UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • cośmy zrobili? odbudowaliśmy Elbląg zniszczony prawie całkowicie!
  • Pan dr R. Tomczyk - z całym szacunkiem dla jego dorobku literackiego - w wielu miejscach - delikatnie mówiąc "mija się z prawdą". Hermann Balk (bez "von") był Mistrzem Krajowym Zakonu Krzyżackiego w Prusach i uznawany m. in. za założyciela Kwidzyna i Elbląga. Fontanna na Placu Słowiańskim zwana była kiedyś "Fontanną Srebrnego" (Silberbrunnen), ponieważ wybudowana została w 1908 r. z inicjatywy Friedricha Silber'a (Silber = Srebrny) i kupca Emila Lehmann'a. W l. 30.XX w. zwana była też "Fontanną Hermanna Balka" (Der Hermann Balk Brunnen), ponieważ wieńczył ją kamienny posąg Hermanna Balka, wspartego (oburącz) na tarczy z mieczem. Wspomniane nazwiska obu inicjatorów budowy fontanny znalazły się później na jej dolnej części ("Friedrich Silber i Emil Lehmann dedykują tę fontannę ojczystemu miastu Elblągowi"). Fontanna wykonana była z piaskowca przez artystę rzeźbiarza Magnussen'a. Miała m. in. pięć owalnych stopni (schodów), a duża misa na wodę spoczywała na trzech delfinach. W środku misy był cokół (stopień) na który stał Hermann Balk. Z czterech punktów tego stopnia (głowy niedźwiedzi (?) tryskała woda. Głowę, szyję i ramiona Hermanna Balka okrywała kolczuga, tkana z drutu, a głowę nakrywał hełm. Metalowe rękawice, skrywały "mocne ręce" Hermanna Balka, który na ramionach miał zarzucony płaszcz z czarnym krzyżem - symbolem Zakonu Krzyżackiego. W latach powojennych fontanna została wydatnie zmniejszona i przebudowana przez inż. arch. Leńca z Krakowa.
  • Ktoś napisał: "gdzie godność i duma Polaka !" A może przez tą godność i dumę pojmowaną źle, przez całą naszą historię dostajemy łupnia od sąsiadów. Nie potrafimy żyć w zgodzie, jesteśmy zawistni, nienawidzimy gdy sąsiadowi jest lepiej, absolutnie nie szanujemy cudzej pracy. Marzymy aby nas szanowano, ciekawe.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Polak z Polski(2008-09-06)
  • Przykro słyszeć, że dr. Tomczyk powtarza znane półprawdy i nieprawdy o "der Deutsche Orden", czyli Zakonie Niemieckim. Pisownia "Krzyżak" jest niezgodna z faktami i żaden przewodnik po Zamku Malborskim nie powie po niemiecku "Kreuzritter" (Krzyżak), czy Kreuzfahrer, powie ewentualnie Rittersorden. Pojęcie "Krzyżak" weszło do użycia praktycznie dzięki H. Sienkiewiczowi, który napisał bajkę-epopeję o Zakonie Niemieckim i stworzył tym samym "czarną legendę o tzw. "Krzyżakach"), która w 90% nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną. Ten fałsz historyczny powielił klikadziesiąt lat później polski reżyser - żydowskiego pochodzenia Aleksander Ford. Tzw. "Krzyżacy" przynieśli na ten dziki teren wysoką kulturę z Zachodu, z Bliskiego Wschodu itd. Lokowali miasta i wsie, budowali zamki, wprowadzili system podatkowy itp. etc. Wybudowali m. in. Kanał Dobrzycki łaczący jez. Ewingi z Jeziorakiem i Kanaf Krafulski (Kraffohlsdorfer Kanal), który ma lekką ręką nazwaliśmy po 1945 r. Kanałem Jagiellońskim.
  • Zimą 1234/35 Kanrad Mazowiecki, Henryk Sandomierski i inni Piastowie stworzyli z "Krzyżakami" koalicję i pokonali niedaleko Elbląga - nad Dzierzgonią - pogańskich Prusów. W Wielkim Refektarzu na Zamku w Malborku znajduje się ścienne malowidło z tej bitwy. Ślady po tzw. "Krzyżakach" są do dzisiaj - zwłaszcza na naszym terenie, a Malbork bez Zamku wyglądałby dzisiaj tak jak Nowy Staw. "Czarną legendę Krzyżaków" wykorzystywali naziści po 1933 r. do straszenia Polaków, a w okresie PRL - "towarzsze szmaciaki" jako oręż w walce z "odwetowcami z Bonn". Szkodą, że te zgrane "nuty" trąca dzisiaj zacny R. Tomczyk.
  • Szkoda, że tak wiele osób cierpi jeszcze na "kompleks Danuśki" i jedyne co wie o Krzyżakach to tyle co z fikcyjnej powieści Sienkiewicza tudzież propagandowego filmu antyfaszystowsko-antykrzyżackeigo pt. "Krzyzacy" :( Cała nadzieje w nowym pokoleniu. Pokolenie PRL-u miało od małego zaszczepianą nienawiść do Krzyżaków, w telewizji, w szkołach i oto mamy efekt - to jest te 10%, które jest przeciw w sondzie dotyczącej odbudowy pomnika Balka :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Anubis(2008-09-06)
  • dajcie sobie spokój z Krzyżakami, nie chcemy Von Balka w Elblągu, mieście zbudowanym od nowa przez Polaków
  • No tak. Najlepiej przyjmijmy tak jak ci zakompleksieni pseudopatrioci, że miasto postało w 1945 roku. Nie było kohoś takiego jak Schichau, nie było pięknych kamienic, nie było Piekarczyka. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Anubis(2008-09-06)
  • jezeli elblazanie chca tego pomnika to dlaczego nie ale cos mi sie wydaje ze nie bda sie na niego tak wszyscy rzucac jak na Piekarczyka ze zdjeciami. .. lv
  • Niekoniecznie. przecież byłby to bądź co bądź ewenement na skalę kraju i wyraz tego, że przynajmniej Polacy mieszkający w Elblągu wyzbyli się kompleksów i głupiej nienawiści. Poza tym skoro mieszkańcom nie przeszkadza pomnik ku czci gwałcicieli. .tfu. .. przepraszam ku czci Armii Czerwonej, która niosła zagładę, grabieże i gwałty gdziekolwiek się nie pojawiła, armii, która zniszczyła nasze miasto wraz z jego najstarszą częścią to dlaczego mielibyśmy mieć coś przeciwko człowiekowi, który zapoczątkował budowę naszego grodu? :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Anubis(2008-09-07)
  • W tym miejscu powinien stać pomnik powstańca listopadowego-wydaje się że taka inicjatywa pogodziła by wszystkich. Piękny, z kamienia, coś na kształt pomnika Sobieskiego w Gdańsku ot co :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Namolny(2008-09-07)
  • tacy durni szkopofile jak autor jeszcze by postawili pomnik Hitlerowi w Elblągu zero poczucia odpowiedzialnosci i patriotyzmu, podlizywanie sie szkopom "to se ne vrati" niemcy tu nie wrócą i przestancie ich tak gloryfikowac wystarczy ze śłoneczko Peru im w dupe włazi bez mydełka Pan autorze nie musi. Nie chcemy szkopskich pomników lepiej w tym miejscu postawcie Połsudskiego
Reklama