W środę (13 marca) rano stężenie pyłów drobnych w powietrzu w Elblągu przekroczyło normę o 112 procent. To największe przekroczenia od ponad miesiąca. Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci.
Pyły oznaczone PM 2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2,5 mikrometra. - Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Jest on bardzo drobny i w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu - czytamy na stronie airly.org.pl.
To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny między innymi za nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.
13 marca w Elblągu stacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zlokalizowana przy ul. Bażyńskiego 6, zanotowała stężenie pyłów PM2.5 o wartości 53 mikrogramów na metr sześcienny.
- Takie zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci. Może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie, skrócenie lub rozłożenie w czasie aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego – czytamy na stronie www.powietrze.gios.gov.pl.
Zapytaliśmy biuro prasowe ratusza, jakie działania władze miasta podjęły w tej sprawie, by na przykład ostrzec mieszkańców przed smogiem. - Zarządzanie Kryzysowe nie monitoruje jakości powietrza w Elblągu. MCZK posiada jedynie obowiązującą procedurę ostrzegania społeczeństwa na podstawie prognoz uzyskanych z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynikających z uchwał sejmiku wojewódzkiego. Zadanie do realizacji dla Zarządzania Kryzysowego to „zapewnienie przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego oraz współpraca z podmiotami realizującymi monitoring środowiska (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska). Zarządzanie kryzysowe „zapewnia realizację całodobowego alarmowania członków gminnego zespołu zarządzania kryzysowego, a w sytuacjach kryzysowych zapewnia całodobowy dyżuru w celu zapewnienia przepływu informacji oraz dokumentowania prowadzonych czynności - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
W przypadku wcześniejszego prognozowania zanieczyszczeń atmosfery do zadań MCZK należy przekazanie informacji mieszkańcom oraz do gminnych jednostek zarządzania kryzysowego o wystąpieniu ryzyka lub wystąpieniu przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu. - Obecnie nie otrzymaliśmy informacji o przekroczeniu norm zanieczyszczenia od Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego ani WIOŚ oraz prognozy tego typu zdarzeń - dodaje Łukasz Mierzejewski.
Po godz. 12 pyły PM 2.5 przekraczały normę o 84 procent. Aktualne poziomy możesz śledzić tutaj.