy budynku płaci się aby zebrać pieniądze na PRZYSZŁE remonty budynków. Mała składka małe remonty, do tej pory niewiele się płaciło i jeszcze mniej robiło. Chyba czas to zmienić. Z kolei radny Lewandowski powinien przestać zajmować się tematami zastępczymi, jak pisze Fama, ja określił bym to dosadniej, jako mrzonki i pierdoły. Jeżeli radny Lewandowski chce aby Elbląg żył z turystyki to myślę że temu Panu powinniśmy w najbliższych wyborach podziękować. Kreowanie w ostatnich latach Elbląga jako ośrodka turystycznego przynosi opłakane efekty. Elbląg to miasto przemysłowe i ten kierunek rozwoju należy otoczyć szczególna troską, a nie forsować śmieszne tematy swoich kolegów partyjnych, takie jak LOT. "Za niemca" turystykę robiło się w Krynicy Morskiej a produkcję przemysłową, zaawansowaną technologicznie, w Elblagu. Myślę że ten pożądek rzeczy byłby lepszy dla Elbląga.
  • TW Bolek zauważyłem, że jesteś zapętlony myślami schizofrenika o zdolnosciach smobójczych. Czyżby partnerka przestała tobie dawać? Weż gumowy młotek i opukaj się!
  • LOT bez Elbląga to kompromitacja !!!!
  • jeszcze chyba nigdy nie pracowało tyle osób w promocji i co ?
  • Panie radny Wilk, po takiej interpelacji i Pana interpretacji stwierdzam stanowczo, że nie nadaje się Pan na kandydata na Prezydenta Elbląga. W socjalizm i Robin Hooda to można się było bawić kiedyś a nie teraz. Niech mi Pan wytłumaczy czym się różni "lokator" od "właściciela mieszkania", skoro razem mieszkają i eksploatują budynek. Przecież "właściciel Elbląg" nie będzie brał pieniędzy na ten cel z uprawy buraków tylko z wynajmu mieszkań. Pomijam kwestię zasadności wprowadzenia tej opłaty i sytuację materialną mieszkańców. Od tego są inne instrumenty.
  • Co do LOT-u zgadzam się z Famą i Wowką. Wchodzić powinny podmioty gospodarcze a nie miasto. Miasto może być inicjatorem powstania ale nie udziłowcem. Popieram za to Panią Gelert - zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
  • WojŁawrynowicz ". .. Parafrazując Katona Starszego Cenzora, ,. .. POZA TYM UWAŻAM, ŻE TRUSO NALEŻY ZBUDOWAĆ”
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2009-12-18)
Reklama