UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • WojŁawrynowicz Panie Marku jak ładnie brzmi to, co pan napisał. Wiele pańskich tez było by prawdziwych gdyby, okręgi były jednomandatowe i partie niebyły dotowane z budżetu państwa. Przy tej ordynacji na poziomie miast wielkości Elbląga bezpartyjni kandydaci nie maja szans w starciu z partiami. A dobór list partyjnych nie do końca jest taki jak pan pisze. Na ogół na czele listy, (czyli mając największe szanse, znajdują się kandydaci silni partyjnie a nie obywatelsko - oczywiście są wyjątki) Stąd bierze się niestety tak słaba rada. Pisze pan:, „ … że praca w radzie jest stabilna, pozbawiona agresji i awantur politycznych, że potrafimy się porozumieć” To znaczy, że wszystko jest dobrze i miasto jest rządzone dobrze, czyli nie mamy, po co głosować na opozycje, czyli na pana. Bo gdyby zapadały złe decyzje to wy radni opozycji powinniście głośno przeciw nim protestować i nas obywateli o tym informować. Panie Marku serdecznie pana pozdrawiam, bo za wiele rzeczy pana szanuje. Acz z tym, co pan pisze w większości się nie zgadzam. Bo wybory do samorządu nie maja być przeniesioną z poziomu krajowego wojną miedzy zwolennikami PiS, PO czy SLD, a wyborem najlepszych ludzi do Rady- bez względu na szyld partyjny.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2010-11-03)
  • chciałoby się pozarządowo i rządowo działać, ale nie da się i tak być nie powinno !!
  • Jestem członkiem założycielem Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. Nie jestem przeciwniczką partii politycznych – bez nich nie istnieje życie polityczne, ale uważam, że w samorządach powinni być przedstawiciele środowisk społecznych, nie związanych z żadną partią. To przekonanie wynika z moich doświadczeń w pracy społecznej w organizacjach pozarządowych. Wielokrotnie próbowałam z grupą zainteresowanych „ pozarządowców” zainteresować radnych różnymi problemami społecznymi, zapraszaliśmy radnych do współpracy przy tworzeniu programów społecznych – bezskutecznie. Wnioski zgłaszane do Rady Miejskiej były ignorowane. Radni nie zgodzili się (dlaczego?!) na przyjęcie Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Jest dla mnie oczywiste, że nieobecność w Radzie Miasta osób spoza układów partyjnych powoduje, że obywatele nie mają żadnego wpływu na zarządzanie miastem i prawo lokalne. To nie znaczy, że wykluczam z samorządów partie – z całym szacunkiem dla wszystkich dobrze spełniających swoje obowiązki radnych, uważam, że oprócz klubów partyjnych musi być także grupa radnych bezpartyjnych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Teresa Bocheńska(2010-11-03)
  • Pani Tereso, ma Pani rację. Politykierzy ewykorzystują społeczeństwo TYLKO co 4 lata, w czasie wyborów. Za chwile pewnie "wykorzystają " nas 21 listopada, a potem spróbuja "wykorzystać w przyszłym roku w okolicach miesiąca maj 2011,kiedy to MY będziemy wybierać nową ekipę sejmy, by Oni znowu "mieli w d. .. pie " szarego Obywatela. Dośc NIECH NARÓD POWSTANIE I OBUDZI SIĘ ZE SNU. Bo politykiem, posłem, radnym, prezydentem sie bywa, a CZLOWIEKIEM SIĘ JEST ZAWSZE !
  • Pani Tereso, ma Pani rację. Politykierzy ewykorzystują społeczeństwo TYLKO co 4 lata, w czasie wyborów. Za chwile pewnie "wykorzystają " nas 21 listopada, a potem spróbuja "wykorzystać w przyszłym roku w okolicach miesiąca maj 2011,kiedy to MY będziemy wybierać nową ekipę sejmy, by Oni znowu "mieli w d. .. pie " szarego Obywatela. Dośc NIECH NARÓD POWSTANIE I OBUDZI SIĘ ZE SNU. Bo politykiem, posłem, radnym, prezydentem sie bywa, a CZLOWIEKIEM SIĘ JEST ZAWSZE !
  • Można dyskutować z wyrażoną przez Pana MP, że AJ wprowadza w błąd mieszkańców przypisując Radzie wyolbrzymione kompetencje a Prezydent jest głównym kreatorem rozwoju miasta. W suchych zapisach ustawy na pewno stanowisko o sile i wiodącej roli Prezydenta nie znajdzie uzasadnienia. Główne ustawowe kompetencje Prezydenta : wykonuje uchwały Rady Miasta i zadania Miasta określone przepisami, kieruje sprawami Miasta jako Kierownik Urzędu wykonuje uprawnienia zwierzchnika w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników miejskich jednostek organizacyjnych. Główne kompetencje RM. Organem stanowiącym i kontrolnym Miasta jest RM. Rada kontroluje działalność Prezydenta, miejskich jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych, w tym celu powołuje komisję rewizyjną. Do RM należą również sprawy: uchwalanie Statutu, uchwalanie budżetu Miasta, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu, uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uchwalanie programów gospodarczych, podejmowanie uchwał w sprawach podatków, podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych Miasta. I wiele innych spraw. Czerwony
  • To, że Prezydent jest niepodzielnym władcą wynika ze słabości RM a nie zapisów ustaw. Pan MP broniąc RM przedstawiając Prezydenta jako „ głównego kreatora rozwoju” rozgrzesza poniekąd Radnych i uwalnia od odpowiedzialności czy współudziału w rządzeniu miastem przez ostatnie lata. Problem tkwi gdzie indziej. Nie w Prezydencie. W wiedzy i fachowość Radnych. RM składająca się z nauczycieli, muzyków czy instruktorów tańca to rzeczywiście woda na młyn każdego Prezydenta i taka RM będzie zawsze uzależniona od woli Prezydenta. Bycie Radnym to trudna sprawa. Z jednej strony okręg, dzielnica i różne sprawy mieszkańców Z drugiej jednak strony tych 26 gości musi znać się na poważnych sprawach choćby dlatego, żeby nie pełnić w RM funkcji marionetki. Jakoś nie widzę instruktora tańca towarzyskiego opiniującego budżet czy plan zagospodarowania przestrzennego i wyrażającego swoje fachowe opinie. Fachowość radnych i wiedza gwarancją silnej RM wykorzystującej swoje prawne możliwości w zakresie kontroli działań Prezydenta i wpływu na rozwój miasta. Czerwony
  • W opinii nie uwzględniłem uczciwości prywaty itd. Ale zaznaczę jeszcze tylko jedno. Jeżeli RM ustawowo jest organem kontrolnym w odniesieniu do działań Prezydenta to z natury rzeczy kontrolujący musi być lepiej przygotowany merytorycznie niż kontrolowany. W odwrotnym przypadku mamy do czynienia z farsą. I tak być może wygląda działanie RM w tym obszarze. Czerwony
  • Czerwony: rada miasta w Elblągu liczy 25 radnych :-(
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    błąd(2010-11-03)
  • Strzelec pracował za dwóch. Czerwony
  • do czerwonego. statut rady jest tylko uchwałą porządkującą. co do meritum to absolutnie zgadzam się z tobą że o jakości rady stanowią jej radni, czyli ich merytoryczne przygotowanie do pełnienia tej funkcji. słaba rada i słaby prezydent tak wygląda sytuacja kilku ostatnich kadencji.
  • Czerwony czemu nie lubisz instruktora tańca. Czyżby ukryty podtekst?
Reklama