Ścieżka czy tor przeszkód
Od kilku tygodni jest ciepło i wielu elblążan chętnie przesiada się na rowery. Mimo że w mieście jest kilka dłuższych odcinków ścieżek rowerowych, podróż – z własnego doświadczenia wiemy – często nie należy do przyjemnych. Po wyraźnie wydzielonych trasach uparcie spacerują piesi, straszą wystające krawężniki, zdarza się, że kierowcy na czerwonym pasie parkują samochody. Przy ul. Dąbka od kilku dni zmotoryzowany funkcjonariusz policji drogowej wybrał sobie ścieżkę rowerową na miejsce postoju służbowego motocykla. Podróż dobrze wytyczoną trasą przypomina czasami jazdę po torze przeszkód.
Elbląskie ścieżki rowerowe to hit czy kit?
Plac im. Ferdynanda Schichaua
Podczas ostatniej sesji radny Janusz Lassman zaproponował, aby placowi pomiędzy ulicami Stoczniową a Robotniczą nadać imię wielkiego elbląskiego przemysłowca i filantropa Ferdynanda Schichaua. - Po kilku latach, kiedy to propozycja nie zyskała uznania, nadszedł czas, aby ponownie poruszyć tę kwestię – motywował Lassman. - Jest już na to najwyższy czas. Skoro mówimy o perspektywach rozwoju Elbląga, nie możemy zapominać o tych, którzy budowali w przeszłości ten wizerunek. Marek Pruszak, przewodniczący Komisji ds. Nazewnictwa Ulic przy Radzie Miejskiej w Elblągu uważa, że propozycja jest uzasadniona. Zapowiada jednocześnie, że komisja zajmie sie tym tematem jeszcze w kwietniu.
Nadanie imienia Ferdynanda Schichaua placowi pomiędzy ulicami Stoczniową i Robotniczą to hit czy kit?
Elbląg do Pomorza
Elbląscy radni podjęli decyzję o wznowieniu procedury mającej na celu przyłączenie Elbląga do województwa pomorskiego, mimo że ani wojewoda pomorski, ani jego zwierzchnik premier Leszek Miller nie widzą w najbliższym czasie takiej możliwości. Zmiana przynależności administracyjnej miasta wysunęła się na czoło problemów poruszonych w raporcie podsumowującym prace Elbląskiego Forum Społecznego. Od kilku tygodni prężnie działa zawiązane niedawno stowarzyszenie Ziemia Elbląska do Pomorza. Mimo że temat secesji był modny jeszcze kilka miesięcy temu przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu, wybrani przez nas parlamentarzyści nie chcą wspierać dążeń mieszkańców. Przed nami wybory do samorządu.
Wznowienie procedury mającej na celu przyłączenie Elbląga do województwa pomorskiego to hit czy kit?
Deptak na Starym Mieście
Odchodząca z Elbląga do pracy w Malborku dr Maria Lubocka - Hoffman, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obawia się o to, jak będzie wyglądała w przyszłości elbląska Starówka. Pozostawiła pod rozwagę przyszłym realizatorom odbudowy Starego Miasta fakt, żeby mimo wszystko zachować historyczne i kulturowe założenia odbudowy i nie zmieniać pierwotnych koncepcji. Spór z władzami miejskimi pani konserwator toczyła o to, jaką nawierzchnię ma mieć ulica Stary Rynek. Wg jej założeń, ma być to ulica brukowana, z krawężnikami i chodnikami.
Koncepcja miejska jest odmienna. Ulica Stary Rynek ma być deptakiem o nawierzchni zrobionej z płyt, bez wyodrębnionych chodników i krawężników.
Projekt budowy deptaka na ul. Stary Rynek (w stylu np. ulicy Piotrkowskiej w Łodzi lub bardziej - Szerokiej w Toruniu) to hit czy kit?
Park wodny
Mimo dwóch przetargów nie ma chętnych na inwestowanie elbląski aqua park. Kompleks wg pomysłu władz miasta, zlokalizowany pomiędzy ulicami Kościuszki i Moniuszki, miałby obejmować park wodny oraz hotel i parkingi dla gości. - W dalszej kolejności jest planowane połączenie nowej inwestycji z istniejącymi obiektami - tłumaczy Janusz Augustynowicz, naczelnik wydziału mienia komunalnego elbląskiego Urzędu Miejskiego. - Chodzi o powiązanie tego kompleksu z istniejącym zespołem basenów oraz innymi atrakcjami parku Dolinka np. amfiteatrem.
Dwa przetargi na budowę nie odbyły się jednak z powodu braku zainteresowania potencjalnych inwestorów.
Park wodny w Elblągu to hit czy kit?
Hala i parking na rynku
Prezydent Elbląga Henryk Słonina postawił przed elbląskimi kupcami propozycję nie do odrzucenia: albo własnymi środkami zadaszą targowisko przy ul. Płk. Dąbka bądź wybudują halę targową w tym miejscu i podziemny parking, albo na teren wejdzie obcy inwestor. Kupcom nie spodobała się brzmiąca jak groźba zapowiedź prezydenta, że jeśli lokalny biznes nie odpowie na jego propozycję, przekaże sprawę kontrahentom z Niemiec.
Budowa hali i podziemnego parkingu na rynku przy ul. Dąbka to hit czy kit?
Dzień Piekarczyka
Przewodniczący Komisji Promocji Rady Miejskiej Andrzej Tomczyński zaproponował, by w Elblągu zorganizować Dzień Piekarczyka. - Chcielibyśmy zaprosić wszystkich piekarzy, tych z Elbląga, z okolicy, a nawet z Gdańska. Wiem, że w samym mieście funkcjonuje około 10 piekarni - powiedział Tomczyński.
Lucyna Szmurło z Elbląskiej Izby Przemysłowo Handlowej sceptycznie podchodzi do tego pomysłu: - Z mojego rozeznania wynika, że w Elblągu jest raptem jedna silna piekarnia. Wiem, że były już próby organizacji takiego święta, ale niestety, zainteresowanie było niewielkie – powiedziała.
Dzień Piekarczyka to hit czy kit?
Która godzina?
Ze zbiórki zainicjowanej przez radnego Andrzeja Tomczyńskiego, a we współpracy z redakcją jednej z gazet, zakupiono elektroniczny zegar, który w grudniu zastąpił zepsuty czasomierz na budynku dworca PKP w Elblągu. Zegar wzbudza od początku kontrowersje: jedni uważają, że jest za mały („Cyfry widać tylko z końca placu dworcowego, a z ulicy Grunwaldzkiej już nie” – usłyszeliśmy od podróżnych na dworcu), inni natomiast – że lepszy ten niż żaden. W zbiórce pieniędzy na zegar brali radni z komisji promocji miasta oraz czytelnicy wspomnianej gazety. Obok zegara widnieją duże banery reklamujące tytuł prasowy.
Nowy zegar na budynku dworca to hit czy kit?
Wróg publiczny Harry Potter?
Pełnomocnik Rodziny Polskiej w Elblągu, wystosowała do rzecznika praw obywatelskich oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Elblągu pismo ostrzegające przed organizacją szkolnych wyjść do kina na film Harry Potter. Pani pełnomocnik w książkach i filmie o przygodach Pottera widzi ogromne zagrożenie dla dzieci i młodzieży. - Szatan nie opuszcza człowieka, kiedy już się nim zajmie – ostrzega pani pełnomocnik (z wypowiedzi udzialonej Radiu Olsztyn).
Wystąpienie pani pełnomocnik to hit czy kit?
RR Honorowym Obywatelem Elbląga?
Fundacja Elbląg złożyła do władz miejskich wniosek o przyznanie Ryszardowi Rynkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Elbląga. W uzasadnieniu Fundacja podała, że Rynkowski jest wspaniałym dowodem na to, że elblążanie mogą odnosić ogromne sukcesy w skali ogólnopolskiej. Według wnioskodawców RR zasłużył na ten tytuł swoim dorobkiem artystycznym, działalnością charytatywną i aktywną promocją naszego miasta, podkreślając w publicznych wypowiedziach, że Elbląg jest jego rodzinnym miastem.
Co na to nasi Czytelnicy? Idea przyznania Ryszardowi Rynkowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Elbląga to hit czy kit?
Dom na Słonecznej
Ulica Słoneczna w Elblągu to prawdziwy kocioł architektoniczny. Stoją tu jeszcze poniemieckie kamienice z przelomu XIX i XX wieku, zaraz obok licznie reperezentowane są bloki z mini-mieszkaniami postawione w epoce Gomułki, trochę nijakich domów wybudowanych w latach dziewięćdziesiątych, a do tego parę pawilonów handlowych zaprojektowanych ze smakiem typowym dla wczesnego Gierka. Ostatnio perspektywa ulicy wzbogaciła się o jeden jeszcze, stylistycznie nowy element. Ocenie czytelników pozostawiamy, hit to czy kit?
Bloki na Żyrardowskiej
Na ulicy Żyrardowskiej powstają nowe bloki, które swoją architekturą odbiegają w istotny sposób od okolicznych osiedli wykonanych w technologii wielkiej płyty. Inwestorem tych budynków jest Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a autorem projektu mgr inż. arch. Piotr Pałdyna z firmy "Pro-Con" z Elbląga. Hit to czy kit?
Ich Troje
W czwartek, 16 listopada w elbląskiej hali MOSiR miał miejsce koncert zespołu "Ich Troje". Grupa ta cieszy się ostatnio w kraju dużą popularnością. Są też tacy, którzy odsądzają ich muzykę od czci i wiary, lokując ją w kręgach zbliżonych do disco polo. Na przykład radiowa Trójka programowo unika nadawania nawet ich największych przebojów. Ich (Troje) koncert w Elblągu to był hit czy kit ?
Ratusz na Starym Mieście
Rozstrzygnięty został konkurs na projekt ratusza, który miałby powstać na Starym Mieście w Elblągu. Największe uznanie jury zyskał projekt firmy ATI - Architektura, Technika, Inwestycje z Warszawy, który otrzymał drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano). Hit to czy kit?
Pomnik Jana Pawła II
Przed zamieszczeniem w tym dziale odsłoniętego latem tego roku pomnika Jana Pawła II zadaliśmy sobie pytanie - czy rzeźby przedstawiające naszego wielkiego rodaka poddają sie ocenie artystycznej i czy w związku z tym mogą być dobre lub złe? Naszym zdnaiem na oba te pytania trzeba odpowiedzieć twierdząco, ocenę zaś pomnika pozostawiamy naszym Czytelnikom.
Nowe szaty kamienic
Niedawno zakończył się remont starych, secesyjnych kamienic przy ul. Płk. Dąbka. Po remoncie kamienice objawiły się elblążanom w nowych kolorach. Czytelnikom pozostawiamy ich ocenę. Hit to czy kit?
---
W powyższym tekście pojawiła się pewna nieścisłość - kamienice te były wybudowane w okresie, kiedy w Europie panowała secesja, natomiast stricte do tego stylu nie można ich zaliczyć. Właściwsze bez wątpienia byłoby tu określenie ich jako kamienic eklektycznych, tym bardziej, że oryginalne kolory elewacji zdecydowanie ten eklektyzm pogłębiły.