Uszkodzone chodniki, niebezpieczne ulice i niewydolna kanalizacja deszczowa – takie problemy zgłaszali mieszkańcy dzielnicy Rakowo na dzisiejszym spotkaniu z prezydentem Elbląga. Odbyło się ono w Szkole Podstawowej nr 19. Zobacz zdjęcia.
- Pierwszy problem dotyczy chodników od ul. Żeglarskiej w kierunku osiedla. Są one uszkodzone, zagrażają bezpieczeństwu zwłaszcza starszych osób – rozpoczął jeden z mieszkańców osiedla.
- Albo lada dzień zostanie wydane zlecenie na opracowanie dokumentacji remontu, albo to zlecenie już zostało wydane. Chodniki zostaną wyremontowane – zapewnił Witold Wróblewski.
Mieszkańcy zwracali uwagę na podobne problemy przy innych ulicach. - Jestem mieszkanką ul. Chopina, tego odcinka, który jakby został zapomniany przez władze miasta. Na odcinku od ul. Chopina do tzw. „patelni” jest zniszczona jezdnia, bardzo zniszczony chodnik – mówiła jedna z mieszkanek.
W odpowiedzi usłyszeli, że na wyremontowanie wszystkich od razu nie ma pieniędzy i że będą naprawiane sukcesywnie.
Problemem jest także oznakowanie ulic. - Prosilibyśmy o ustawienie lustra na skrzyżowaniu ul. Kopernika i Chopina. Stojące samochody zasłaniają widoczność. Występowaliśmy już z wnioskiem o ustawienie tam lustra, ale otrzymywaliśmy odpowiedź odmowną – żaliła się mieszkanka ul. Chopina.
- Czy jest możliwość umożliwienia skrętu w lewo z ulicy Królewieckiej w ul. Bażyńskiego na wysokości byłego CPN-u? Oznakowanie poziome zakazuje skrętu w lewo na tym skrzyżowaniu. Możliwym rozwiązaniem byłoby m.in. zmiana organizacji ruchu na ul. Kopernika poprzez wprowadzenie tam na kilkunastometrowym odcinku ruchu w dwóch kierunkach – pytał się kolejny mieszkaniec.
- Według analiz obecna organizacja ruchu na skrzyżowaniu Królewiecka – Bażyńskiego jest najbardziej bezpieczna. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że musicie Państwo nadkładać drogi, żeby wjechać w ul. Bażyńskiego. Co do wykorzystania ul. Kopernika, to zapraszam na spotkanie ze mną i z przedstawicielem Zarządu Dróg, wspólnie się nad tym zastanowimy – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
Jednym z głównych tematów spotkania – w związku z ostatnią powodzią - był stan kanalizacji deszczowej w mieście. Prezydent zapowiedział, że samorząd będzie chciał budować zbiornik retencyjny, by zapobiec podobnym sytuacjom.To jednak na razie pieśń przyszłości, gdyż inwestycja jest zbyt kosztowna jak na możliwości Elbląga i będzie konieczne pozyskanie dofinansowania zewnętrznego. Prezydent chwalił się także najnowszymi inwestycjami.
- Do końca września zakończy się budowa torowiska w ciągu ul. 12 lutego i Grota Roweckiego. Myślę, że w listopadzie zaczną obowiązywać nowe rozkłady komunikacji miejskiej – zapowiedział. Przypomniał, że trwa remont w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, a projekt modernizacji Biblioteki Elbląskiej jest na etapie oceny merytorycznej w konkursie o unijne fundusze. Przygotowywany jest też projekt remontu Galerii EL. Miasto ogłosiło także przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zamontuje ogniwa fotowoltaiczne na dachu basenu przy ul. Robotniczej.