24 września obchodzono 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji zaglądamy na chwilę do Biblioteki Elbląskiej – nie tylko dlatego, że Norwid jej patronuje, ale także dlatego, że znajdują się w niej norwidiana, dokładniej pierwodruki, szkice i medale zaprojektowane przez artystę. Zobacz zdjęcia tych zbiorów.
- W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida, patrona biblioteki, chcieliśmy przypomnieć postać tego trochę zapomnianego "czwartego wieszcza" – podkreśla Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej. - W końcu patron do czegoś zobowiązuje, a nasza biblioteka posiada kilka wyjątkowych zbiorów z nim związanych. Jeszcze w tym roku zaprezentujemy je na niewielkiej wystawie – dodaje.
Póki co prace Norwida – zarówno teksty jak i grafiki – możemy zobaczyć w zbiorach Biblioteki Cyfrowej elbląskiej książnicy.
Najcenniejsze norwidiana w lokalnych zbiorach to, jak czytamy na stronie Biblioteki Elbląskiej, m.in. odręczne, oryginalne szkice rysunkowe, np. rysunek do dziejów Scytów, a także rękopis notatek poety, które przekazał Juliusz Wiktor Gomulicki (edytor dzieł Norwida) w 1983 roku, gdy w bibliotece powstała sala poświęcona poecie.
Biblioteka Elbląska ma również pierwsze wydania dzieł wieszcza. To „Promethidion”, poemat dialogowy wydany w roku 1851 w Paryżu w Drukarni L. Martinet; „Zwolon”, wydany w roku 1851 w Drukarni W. Stefańskiego w Poznaniu; „O sztuce dla Polaków”, wydany w roku 1858 w Paryżu w Drukarni L. Martinet; „O Juliuszu Słowackim” z roku 1861; „Poezye” wydane w roku 1862 w Lipsku w Drukarni F. A. Brockhausa.
Oprócz tego w elbląskiej książnicy są dwa medale rytowane przez Ernesta Tasseta, które zaprojektował właśnie Cyprian Kamil Norwid. To medal Unii Lubelskiej i medal „Braciom Rusinom pomordowanym przez carat moskiewski za wierność dla kościoła i Polski. 1874”.
Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 r. w Głuchach k. Radzymina, zmarł 23 maja 1883 w Paryżu. Encyklopedia PWN określa go jako poetę, dramaturga, prozaika, a także grafika, rzeźbiarza i malarza. Przypomnijmy, że sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Biblioteka Elbląska ma Norwida za patrona od 1970 r.
- Pierwsze utwory artysty w zbiorach Biblioteki Elbląskiej pojawiły się pod koniec lat 40. XX wieku. W latach 70. i późniejszych pozyskiwano norwidiana, m.in. zakupując je na aukcjach - podaje strona biblioteki.