UWAGA!

----

Grunwald i Słowianie (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 15)

 Elbląg, Grunwald i Słowianie (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 15)

Kolejny raz sięgamy po fotograficzne zestawienia Jarosława Jaroszuka. Dziś odwiedzamy Grunwaldzką i plac Słowiański.

 

Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.

 

Zaczynamy od al. Grunwaldzkiej. To jedna z najdłuższych ulic Elbląga ciągnąca się aż do Gronowa Górnego.

- To jedna z najdłuższych i najbardziej charakterystycznych arterii Elbląga. Jej historia zapisana jest nie tylko w miejskim krajobrazie, lecz także w licznych archiwalnych fotografiach, które szczęśliwie przetrwały do dziś. Wielokrotnie kusiło mnie, by zestawić te dawne kadry z obrazem współczesnym - pisze Jarosław Jaroszuk.

Tak o tej ulicy pisał Karol Wyszyński w cyklu Historia elbląskich ulic:

- Przed 1642 r. nazywano tę drogę (bo znajdowała się wtedy jeszcze poza granicami miasta) jako Ulica Pasłęcka do Polski. Na planach z 1704 r. nosi miano Droga Pasłęcka (Preusch Holänd Weg), w planach z 1820 r. widnieje jako Ulica z Pasłęka (Strasse von Preusch Holland). Pomiędzy 1839 r. a końcem XIX w. obdarzono ją nazwą Szosa Pasłęcka (Chaussee nach Preussisch Holland). Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w latach 30. XX wieku, kiedy to Szosa Pasłęcka przekształciła się w Aleję Tannenbergską (Tannenbergalle), a to dla upamiętnienia zwycięstwa Niemiec nad armią rosyjską w 1914 r. pod Tannenbergiem (czyli po polsku Grunwaldem). Polska administracja po wojnie przechrzciła ulicę na Grunwaldzką, w późniejszych latach przekształcając ją w Aleję Grunwaldzką - pisał przewodnik PTTK

Kadr archiwalny powstał w latach 1910-1918.

Przejdźmy na plac Słowiański z jego charakterystyczną fontanną, na tym kadrze dostrzegalną z oddali. Dawniej był nazywany placem Fryderyka Wilhelma. Pierwowzór fontanny był zwieńczony posągiem pierwszego mistrza krajowego i założyciela Elbląga Hermana von Balka.

Przy placu Słowiańskim stoi (...) forma przestrzenna z I Biennale z 1965 roku. Jest to dzieło prof. Lecha Kunki przez elblążan określane jako „Żubr”. Forma stoi dokładnie w miejscu, gdzie do 1945 r. znajdował się pomnik cesarza Fryderyka Wilhelma IV, odsłonięty podczas wielkiej manifestacji 23 lipca 1905 roku. Z boku na cokole pomnika znajdował się medalion z popiersiem Otto Leopolda von Bismarcka, kanclerza zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1890 - pisał Karol Wyszyński na łamach portElu.

Kadr archiwalny powstał w I połowie lat 30’ XX w.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pod grunwaldem atakowały Polaków krzyże, Hitler na skrzydłach samolotów i sprzętu miał krzyże. Ten krzyż taki ważny ma być dla Polski? Jako symbol czego?
  • W bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku po stronie wojsk krzyżackich walczyło 253 braci zakonnych, to tych z tymi czarnymi krzyżami, na ogólną wtedy liczbę 500 braci. W tej bitwie zginęło 208 braci zakonnych. Armia krzyżacka liczyła około 27 000 rycerstwa, gdzie około 1200 to byli to rycerze z państw zachodnich będących wtedy ostoją chrześcijaństwa. Glówną siłą tej armi były wojska własne Krzyżaków tzw knechtowie, wywodzący się z krajów niemiecko języcznych służący w tej armii jako zawodowi wojownicy. Siły te uzupełniały wojska zaciężne głównie z Anglii, Szkocji i państwa kościelnego. Biorąc pod uwagę nasze siły, w liczbie około 29 000,gdzie większość stanowiły ludy pogańskie, w tym podbici przez Wielkiego Księcia Litwy Witolda Tatarzy, to można powiedzieć, że obrońcami chrześcijaństwa w tym starciu byli Krzyżacy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    1
    Dyndram z Baszkowic(2025-07-18)
  • @Dyndram z Baszkowic - Obrońcy chrześcijaństwa którzy nie byli chrześcijanami. Dobre.
Reklama