
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu pod koniec lutego było zarejestrowanych 2774 elblążan. Stopa bezrobocia wynosiła 7,2 proc. Dla osób poszukujących pracy z Elbląga i okolic w Hali Sportowo – Widowiskowej zorganizowano 30. Targi Pracy. Zobacz zdjęcia.
- Sytuacja na elbląskim rynku pracy od dwóch lat niewiele się zmienia. Od marca kolejnego roku notujemy spadek bezrobocia, którego wysokość utrzymuje się praktycznie do końca roku. Okres od grudnia do lutego to miesiące, kiedy kończą się umowy czasowe – mówiła Iwona Radej, dyrektor elbląskiego Powiatowego Urzędu Pracy. - W lutym stopa bezrobocia wyniosła 7,2 proc. Zakładam, że od marca będzie się ona systematycznie zmniejszać Tym bardziej, że Urząd Pracy dysponuje dużymi środkami przeznaczonymi na aktywizację lokalnego rynku pracy.
Na Targach wystawiło się 40 pracodawców. Na osoby poszukujące pracy czekało około 840 ofert. Do tego dwa Powiatowe Urzędy Pracy (z Braniewa i Nowego Dworu Gdańskiego), dwie agencje pośrednictwa zatrudnienia, jednostki szkoleniowe z ofertami szkolenia, elbląskie uczelnie wyższe, inne instytucje, organizacje pozarządowe.
- W Ochotniczych Hufcach Pracy pracujemy z młodzieżą od 15 do 25 roku życia. Są to osoby niepełnoletnie, które jeszcze w trakcie szkoły mogą podejmować pierwsze kroki na rynku pracy - mówiła Iwona Klim, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu. - Młodzież jest zainteresowana szukaniem pracy. Poza takimi wydarzeniami jak Targi Pracy, posiadamy punkty konsultacyjno – informacyjne w elbląskich szkołach ponadpodstawowych. Młodzież może się przekonać, jakie oferty pracy posiada OHP dla młodych ludzi. Bardzo często, zwłaszcza w okresie od maja, kiedy zbliża się czas ukończenia szkoły, młodzież chce poszukać dla siebie alternatywy. Jest ogromne zainteresowanie ofertami pracy i pracą przez młodych ludzi.
Kto znajdzie zatrudnienie?
Asystent sędziego (umowa o pracę na czas określony, wynagrodzenie 7,5 tys. miesięcznie, konieczne wykształcenie prawnicze), operator CNC (5 osiowe; umowa na czas próbny, wynagrodzenie: 6,5 tys. zł miesięcznie), elektromonter (umowa na czas określony, wynagrodzenie – 5 – 7 tys. zł). To tylko niektóre oferty pracy, które znaleźliśmy na Targach.
Elbląski PKS szuka kierowców z kategorią D, mechaników samochodowych, wulkanizatora, lakiernika, elektromechanika.
- Dobrych, rzetelnych ludzi ciężko znaleźć – mówi Przemysław Gnyp, kierownik dworca autobusowego w Elblągu.
- Muszą mieć doświadczenie. Liczymy na to, że ktoś się pojawi, kto będzie miał wiedzę i doświadczenie i będzie chciał u nas pracować – dodaje Henryk Morawiak, kierownik stacji obsługi PKS.
Na kolejnym stoisku na potencjalnych pracowników czekają pracownicy jednej z elbląskich firm meblowych.
- Szukamy pracowników do działów produkcyjnego, administracyjnego, handlowego, do magazynu. Zarówno specjalistów, jak i pracowników pomocniczych - mówi Sylwia Jastrzębska z firmy Laymann. - Znaleźć pracownika to ciężkie zadanie. Ludzie mają różne kwalifikacje.
- Mamy ponad 840 ofert pracy. Myślę, że jest w czym wybierać. Generalnie reprezentowane są wszystkie branże, które funkcjonują na naszym lokalnym rynku pracy. Zaczynając od branży meblarskiej, po budownictwo, gastronomię, mechanikę – uzupełnia Iwona Radej. - Pracodawcy szukają kierowców, psychologów, fizjoterapeutów, nauczycieli zawodu, pracowników gospodarczych.