- Ponieważ Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego, realizując swe zamierzenia oprze się przede wszystkim na upośledzonej w chwili obecnej pod względem lokalowym Fabryce Cukrów w Elblągu, przed zakładem tym otwierają się duże możliwości" – pisała prasa w 1950 r.
Wracamy z kolejnym odcinkiem Głosu z przeszłości. Tym razem co nieco o bufecie dworcowym, przemyśle cukrowniczym czy o spółdzielczych ośrodkach maszynowych. Zapraszamy na podróż w czasie.
Bufet dworcowy powinien powinien otrzymać odpowiedni magazyn
"Przylegająca do bufetu część poczekalni na dworcu w Elblągu jest niedostępna dla publiczności, ponieważ została przeznaczona na prowizoryczny magazyn towarów, sprowadzanych do bufetu.
Takie zatarasowanie poczekalni utrudnia w czasie większego nasilenia ruchu nawet dostęp do bufetu. Przyczyną tych wszystkich kłopotów jest brak przy bufecie odpowiedniego magazynu, którego dotąd na dworcu w Elblągu nie ma. Dla przywrócenia poczekalni do należytego stanu i usprawnienia obsługi podróżnych, władze kolejowe powinny postarać się o załatwienie tej sprawy".
W Elblągu powstanie baza przemysłu cukrowniczego
"Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego wystąpiło ostatnio do Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego z wnioskiem o utworzenie w Elblągu wielkiej bazy przemysłu cukrowego. Zdolność produkcyjna projektowanej bazy już w pierwszym okresie ma wynieść. ok. 2.000 ton cukierków i 1.000 ton pieczywa cukierniczego rocznie.
Ponieważ Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego, realizując swe zamierzenia oprze się przede wszystkim na upośledzonej w chwili obecnej pod względem lokalowym Fabryce Cukrów w Elblągu, przed zakładem tym otwierają się duże możliwości. Fabryka cukrów zostanie wówczas przeniesiona do nowego przestronnego pomieszczenia po byłej fabryce cygar. Załtwienie sprawy lokalu pozwoli na znaczne zwiększenie załogi i rozszerzenie produkcji. Częściowa realizacja zamierzeń Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego ma nastąpić już w przyszłym roku".
Wybory społecznych inspektorów pracy
"Z początkiem lipca poszczególne związki zawodowe na terenie miasta i powiatu przystąpiły do organizacji społecznych inspekcji pracy. We wszystkich zakładach zostaną wybrani społeczni inspektorzy, którzy będą stali na straży interesów zatrudnionych".
Robotnicze ekipy remontują maszyny SOM
"Wykonując uchwałę II sesji MRN – prezydium Miejskiej Rady Narodowej zorganizowało w dniu 13 bm. konferencję kierowników elbląskich zakładów pracy, poświęconą organizacji pomocy żniwnej dla spółdzielni produkcyjnych i Państwowych Gospodarstw Rolnych. Na konferencji uchwalono udzielić trzydniowej pomocy technicznej spółdzielczym ośrodkom maszynowym powiatu elbląskiego. Ekipy techniczne, złożone ze ślusarzy i stolarzy, będą dokonywały napraw maszyn. Udział w pracach przy remoncie maszyn zadeklarowało 106 robotników i pracowników. Pierwsza ekipa wyjechała już w teren".
Źródło: Głos Wybrzeża, nr 193, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.