UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… żegnano absolwentów gimnazjum realnego

 Elbląg, Gimnazjum Realne przed wojną, obecnie to siedziba Urzędu Miejskiego
Gimnazjum Realne przed wojną, obecnie to siedziba Urzędu Miejskiego

W sobotę, 16 marca przed południem o godz. 10.15 w auli miejskiej gimnazjum realnego odbędzie się pożegnanie abiturientów tejże placówki, na które serdecznie zaprasza dyrektor dr Nagel urzędy miejskie a także mecenasów szkoły i przyjaciół placówki - pisała elbląska prasa w marcu 1901 roku. O czym jeszcze pisano?

Piąty koncert abonamentowy w kasynie

W czwartek, 14 marca wieczorem o godz. 19.30 w sali kasyna odbędzie się wieczór piosenki w wykonaniu dr Felixa Krausa i pani Adriene Kraus-Osborne. Zamieszczony w części ogłoszeniowej dzisiejszego numeru bogaty program koncertu zapowiada wiele niesamowitych artystycznych wrażeń (AZ, środa, 13.03.1901 r.).

 

Pobił żonę i wyrzucił za drzwi

Z powodu ciężkiego uszkodzenia ciała w środę wieczorem aresztowano robotnika Richarda Alexa z ulicy Bałuckiego (niem. Karlstrasse). Mężczyzna pobił swoją żonę pięściami w twarz oraz ranił ją w lewe ramię nożem i nocą w takim stanie wypędził z domu tak, że była ona zmuszona przebywać na zimnie na dworze (AZ, piątek, 08.03.1901 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Czeladnicy ślusarscy Gustav Liedtke i Paul Gehrke 4 stycznia bieżącego roku rozbili szyby okienne o wartości 6 marek. Oprócz tego Liedtke pobił mężczyznę nazwiskiem Brosius kijem. Liedtke został skazany na 15 marek grzywny lub trzy dni więzienia, a jego kompan Gehrke na 6 marek grzywny lub dwa dni więzienia (AZ, czwartek, 14.03.1901 r.).

 

Cieśle Schröter i Knebe odpowiadali za zakłócanie miru domowego u restauratora nazwiskiem Grütz. Knebe dopuścił się także uszkodzenia mienia […]. Sąd wymierzył im najniższą możliwą karę. I tak, Schröter i Knabe otrzymali karę tygodnia pozbawienia wolności lub karę 3 marek grzywny (AZ, czwartek, 14.03.1901 r.).

 

Malarz Carl Weinert został skazany na 10 dni więzienia za zakłócanie miru domowego i publiczną obrazę pani Wedekind. Jednocześnie strona poszkodowana uzyskała prawo do publikacji (AZ,14.03.1901 r.).

 

Egzamin dojrzałości

Dziś w Gimnazjum pod przewodnictwem prowincjalnego radcy szkolnego dr Collmanna odbył się egzamin dojrzałości. Wszyscy abiturienci: Weinberg, Liedtke, Grunau, Sausse, Bandow, Regenborn, Janzen, Doehring zdali egzamin maturalny. Pierwsi zostali zwolnieni z części ustnej (AZ, niedziela, 17.03.1901 r.).

 

Aresztowanie za napaść

Wczoraj przed południem aresztowano maszynistę Wilhelma Ludwiga z ulicy Drugiej Niskiej (niem. Zweite Niederstraße). Ten spotkał się przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) z czeladnikiem murarskim Friedrichem S. z Dużej Góry Cudów (niem. Gr. Wunderbergstraße), napadł na S. i zadał mu wiele ciosów w twarz pięścią. Ponieważ L. był pijany, został aresztowany, by zapobiec dalszym ekscesom z jego strony (AZ, AZ, sobota, 16.03.1901 r.).

 

Nie mógł znieść hańby

Wczoraj po południu około godziny 14.30 na tutejszym katolickim przykościelnym cmentarzu zastrzelił się były miejski stróż Franz Beutler zamieszkały przy ulic Słonecznej (niem. Sonnenstraße). B. został niedawno skazany przez tutejszy sąd ławniczy na 6 miesięcy więzienia za ciężkie uszkodzenie ciała. W pozostawionym przez siebie liście wyznał, że został skazany na podstawie fałszywych zeznań świadków i że nie przeżyje takiej hańby. B. miał 65 lat i był wdowcem. Jego ciało zostało przetransportowane do miejskiego szpitala (AZ, 17.03.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Widoczny na zdjęciu budynek byłego Gimnazjum wybudowano w latach 1910- 1912.Przeniesiono tam uczniów z Gimnazjum Realnego, które istniało od 1828 roku przy obecnej ul. Wodnej, a od 1837 w budynku przy dzisiejszej Wapiennej. W 1931 roku przekształcono je w Realne Gimnazjum Męskie imienia Henryka von Plauena. Patron szkoły w 1410 roku jako komtur Świecia po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem przejął dowodzenie nad pozostałymi siłami Zakonu. Sam w tej bitwie nie brał udziału. W dniu18 lipca 1410 roku przybył do Malborka i skutecznie kierował jego obroną przed siłami Króla Władysława Jagiełły. Za te zasługi został wybrany Wielkim Mistrzem. Ponieważ w czasie swoich despotycznych rządów doprowadził do konfliktów z pozostałymi braćmi zakonnymi w 1413 roku został siłą usunięty i osadzony w więzieniu. W 1422 roku przeniesiono go do zamku Lochstadt, gdzie był prokuratorem. Zmarł w grudniu 1429 roku. W czasie II wojny w Gimnazjum rozszerzono naukę o klasy wojskowe, w tym lotniczą. W końcu 1944 roku zorganizowano tam szpital wojskowy, a uczniów przeniesiono do budynku obecnego I LO przy ul. Pocztowej. Budynek gimnazjum 9 lutego 1945 roku zajęli czerwonoarmiści, a mimo ciężkich walk o niego nie został on mocno zniszczony.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    TakKom(2024-03-23)
  • @TakKom, zgadza się to ogólnie znane fakty, jedakże są drobne potknięcia w składni i szyku zdań, które wprowadzają fałszywe stwierdzenia, np. "Plauen jako komtur Świecia... " - raczej jako nie biorący udziałłu w bitwie i najszybciej przybyły do zamku stołecznego. W innym wypadku jest to sugestia, że komturzy ze Świecia mieli obowiązek bronienia stolicy. Ablbo "mimo ciężkich walk nie został mocno zniszczony" - budynek gimnazjum praktycznie nie był zniszczony, nie licząc spalonej kopuły wieży zegarowej, co było efektem ostrzału punktu obserwacyjnego, budynek nie nosi i nie nosił żadnych śladów świadczących o jego szturmowaniu. Dużo bardziej ciekawe byłoby opisanie okoliczności pomówienia Beutlera, czy jego oszczercami byli wyłcznie ewangelicy, czy katolicy też dali fałszywe świadectwo. To jest dopiero historia a nie odpisywanie wikipoedii.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    GermanAnonim(2024-03-23)
  • Zmiencie nazwe na der Polrtel
Reklama