- Chociaż Krynica Morska znajduje się w pow. elbląskim, tamtejsze sklepy spółdzielcze są prowadzone przez PZGS powiatu... gdańskiego - pisała prasa w 1950 r.
W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości będzie trochę Elbląga, ale trochę także pozwiedzamy. Jak w każdą niedzielę zapraszamy na podróż w czasie.
Usprawnić aprowizację ośrodka wczasowego w Krynicy Morskiej
"Krynica Morska jest jedną z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych, położonych nad morzem. W miejscowości tej czynnych jest obecnie wiele domów wypoczynkowych, kolonii oraz obozów harcerskich.
Zdawałoby się, że aparat spółdzielczy zatroszczy się o właściwe zorganizowanie zaopatrzenia setek wczasowiczów i obozowiczów. Filie gminnej spółdzielni ZSCh nie zorganizowały jednak należycie handlu artykułami spożywczymi. W magazynach PZGS cukru jest pod dostatkiem, lecz w Krynicy Morskiej trudno jest kupić chociażby kg cukru. W Krynicy mieszka wielu rybaków, a w sklepach gminnej spółdzielni często nie można jednak nabyć żadnej ryby.
Chleb jest sprzedawany tylko przez jedną piekarnię. Sklepy spółdzielcze nie chcą sobie "zawracać głowy" tak mało dochodowym artykułem, co powoduje, że trudności w nabyciu chleba są duże.
Władze powiatowe kilkakrotnie interweniowały, lecz na razie bezskustecznie, bowiem chociaż Krynica Morska znajduje się w pow. elbląskim, tamtejsze sklepy spółdzielcze są prowadzone przez PZGS powiatu... gdańskiego. Gminna spółdzielnia w Sztutowie nie troszczy się o usprawnienie pracy swych filii w Krynicy Morskiej, a gminna spółdzielnia w Tolkmicku nie ma uprawnień do kontroli obcych placówek.
Dziwoląg ten należy czym prędzej zlikwidować aby usprawnić nareszcie zaopatrzenie ludności Krynicy Morskiej oraz licznych wczasowiczów".
Powołanie Komitetu Obchodu VI rocznicy PKWN
"W Elblągu prowadzone są intensywne przygotowania do obchodu dnia 22 lipca – VI rocznicy PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - red.). Ostatnio powołany został komitet obchodu, który rozpoczął opracowywanie programu uroczystości.
W skład komitetu weszli: przewodnicząca MRN tow. H. Pękalska, wiceprzewodniczący MRN tow. Tomaszewski, kierownik wydziału organizacyjnego KM PZPR tow. Koniuszaniec, kierownik wydziału KM PZPR tow. Szafran, przewodniczący PRZZ tow. H. Zenowicz, delegat ZMP ob. H. Olszewski i przedstawicielka Ligi Kobiet ob. St. Suchożerbska".
Zgubiono
"Zgubiono książeczkę wojskową wydaną RKU dynia, dowód osobisty, legitymację Związku Zawodowego Metalowców, legitymację SKRK, odcinek zameldowania, przydział mieszkaniowy na nazwisko K. Ludwik".
Rożne
"Poszukuje się K. Janinę, zbiegłą w nieznanym kierunku dnia 16 lipca. Wiadomość: najbliższy posterunek Milicji".
Źródło: Głos Wybrzeża, nr 196, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.