UWAGA!

----

Amerykański sen Josepha Konopki w Muzeum

 Elbląg, graf. MAH
graf. MAH

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na wystawę „American Dream. Życie i twórczość Josepha Konopki” - pierwszą w Polsce tak obszerną prezentację dzieł tego amerykańskiego malarza o polskich korzeniach, którego dorobek do dziś pozostaje niemal nieznany nad Wisłą, mimo wieloletniej obecności na artystycznej scenie Stanów Zjednoczonych.

Joseph S. Konopka (1932–2013) urodził się w Filadelfii w rodzinie polskich emigrantów. Wychowany w wieloetnicznym Jersey City, wcześnie objawił talent artystyczny, który rozwijał w Cooper Union Art School oraz na Columbia University w Nowym Jorku. Przez ponad pięć dekad pracował jako scenograf dla NBC, współtworząc wizualną oprawę najważniejszych programów amerykańskiej telewizji – od „Tonight Show” i relacji z misji Apollo, po konkursy Miss America. Jako ilustrator służył także w Białym Domu, przygotowując materiały graficzne dla oficjalnych wydarzeń prezydenckich, doradzając prezydentowi Dwightowi Eisenhowerowi.

Równolegle z pracą zawodową rozwijał własną twórczość malarską. Konopka wypracował unikalny styl, a jego obrazy – intymne, oszczędne, wyważone – sytuują go w nurcie wyznaczonym przez klasyków amerykańskiego malarstwa realistycznego, takich jak Winslow Homer, Edward Hopper, czy Andrew Wyeth. Tworzył przede wszystkim z potrzeby serca – dokumentując świat, który znał najlepiej: krajobrazy New Jersey, architekturę przedmieść, portrety bliskich oraz swej największej muzy -ukochanej żony Casimery. Jego prace znajdują się dziś w zbiorach ponad 170 instytucji na całym świecie.

Konopka – mimo sukcesów w Ameryce – nigdy nie zerwał więzi z Polską. W ostatnich latach życia zaczął przekazywać swoje prace rodzimym muzeom, chcąc pozostawić w ojczyźnie przodków trwały ślad. Wystawa w Elblągu po raz pierwszy prezentuje tak szeroki wybór jego twórczości. W jednym miejscu zgromadzono dzieła z kolekcji Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i Kielcach, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, a także zbiorów własnych Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Wystawa w Elblągu to nie tylko spotkanie z nieodkrytym jeszcze artystą, ale także refleksja nad historią polskiej emigracji i rolą kultury w budowaniu pomostów między dwiema ojczyznami. To wreszcie unikalna okazja, by poznać twórcę, który całym życiem udowadniał, że amerykański sen może mieć polskie serce.

Wystawa „American Dream. Życie i twórczość Josepha Konopki” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Wernisaż 08.08.2025 godz. 18.00

Wystawa dostępna do 09.11.2025 r.

Piotr Begej, Muzeum Archeologiczno - Historyczne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ooooo! Wygląda ciekawie!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Zajonc(2025-07-14)
  • Ta wystawa bardziej pasuje do Galerii EL. Nie rozumiem w jakim celu instytucje kultury podlegające temu samemu organowi nadzorczemu wchodzą sobie w paradę. W ramach tych samych praktyk proponuję, by Galeria EL zorganizowała wystawę "Odkrycia archeologiczne ze starych miast Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej - Wrocław, Głogów, Szczecin, Gdańsk".
  • No właśnie... dlaczego Galeria EL nie zdobyła się na taką inicjatywę?
  • /J. Konopka nie żyje od 2013 r. , ale może jakiś seans spirytystyczny pozwoli zadać mu pytania: 1.czemu nie przekazałeś swoich dzieł od Galerii El tylko do Muzeum Elbląskiego (dziś MAH) ? 2.Czemu swoją dezynwolturą, nieznajomością rzeczy i loklanych stosunków wprowadzasz w konfuzje zacnych mieszkańców Elbląga ? Ile razy byłeś w Elblągu, by teraz z za grobu bezwstydnie lansować swoją "twórczość" w polskiej instytucji kultury ? Czy Ci nie wstyd ? Czy nie przewracasz się w grobie (sprawdzić czy nie było kremacji) ?
  • @Chłopski rozum - Ale blysnąłeś polotem mądralo.
  • Nie starałem się nawet, ale spoko, po błysku powidoki ustępują dość szybko...
Reklama