
- W Elblągu powstaje mapa barier architektonicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. W pracach nad interaktywną mapą biorą udział osoby z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele elbląskich seniorów, czyli grupy, które najbardziej dotyka brak dostępności w przestrzeni publicznej - informuje Urząd Miejski.
Jednym z elementów prowadzonych działań są cykliczne spacery (2 razy w miesiącu przez rok), odbywające się w poszczególnych częściach Elbląga. Uczestniczą w nich przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wraz z urzędnikami oceniają dostępność przestrzeni publicznej.
- Za nami drugi ze spacerów. Po obszarze Starego Miasta nadszedł czas na analizę barier architektonicznych w kwartale ograniczonym ulicami: Rycerska, Pocztowa, Armii Krajowej, Hetmańska i Tysiąclecia. Wynikiem spacerów będzie stworzenie mapy barier architektonicznych różnego kalibru, które będą w miarę posiadanych środków finansowych sukcesywnie likwidowane, poprawiając w ten sposób dostępność przestrzeni miejskiej. Mapa ma na celu zidentyfikowanie oraz udokumentowanie utrudnień w przestrzeni publicznej, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się osobom ze szczególnymi potrzebami, a przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym, czy rodzinom z wózkami. Stworzenie takiej mapy i eliminacja barier w przestrzeni publicznej, to jeden z kluczowych punktów kontraktu, który prezydent Elbląga Michał Missan zawarł z mieszkankami i mieszkańcami - informuje UM w Elblągu.
W dotychczasowych spacerach udział wzięli seniorzy z Elbląskiej Rady Seniorów, osoby z Polskiego Związku Niewidomych oraz osoby ze szczególnymi potrzebami, jak np. Szymon Hak z Integracyjnego Klubu Sportowego Atak poruszający się na wózku inwalidzkim.