UWAGA!

Pozostali w żółto-biało-niebieskiej pamięci

 Elbląg, Pozostali w żółto-biało-niebieskiej pamięci
fot. Anna Dembińska

Pierwsza tabliczka pojawiła się na grobie Stanisława Fijarczyka na cmentarzu w Ornecie. Następnie uhonorowano kolejnych zmarłych ze środowiska Olimpii Elbląg. Z inicjatywy Oldboj Olimpia uhonorowano groby osób związanych z elbląskim klubem.

Dotychczas pamiątkowe tabliczki pojawiły się na grobach następujących osób:

- Franciszek Wiśniewski (1935 – 2012) – wieloletni działacz Olimpii Elbląg, w której (z małymi przerwami) przepracował pół wieku. Był świadkiem największych sukcesów piłkarzy elbląskiego klubu, był przy drużynie w tzw. „gorszych czasach”. W ostatnich latach życia pracował w zarządzie klubu.

- Stanisław Fijarczyk (1955 – 2023) – w Olimpii Elbląg „człowiek instytucja”: piłkarz, trener, działacz sportowy, „strażnik pamięci” elbląskiego klubu, jeden z założycieli Klubu Sportowego Oldboj Olimpia Elbląg. Do Elbląga trafił ze Stoczniowca Elbląg i z klubem z Agrykola 8 związał się „na dobre i na złe” na resztę życia. Z elbląskim klubem zdobył m.in. Wojewódzki Puchar Polski województwa warmińsko – mazurskiego., był trenerem, komentował mecze Olimpii w II lidze. Klub upamiętnił go Memoriałem Stanisława Fijarczyka – ogólnopolskim turniejem dla młodych piłkarzy, którego pierwsza edycja odbyła się w tym roku. Wywiad ze śp. Stanisławem Fijarczykiem przeczytasz tutaj.

- Jerzy Stelina (1943 – 2018) – piłkarz, trener Olimpii Elbląg. Grał m.in. w meczu z Legią Warszawa w ramach Pucharu Polski w 1966 r. Żółto-biało-niebiescy ulegli wówczas obrońcy trofeum 0:2, a samo spotkanie na stałe wpisało się w historię elbląskiego klubu. Po zakończeniu kariery sportowej był związany z klubem jako trener. Nominowany do drużyny 70. lecia Olimpii Elbląg.

- Wiktor Panas (1948 – 2015) - „Wiktor Panas 2:0 dla nas” - słychać było z trybun stadionu, kiedy w żółto-biało-niebieskich barwach grał ówczesny ulubieniec kibiców. Wychowanek Olimpii Elbląg, z klubem „związany od dziecka”. Był w składzie drużyny, która wywalczyła historyczny pierwszy, historyczny awans do II ligi (wówczas drugi szczebel rozgrywkowy). Nominowany do drużyny 70. lecia Olimpii Elbląg.

- Lech Rakoczy (1953 – 2021) – działacz sportowy, kierownik drużyn Olimpii Elbląg; m.in. drużyny juniorów, która w 1989 r. zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów.

- Janusz Jakuszewski (1942 – 2024) - piłkarz Olimpii Elbląg, pomocnik, trener piłki nożnej, trener juniorów Olimpii w meczu z juniorską reprezentacją Japonii w 1978 r.

.

Jak zapewniają organizatorzy, to nie koniec oznaczania grobów osób związanych z Olimpią. Wkrótce „swoją” tabliczkę otrzyma wieloletni prezes Olimpii Elbląg – Bogusław Strembski. O prezesie przeczytasz tutaj. A potem kolejne osoby...

SM

Najnowsze artykuły w dziale Olimpia

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W tym roku odszedł Marceli Krajnik były piłkarz Olimpii
  • Wiktor Panas popularny ''Witek'' to był Ktoś. Gdy był w formie kiwał przyjezdnych jak dzieci. Nigdy nie zapomnę jego slalomu przez czterech piłkarzy Bałtyku. Nie do wiary, że juz tyle lat jak Go z nami nie ma. Czas płynie nieubłaganie.
Reklama