- W Miejskim Komitecie PZPR w Elblągu odbyło się zebranie działaczek kobiecych, poświęcone sprawie obchodu Międzynarodowego Dnia Kobiet – pisała prasa w 1950 r. Plan na świętowanie okazał się prosty i konkretny.
W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości będzie trochę o problemach miejskiej komunikacji, przodownictwie pracy czy świętowaniu Dnia Kobiet. Nie zabraknie też wycieczki poza Elbląg. Zapraszamy, jak co tydzień, na podróż w czasie.
Przystanki tramwajowe należy zaopatrzyć w tablice informacyjne
„Szybki rozwój Elbląga powoduje coraz częstsze przyjazdy ludzi z innych miast Polski, celem załatwienia najrozmaitszych spraw osobistych. Uwagę każdego przyjezdnego zwraca już na wstępie brak jakiejkolwiek tabliczki informacyjnej na przystanku tramwajowym przy dworcu.
Nie znając miasa podróżny głowi się i musi rozpytywać współpasażerów w jaki sposób może dojechać do potrzebnego mu urzędu czy poszukiwanej ulicy. Sprawa na pozór błaha, lecz sprawia ona dużo kłopotu.
Na najważniejszych przystankach tramwajowych należałoby umieścić tablice z podaniem trasy oraz czasu kursowania”.
Uroczysta akademia spółdzielców
„Pracownicy Elbląskiej Spóldzielni Spożywców uczcili 5 rocznicę wyzwolenia miasta uroczystą akademią, zorganizowaną w dniu 12 bm. w sali Powiatowej Rady Związków Zawodowych. Po referatach odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły: zespół taneczny „Społem”, orkiestra mandolinistów Elbląskiej Spółdzielni Spożywców oraz recytatorzy i pieśniarze”.
Kowal – przodownik pracy
„Jednym z przodowników pracy w Wytwórni Nr 2 Zakładów Mechanicznych im. K. Świerczewskiego w Elblągu jest kowal tow. Jan Puszczałkowski. Biorąc udział w indywidualnym współzawodnictwie pracy tow. Puszczałkowski wykonuje przeciętnie 167,5 proc. normy. Ostatnio tow. Puszczałkowski wezwał swych towarzyszy z wytwórni do podniesieni dyscypliny pracy i dalszego rozwinięcia współzawodnictwa”.
Przed Międzynarodowym Dniem Kobiet
„W Miejskim Komitecie PZPR w Elblągu odbyło się zebranie działaczek kobiecych, poświęcone sprawie obchodu Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pracownice z Elbląga uczczą ten dzień większą wydajnością pracy”.
Kursy dokształcające w Dzierżgoniu
„W Dzierżgoniu, oprócz kursów dla analfabetów, które zorganizowano przy szkole, uruchomiono ostatnio ostatnio państwowy kurs dokształcający w zakresie 7 klas szkoły podstawowej. Cieszy się on wielką frekwencją”.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 45, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.