UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • @I co teraz - Miało być 5,19
  • Jako szabes goj obchodzi Chanuke
  • A ja czekam na sto konkretów na sto dni. I czekam i czekam
  • Hołd pruski 1525 - hołd lenny złożony królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna, księcia w Prusach, który odbył się 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie. Miał miejsce bezpośrednio po zawarciu dwa dni wcześniej traktatu krakowskiego, w wyniku którego Prusy Zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie będące lennem Królestwa Polskiego. Był to jeden z dwunastu hołdów pruskich w historii Polski. W czasie składania hołdu na Goldzie rynku krakowskiego, Albrechtowi towarzyszyła delegacja stanów pruskich. Albrecht odebrał z rąk króla proporzec z herbem Prus Książęcych jako symbol lenna. Oznakę zależności od króla i Korony symbolizowała umieszczona na piersi czarnego pruskiego orła litera S (Sigismundus) oraz korona na jego szyi.
  • Jeżeli to prawda, że tę rzeźbę postawiono na postumencie pomnika upamietniajacego mieszkańców poległych w I wojnie, to to jest gruby skandal. I chyba przydałby się o tym tekst. Pomijam już ten osobliwy alians niskiego szczebla tronu i ołtarza, bo ludzie mają prawo organizować sobie lokalne wydarzenia jak chcą i i jak im się podoba.
  • Edmund Szpanowski jest mistrzem, brawo
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Znawca(2025-04-14)
  • Tak, Chrobry stoi na naprawionym postumencie pod pierwszowojenny pomnik, który zresztą widać na jednym ze zdjęć - odsunięty na bok. Pomnik ten leżał wcześniej przy cokole, był uszkodzony, ale nie znaczy to tego, że Chrobry ma zająć akurat jego miejsce. Ostatecznie chodzi o miejsce upamiętnienia ludzi, którzy tu żyli i polegli w I wojnie. Tym bardziej, że ci obrzydliwi Niemcy nawet swoim wrogom z I wojny wystawiali nagrobki, nawet w naszych okolicach. W tych czasach takie pomniki często się odnawia, tablice - przywraca lub zdrapuje z nich maskującą farbę. Ja też uważam, że Portel powinien zająć się tą sprawą, zanim pomnik po cichu się zdematerializuje na zasadzie: nie mamy żadnego denkmala i co nam pan zrobi? W razie czego mam zdjęcia sprzed lokalizacji Chrobrego.
Reklama