
W dniach 18–19 czerwca, w Warszawie, odbył się II Kongres Kobiet Polskich. Podobnie jak przed rokiem spotkały się na nim kobiety z różnych środowisk z całej Polski (prawie 4 tys. osób). W czasie Kongresu można było wziąć udział w tematycznych panelach, dyskutować oraz zadawać pytania osobom ze świata polityki, kultury a także liderkom życia społecznego, działającym z sukcesami w środowiskach lokalnych .
i miasta.
Wiodącym tematem tegorocznego Kongresu pod hasłem "Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!" były wybory samorządowe, a szczególnie udział kobiet we władzach lokalnych. Dyskutowano również na temat istotnych spraw społecznych, takich jak: zjawisko przemocy domowej, opieka nad dzieckiem, kultura, kariera zawodowa kobiet.
Pierwszego dnia Kongresu przewidziano cztery panele plenarne, które odbyły się
w Sali Kongresowej. Omawiano na nich aktualne wyzwania polskich kobiet, problemy emancypacji kobiet i ewolucji mężczyzn, mówiono też o kobietach we władzach samorządowych i o szansach kobiet na rynku pracy. Przewidziano także kilka paneli fakultatywnych, m.in. na temat kobiet 50+, miejsca kobiet w kulturze, praw reprodukcyjnych, związków partnerskich, instytucjonalnej opieki nad dzieckiem oraz zrównoważonego rozwoju oraz przemocy wobec kobiet.
Najważniejsze wydarzenia drugiego dnia Kongresu zaplanowano w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych. Odbyły się tam panele poświęcone udziałowi kobiet w życiu gospodarczym, ocenie aktualnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i Unii Europejskiej, a także dyskusje o edukacji, polityce zdrowotnej, warsztaty przygotowujące potencjalne kandydatki do startu w wyborach samorządowych.
Szczególnym punktem w programie drugiego dnia Kongresu była sesja,
która odbyła się w Arkadach Kubickiego. Była ona poświęcona pamięci zmarłej 10.04.2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem, Izabeli Jarudze-Nowackiej. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy ile czyniła ona dla osób dyskryminowanych, wykluczonych społecznie, z jaką odwagą i determinacją protestowała przeciw nierówności społecznej.

Wydarzenia takie jak II Kongres Kobiet, nie mogą pozostać bez wyznaczenia kierunków działań na przyszłość, toteż i tym razem zapisano następujące postulaty:
– wprowadzenia ustawy parytetowej,
– wprowadzenia w naszym kraju strategii osiągania zasad równości kobiet i mężczyzn,
– wdrożenia odpowiedniej polityki prorodzinnej,
– wdrożenia procedur w sprawie zapłodnienia in vitro,
– skutecznej ochrona kobiet i dzieci przed przemocą,
– radykalnej reforma polskiego systemu edukacji,
– zainicjowania projektu obywatelskiego na rzecz parytetu w UE.
Panie z naszego regionu uczestniczyły we wszystkich warsztatach i panelach dyskusyjnych; bardzo istotne też okazały się spotkania kuluarowe, które dały możliwość wymiany doświadczeń i myśli na różnorodne tematy, nurtujące zarówno kobiety
z największych jak i mniejszych miast.
Nawiązane znajomości, przyjaźnie oraz wymiana doświadczeń na pewno zmienią dotychczasowy sposób patrzenia na wiele ważnych spraw, z pewnością zaprocentują
w przyszłości i wzmocnią, już dziś aktywną, działalność Stowarzyszenia Kongres Kobiet
w Elblągu.