UWAGA!

Most ten jest załamany (Głos z przeszłości, odc. 158)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 185, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 185, 1950 r.

- Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci robotników oraz chłopów mało i średniorolnych - pisała o zapisach do elbląskiej szkoły muzycznej prasa w 1950 roku.

Kolejny tydzień, kolejna prasówka z dawnych lat. O czym pisano w 1950 roku?

 

Szkoła muzyczna przyjmuje dodatkowe zapisy

"Szkoła muzyczna ogłosiła dodatkowe zapisy do klas pierwszych gry fortepianowej, skrzypiec, instrumentów dętych, śpiewów solowych i zespołowych. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci robotników oraz chłopów mało i średniorolnych".

 

Zawody motocyklowe

"W urządzonych w ub. niedzielę przez prezesa ZKS Stal zawodach motocyklowych na trasie 20 km w kategorii maszyn do 230 ccm zwyciężył Dęba, w kategorii 350 ccm – Kawecki, w kategorii 730 ccm Bata oraz w biegu z przyczepkami Jarkiewicz.

Na trasie zawodów zgromadziło się około 4000 widzów".

 

Naprawić most dla pieszych na Dzikusce

"Na wprost ulicy Wyspiańskiego w Elblągu znajduje się drewniany most dla pieszych. Most ten jest załamany, a od ul. Chocimskiej brak jest w nim kilku desek, co może spowodować nieszczęśliwy wypadek zwłaszcza w nocy. Most należy niezwłocznie naprawić".

 

Zaopiekować się opuszczonym siewnikiem

"Na jednym z placów w Elblągu znajduje się siewnik, w którym brak jest zaledwie drobnych części. Siewnik ten stojący dotąd bezużytecznie, mógłby niewielkim kosztem być naprawiony i wykorzystany w jesiennej akcji siewnej. Powiadomiony o tym POM w Gronowie, choć nie posiada dostatecznej ilości siewników, nie zainteresował się dotychczas tą sprawą".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Miasto młodzieży, film prod. radzieckiej

Kino Mars – Powrót do domu, film. prod. czeskiej"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 239, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pierwszą powojenną oświatową placówką muzyczną w Elblągu była założona na początku stycznia 1946 roku prywatna Szkoła Muzyczna im. F.Chopina, prowadzona przez Annę Fedorowicz i Wiktorię Skwarczyńską-Budkiewicz, która mieściła się przy ul. F.Chopina 26.Następnie we wrześniu 1946 roku placówka ta została przekształcona w Miejską Szkołę Muzyczną i w 1947 roku przeniesiona do dwóch budynków przy obecnej ul. Kosynierów Gdyńskich 4 oraz 61 (do grudnia 1947 roku ul. Zielona) jako Państwowa Szkoła Muzyczna, a od września 1952 roku jako Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna. Początkowo w szkole tej była prowadzona tylko nauka gry na instrumentach muzycznych, zaś od 1952 roku pełne kształcenie przedmiotowe w zakresie szkoły podstawowej.
Reklama