UWAGA!

----
„Walka o przedterminowe wykonanie planu” (Głos z przeszłości, odc. 10)

„Walka o przedterminowe wykonanie planu” (Głos z przeszłości, odc. 10)

2021-09-26 08:00

- Pogłębienie zasad planowości pracy w spółdzielni, walka o przedterminowe wykonanie planu, maksymalne oszczędności, wszechstronny rozwój współzawodnictwa, wszystko to wymaga dalszych konsekwentnych wysiłków i wzmożonej czujności – pisano w prasie o spółdzielczości elbląskiej 70 lat temu.

Jak Zamech inspirował artystów. Grafiki Haliny Różewicz-Książkiewicz

Jak Zamech inspirował artystów. Grafiki Haliny Różewicz-Książkiewicz

2021-09-25 14:00

Zamech dawał mieszkańcom Elbląga pracę, oferował możliwości rozwoju i awansu, zapewniał opiekę zdrowotną oraz rozrywkę. Był również natchnieniem artystycznym. W roku 1965 oraz 1967 zaprosił w swoje mury artystów, którym udostępnił materiał twórczy, narzędzia i fachowy personel, w efekcie czego powstały znane w całym kraju formy przestrzenne. Dziś opowiemy, jak Zamech zainspirował Halinę Różewicz-Książkiewicz - znaną i cenioną elbląską artystkę-malarkę, która na przełomie lat 60. i 70. XX w. poświęciła mu cykl swoich grafik.

Dawno temu w Elblągu… odbył się koncert w lazarecie

Dawno temu w Elblągu… odbył się koncert w lazarecie

2021-09-25 07:00

W niedzielę, 20 września w rezerwowym lazarecie odbył się drugi wieczorek muzyczny dla rannych żołnierzy. Wystąpili w nim soliści występujący podczas koncertów organizowanych przez Czerwony Krzyż: dyrektor muzyczny Rasenberger, panna Meta Steinbrück, panna Marta Kolloff i Paul Runde. […] Zgromadzona publiczność mogła chociaż przez tę krótką godzinę zapomnieć o wojnie - informowała elbląska prasa we wrześniu 1914 r. O czym jeszcze pisała?

"Względy higieniczne nakazują stosowanie osłon" (Głos z przeszłości, odc. 9)

"Względy higieniczne nakazują stosowanie osłon" (Głos z przeszłości, odc. 9)

2021-09-19 08:00

- „Chorzy”, zwolnieni na kilka dni z zajęć w fabryce, w tym samym czasie przesiadują w kinach lub innych miejscach rozrywkowych - pisała prasa o problemach elbląskiego przemysłu w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu… zamknięto pływalnię

Dawno temu w Elblągu… zamknięto pływalnię

2021-09-18 07:00

- Pan Frankenberg, właściciel Niemieckiej Pływalni, był zmuszony, jak udało nam się ustalić, dziś o godz. 15 zamknąć pływalnię, ponieważ magistrat nie dostarczył mu węgla. Również żadna tutejsza firma nie była w stanie przekazać panu Frankenberg kilku cetnarów węgla - pisała elbląska prasa w 1914 r.

„Nie narażać ludzi pracy na stratę czasu” (Głos z przeszłości, odc. 8)

„Nie narażać ludzi pracy na stratę czasu” (Głos z przeszłości, odc. 8)

2021-09-12 08:00

- W roku ub. w Elblągu odremontowano wiele domów mieszkalnych, które oddano do użytku ludziom pracy lub instytucjom użyteczności publicznej. Mieszkańcy nowych domów zbyt mało jednak wykazują troski o oddane do ich użytku obiekty – pisała prasa o Elblągu w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu. Dzieci robiły wiele hałasu

Dawno temu w Elblągu. Dzieci robiły wiele hałasu

2021-09-11 07:00

W tych trudnych czasach, w których każdy ma swoje problemy, a w Elblągu dzieje się więcej niż to bywało wcześniej, rodzice powinni zwrócić uwagę na to, by ich dzieci nie wychodziły tłumnie na ulicę. W grupach po 20-30 dzieci w każdym wieku, od 2 do 14 roku życia, można zobaczyć je na ulicach, jak robią wiele hałasu i wystawiają na próbę nerwy dorosłych - informowała elbląska prasa we wrześniu 1914 roku.

„Takim postępowaniem chłopi są oburzeni” (Głos z przeszłości, odc. 7)

„Takim postępowaniem chłopi są oburzeni” (Głos z przeszłości, odc. 7)

2021-09-05 08:00

- Pozostałe bez opieki maszyny, pod wpływem działań atmosferycznych ulegają dalszemu niszczeniu, mimo że po niedużym remoncie mogłyby być wykorzystane. Czas, aby ktoś się tym zainteresował! - pisała prasa o sprzęcie rolniczym zalegającym na Grunwaldzkiej w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu...Uciekinierzy koczowali na łąkach

Dawno temu w Elblągu...Uciekinierzy koczowali na łąkach

2021-09-04 08:00

Smutny obrazek prezentował się dziś z rana przy rzece Nogat. Setki wypędzonych ze swoich domów w Prusach Wschodnich bezradnych rodzin z dziećmi koczowało na mokrych i zimnych żuławskich łąkach. Ludzie narzekali, że pasterze wielkich stad bydła nie pozwalają na to, by krowy były dojone, mimo że zwierzęta z bólu nie mogą się poruszać, bo wymiona są nabrzmiałe od zgromadzonego mleka i nie mogą jeść - pisała elbląska prasa we wrześniu 1914 roku.

Odznaczeni za opozycyjną kartę

Odznaczeni za opozycyjną kartę

2021-09-01 18:40

Ksiądz Leszek Kuczyński i Barbara Kurek zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.

„Kioski muszą być otwarte w ustalonych godzinach” (Głos z przeszłości, odc. 6)

„Kioski muszą być otwarte w ustalonych godzinach” (Głos z przeszłości, odc. 6)

2021-08-29 08:00

- Z nadejściem fali mrozów właściciele prywatnych kiosków w Elblągu zamykają je często przed ustalonym terminem, co utrudnia ludności zakup czasopism, papierosów i zapałek – pisała prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... rosyjscy więźniowie na dworcu

Dawno temu w Elblągu... rosyjscy więźniowie na dworcu

2021-08-28 07:00

Wczoraj wieczorem po godz. 22 przez nasz dworzec przejeżdżał transport z rosyjskimi więźniami. Dziś do Elbląga przybyło ich ponad tysiąc i zjadło posiłek na naszym dworcu - informowała elbląska prasa w sierpniu 1914 roku. O czym jeszcze pisała?

Śrutownik od Komnicka

Śrutownik od Komnicka

2021-08-23 10:21

Do Elbląga trafił ponad 100-letni śrutownik, wyprodukowany przez zakłady Franza Komnicka. - Pierwszy eksponat do Elbląskiego Muzeum Techniki uważam za zdobyty – pisze Dariusz Babojć, który od lat szuka urządzeń i maszyn wyprodukowanych w przedwojennym Elblągu.

„Szczury zaczynają wizytować piwnice” (Głos z przeszłości, odc. 5)

„Szczury zaczynają wizytować piwnice” (Głos z przeszłości, odc. 5)

2021-08-22 08:00

- Mieszkańcy kolonii robotniczych przy ulicach Grottgera, Morszyńskiej, Grunwaldzkiej i przyległych zmuszeni są chodzić do najbliższego sklepu rzeźniczego ok. 2 km, co stwarza poważne kłopoty – tak pisała prasa o problemach elblążan w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... nie bano się cholery

Dawno temu w Elblągu... nie bano się cholery

2021-08-21 07:00

- Ponieważ wszystkie sale Resursy Humanistas zostały przeznaczone na cele lazaretu, nowi członkowie maja tam od dziś zakaz wstępu. Ogród jest nadal do dyspozycji członków resursy z wyjątkiem odgrodzonych części. Wejść można do niego od ulicy Pffeferstraße, pozostałe wejścia od ulic Gołębiej - pisała elbląska prasa w sierpniu 1914 r.

"Zbyt duże zagęszczenie w klasach odbija się niekorzystnie na pracy szkolnej" (Głos z przeszłości, odc. 4)

"Zbyt duże zagęszczenie w klasach odbija się niekorzystnie na pracy szkolnej" (Głos z przeszłości, odc. 4)

2021-08-15 08:00

"Pilna jest sprawa właściwej opieki lekarskiej i higienicznej nad dziećmi. Należy zwiększyć ilość etatów higienistek szkolnych. Młodzież szkolna powinna otrzymywać większą opiekę ze strony Ośrodków Zdrowia" – pisała prasa o elbląskim szkolnictwie w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... wieści z frontu

Dawno temu w Elblągu... wieści z frontu

2021-08-14 07:00

Kupiec Dyck, który odbywa w tutejszym areszcie karę z powodu fałszerstw weksli, na swój wniosek za dobre sprawowanie został zwolniony z więzienia, aby potem jako dobrowolny ochotnik wziąć udział w działaniach wojennych - informowała elbląska prasa we wrześniu 1914 roku.

„Basen slipowy został całkowicie zabezpieczony przed powodzią” (Głos z przeszłości, odc. 3)

„Basen slipowy został całkowicie zabezpieczony przed powodzią” (Głos z przeszłości, odc. 3)

2021-08-08 08:00

„W okresie poprzednich powodzi na terenie Elbląga woda zalewała basen slipowy, wyrządzając tam poważne straty. Pracownicy oddziału technicznego GUM w Elblągu, pragnąc uczcić 70-lecie urodzin tow. Stalina, postanowili wykonać wał ochronny wzdłuż basenu” – pisała elbląska prasa w 1950 r.

Dawno temu w Elblągu... Napaść na Moście Wysokim

Dawno temu w Elblągu... Napaść na Moście Wysokim

2021-08-07 07:00

Gdy wczoraj wieczorem w godz. 21-22 rządowy sekretarz budowlany I. wracał do swojego znajdującego się przy ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Straße) mieszkania, na Moście Wysokim został zaatakowany przez pewnego rzezimieszka. Otrzymał tak mocny cios w twarz, że upadł na ziemię, a brutal zaczął go kopać. Gdy stanął na nogi, podszedł drugi mężczyzna, który również rzucił się na niego. Gdy na miejscu pojawiła się policja, dwaj brutale zdążyli się już oddalić. Jeden na swoim rowerze. Zostali jednak zaraz złapani i doprowadzeni na policję. Pan I. doznał poważnych obrażeń głowy tak, że musiał udać się jeszcze wczorajszego wieczora do lekarza - pisała elbląska prasa w sierpniu 1914 r.

"Świetlice mogą zlikwidować zgubne wpływy karczmy" (Głos z przeszłości, odc. 2)

"Świetlice mogą zlikwidować zgubne wpływy karczmy" (Głos z przeszłości, odc. 2)

2021-08-01 08:00

"Wielu jeszcze robotników nie rozumie korzyści, jakie daje przeczytanie książki czy kilkugodzinny pobyt w świetlicy przy kulturalnej rozrywce. Za braki w pracy świetlicowej winę ponoszą głównie świetlicowi" - pisała prasa o elbląskich świetlicach w 1950 r.

Reklama